Dünyanın En Büyüğü Olacak! Dubai, Al Maktum Havalimanı İçin 35 Milyar Dolarlık Bütçe Ayırdı

Dünyanın En Büyüğü Olacak! Dubai, Al Maktum Havalimanı İçin 35 Milyar Dolarlık Bütçe Ayırdı

Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bir duyuru, Dubai’deki Uluslararası Al Maktum Havalimanı’nın genişletilerek dünyanın en büyük havalimanı haline getirilmesi için büyük bir adım atıldığını belirtiyor. Toplamda 35 milyar dolarlık bir bütçe, bu iddialı projeyi gerçekleştirmek için ayrıldı.

Dubai’nin Havacılık Vizyonu

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Maktum, bu heyecan verici gelişmeyi sosyal medya aracılığıyla duyurdu. Al Maktum, yeni bir yolcu terminalinin tasarımının onaylandığını ve bu projenin gerçekleştirilmesi için Dubai Havacılık Şirketi’nin 35 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını ifade etti.

Dubai Al Maktum Havalimanı’nın Genişlemesi

Havalimanı genişletme projesi, mevcut kapasiteyi beş katına çıkararak yılda 260 milyon yolcu kapasitesiyle dev bir yapıyı hedefliyor. Bu genişleme, havalimanında 400 kapı ve 5 ayrı pistin yanı sıra, havacılık sektöründe kullanılacak yeni teknolojilerin entegrasyonunu da içeriyor.

Bu iddialı genişleme projesiyle, Dubai’deki Uluslararası Al Maktum Havalimanı, dünya havacılık sektöründe önemli bir merkez haline gelmeyi hedefliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Dubai’nin transfer (aktarma) yolcu kapasitesi çok büyük.O & D yolcusu muhtemelen tüm yolcu sayısının %25’ini geçmiyordur. Transfer yolcular meydana varış ve ayrılışlarında ayrı ayrı sayılır; yani aslında “1 (bir) kelle” 2 yolcu olarak istatistiklere girer. Bu havalimanı şimdilik projelendirildiği gibi 260 milyonluk bir trafiğe erişirse bunun en az 180 milyonu aktarma yolcusu olacaktır. Bu nedenle 5 pist (herhalde tam bağımsız paralel çalışacak pistler) yeterli görülmüş. Ancak yine de korkunç bir trafik ve çook geniş alanlı bir terminal ya da yine çok büyük bir ana terminal + uydu terminal yapılacak.

    Cevapla