ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşında yeni raund

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşında yeni raund

ABD, Çin’in üreticilerine vergi muafiyeti gibi özel teşvikler vediğini savunarak Dünya Ticaret Örgütü’ne, serbest ticaret kurallarını bir kez daha ihlal etmesiyle ilgili yeni bir suç duyurusunda bulundu. ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi, bu konu ile ilgili Dünya Ticaret Örgütü’ne başvuruda bulunarak müzakere açılmasını istedi.

Bu işlemden sonra, Amerikan Birlikleri Çin ile imzalanan “Boeing” anlaşması sebebiyle Obama’yı sert bir şekilde eleştirdi.

Konuyla alakalı olarak Uzakdoğu Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı Alexander Larin ” Sivil havacılık ABD gelirlerinin önemli bir bölümünü kapsıyor  ve yıllık ithalat hacminin yaklaşık 139 milyar dolar olduğu kaydediliyor. Bu miktarın yüzde 10’u Çin’e atfedilebilir. Çin orta ve hafif uçaklarının üretimini aktif olarak geliştiriyor. Yerel üreticiler için sıfır KDV  ulusal havacılık sektörünü ve ekonomik çıkarlarını korumak için genişletilmiş bir destektir. Çin ve ABD arasındaki ekonomik rekabet süreklilik arz ediyor. Ancak bu ülkeler ekonomik anlamda büyük ölçüde birbirlerine bağlıdır, dolayısıyla bu tür bir olay bir kural değil bir istisnadır” dedi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.