featured

Burada bir yanlışlık var!!! THY Teknik’te araç kazaları personele kesiliyor!

 

01.11.2018 tarinde THY Teknikte hat bakımda ise başladım.03.07.2021 tarinde araç kazası yaptım hat bakım personeli olarak araç kullanıyoruz zaten aracın faturası personele yansıtılıyor araç kazasının tutarı 30000 TL olarak çıkartıldı TGS tarafından tamiri TGS yaptığı için kaza yaptığım tarihte aracın sıfırı zaten 46.500 TL idi kaza yaptığım araç 2011 transit idi.

Aracı TGS ye yaptırmak istemedim dışarı çıkartıp ikitelli sanayiye götürmek istedim aracı dışarı çıkarmama izin vermediler fiyatı kav dahil 14800’e kadar düştü.

Çünkü araçta benimle alakasız birçok kaza vardı onları da benim faturama yansıttılar. Müdürümüz parayı aramızda toplayıp öderiz dedi ekip olarak ekipte 7385 tl toplandı. Para benim hesaba atıldı atılan hesapta kredi kartı borcum olduğu için banka parayı direk çekti ödemeyi yapamadım. (Non cs olarak çalışıyordum aldığım ücret pandemiden dolayı alınan %30 ücret düşüklüğü sebebiyle yıllık ortalama 5000 tl idi. Ziraat bankasına 3800 tl lik kredim +2200 tl lik kiram +faturalar vardı pandemi sürecinde ailemden destek alıp ödemeleri yapıyordum.)

Şubat ayında savunma istendi ödemeyle alakalı maaşımdan kesilmesini talep etmiştim ilk kaza gününden ancak prosedür karmaşık olduğu için şirket bu yola gitmedi. Bel fıtığından dolayı aldığım raporları da bahane ederek is akdimin fes edildiğini 29.04.2022 tarihinde kargoda panel takarken 27.04.2022 tarihinde fesh ettiğini öğrendim.

Oysaki şubat ayında girdiğim disiplin kurulunda 8 taksit olacak şekilde maaşından kesilmesi gerektiğine karar verildi bu şekilde dilekçe vermemi istediler muhasebeye dilekçeyi yazıp verdim şubat ayında ancak maaştan kesinti yapılmayıp direk is akdi fesh edildi 2. disiplin kurulu toplantısında hiçbir şekilde hiçbir müdürümün yada şefimin haberi yoktu.

Bende işteyken öğrendim halbuki 27-28.04.2022 tarihinde off günlerimdi ayrıca 2.disiplin kurulu toplantısına çağrılmadım. 1.toplantıda çağrılacağım söylenmişti.

Müdürlerim kesinlikle bilgimiz yok dediler bilgimiz olsa izin vermezdik diyorlar çünkü cidden çok çalışkan bir personelim çalıştığım herkes buna şahitlik eder. (Mustafa Egin)

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ yazi1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ yazi2

 

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ yazi33

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ yazi4

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ 2 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  Bazı youmları okuyunca insanın kan beynine sıçrıyor. Aracı, uçağa ulaşmak ve bakım yapmak için kullanıyorsunuz yani iş için. Nereden biliyorsunuz da hor kullandığını hadsiz bir şekilde hor kullanmaktan bahsediyorsunuz? Yanında mıydınız? 2018 girişli cqm’in 7-8k maaşı olursa kredi çekebilir diyorsunuz, eğer yüzde 30 kesinti olmasa o miktara ulaşıyordu. Ne tarz insanlarsınız ki şirketin KAZAYI çalışana fatura etmesine ses çıkarmıyor sunuz?İş yerinde uçak yanında çalışmak için makaslı platform kullanıyoruz, küçük firmalarda, depolarda vs bunları kullanmak ekstra ücret demek çünkü SORUMLULUK!!, uçağa ulaşmak için araç kullanııyorsunuz bu da sorumluluk. NEDEN LÜTUF gözüyle bakıyorsunuz? Önce vicdan!! Başınıza gelince anlarsınız..

 2. 2 sene önce

  Yorum yazanların çoğu arabayı kullanan teknisyenin suçlamış şöyle yapmış böyle yapmış diye neden kabahatli olduğunu siralamis. Adam sorumluluk almış apron ehliyeti almış kaza yapmış. Yok efendim yüzde 80 direksiyondaki suçlu bilmem ne. Bu adam şoför mü arkadaş? Bu iş için ekstra para alıyor mu? Arabayı almış da gezmeye mi gitmiş? Kaza bu ya. Adamın içi geçer bayılır tansiyonun düşer arabada teknik sorun olabilir. Yola yağ dökülmüş olabilir gizli buz olabilir olabilir de olabilir. Kaza bu ya. Kasit değil. Kaldı ki kazanın parasını niye teknisyen ödesin ya böyle adalet olabilir mi? Sen ehliyet almiycan ben ehliyet alıp seni tasiycam sonra da kaza olunca ben suçluyum. Üstüne de neredeyse hırsız muamelesi. Var mı böyle yağma? Gorevi şoför olanlar bike kaza yapsa kasko öder şirket öder. Bı de adama yeni araç parasından daha çok para çıkarmak. Neyin kafasi? Bide editore akıl verenler olmuş yok efendim arastirsaymis. Düşmez kalkmaz Allah’tır. Kimin başına ne gelir belli değil. Adam herşeye rağmen borcunu ödemeyi kabul ediyor maaştan kesilsin diyor ve işten atılıyor el insaf valla başka bir şeye gerek yok. Adamın borcu hayatı kimseyi ilgilendirmez borcu olabilir. Borç batağında da olabilir bu adamın suçlu olduğu anlamına gelmez. Sen parayı nereye harcadığını biliyir musun ki adama suçlama yapıyorsun. Adaletsizlerden yanasın demek ki onları koruyorsun. Kimse de sormamis ki bu kadar yüksek tamir parası neden yüzde 70 oranlarında düşmüş diye. Mesela fazladan alınan para örgüte mi gidiyor diye soran olmamış. Belkide işine gelmemiş olabilir. Depodan uçak malzemeleri çalındığında bu yorumcular nerdeydi acaba? O zaman bile boyke suçlayıcı yorum okumadım.

 3. 2 sene önce

  Teknikte son yıllarda cezalandırma kültürü çok arttı. En ufak prosedür hatalarında yetkiyi askıya alıp maaş düşürme son derece zalimce bir davranıştır. Her yetkili her an maaşım düşebilir kaygısı içinde. Aldığın her yeni sorumluluk başına gelebilecek daha büyük felaketlerin habercisi oldu. Arkadaşın başına gelen gibi arabayla kaza yapan personel de cezalandırılıyor. Kendimizi güvende hissetmiyoruz. Yöneticileri anlıyorum, ceza vermezsek önemsemezler diye düşünüyorlar fakat bu korku hegemonyası çalışanları pasifliğe itecektir ki öyle de oluyor. Bu düzen değişmeli, şirket personele daha barışçıl yaklaşmalı. Ülkenin her yerinde olduğu gibi burada da en hakim duygu korku oldu. Umarım bu dönemi en kısa sürede atlatırız. Yetkisinin kaybedenlere, işten atılanlara geçmiş olsun. Allah yardımcımız olsun.

17 Yorum

 1. Bi arkadasımada çok ciddi para yazmıslardı tesis bakım müdürü ve şefi s.ç. nin malvarlıgı incelensin eşi ve kendi üzerine neler var der susarım hakkaniyetli bi yönetime kavuştuk incemizdenlerdir umarım kim kimin hakkını yediyse Allah c.c. her iki cihanda fitil fitil burunlarından getirsin.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Öncelikle keşke ismim gözükmeseydi ama onemli degil olan olmuş alexler eğer telefondan yazdıysanız bulacağım sizi bilginiz olsun.Buldugum zamanda güzel yorumlarınızı cevaplayacagim çakma ingilizceniz yada çakma isimlerinizle değil gerektiği gibi iyi çalışmalar.(Keşke problemin benim isten çıkarılmam değilde ödenen ücretlerin haksizligina odaklasaydiniz )

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  ordaki i değil aslında Echo anladın sen onu

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Adamin rahmetli anasini niye karistiriyorsun terbiyesiz.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Herkes profesör olmuş burda banka uzmanından tut otomotiv mühendisine artı araç kaza uzmanı ama vicdan yok.Adamin ne park pozisyonundan ne slattan haberi var nede isten pandemidd aileydik pandemi bitti aile degildi mı?Kesinlikle teknisyen arkadas suçsuzdur.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Bazı arkadaşlar hemen teknisyeni suçlamış, suçludur ya da değildir orasını bilmiyorum ancak bilmeden de kimse hakkında olumlu/olumsuz yorum yapmıyorum. Ben de apronda araç kullandım, teknisyenmiydim taksici mi belli değildi, artık direksiyon başında gözlerim kapanmaya, dikkatimi verememeye başlamıştım. Benim de kaza yapmama ramak vardı, ki kaç kez kaza da atlattım, üstlerimi de defalarca bilgilendirdim ama kimse oralı olmadı hep geçiştirildi. En sonunda anahtarı masaya koymak zorunda kaldım, “gerisi size kalmış ister işten çıkarın ister yerimi değiştirin ama artık ben yapamıyorum” dedim ancak öyle dikkate alındım. Belki bu arkadaş da benim gibi oldu, bu yüzden birini suçlamadan önce gerçeği öğrenmeye çalışın derim. Biri de “kimse kusura bakmasın herkes çalışıyor” demiş, çalışıyor tamam da bu yapılan uygulamanın haklı olduğunu göstermez kraldan çok kralcı arkadaşım, sen kaskolu aracınla kaza yapınca gidip tamir parası mı ödüyorsun tekrar? Yoksa kaskoya mı yaptırıyorsun? Teknisyen sorumluluk alıp araç kullanıyorsa ve bu sorumluluk için ekstra bir ödeme almıyorsa şirket de teknisyenin sırtına yüklemek yerine bir zahmet hasarları kaskoya, sigortaya ödetsin.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Bazı youmları okuyunca insanın kan beynine sıçrıyor. Aracı, uçağa ulaşmak ve bakım yapmak için kullanıyorsunuz yani iş için. Nereden biliyorsunuz da hor kullandığını hadsiz bir şekilde hor kullanmaktan bahsediyorsunuz? Yanında mıydınız? 2018 girişli cqm’in 7-8k maaşı olursa kredi çekebilir diyorsunuz, eğer yüzde 30 kesinti olmasa o miktara ulaşıyordu. Ne tarz insanlarsınız ki şirketin KAZAYI çalışana fatura etmesine ses çıkarmıyor sunuz?İş yerinde uçak yanında çalışmak için makaslı platform kullanıyoruz, küçük firmalarda, depolarda vs bunları kullanmak ekstra ücret demek çünkü SORUMLULUK!!, uçağa ulaşmak için araç kullanııyorsunuz bu da sorumluluk. NEDEN LÜTUF gözüyle bakıyorsunuz? Önce vicdan!! Başınıza gelince anlarsınız..

 8. 2 sene önce

  Yorum yazanların çoğu arabayı kullanan teknisyenin suçlamış şöyle yapmış böyle yapmış diye neden kabahatli olduğunu siralamis. Adam sorumluluk almış apron ehliyeti almış kaza yapmış. Yok efendim yüzde 80 direksiyondaki suçlu bilmem ne. Bu adam şoför mü arkadaş? Bu iş için ekstra para alıyor mu? Arabayı almış da gezmeye mi gitmiş? Kaza bu ya. Adamın içi geçer bayılır tansiyonun düşer arabada teknik sorun olabilir. Yola yağ dökülmüş olabilir gizli buz olabilir olabilir de olabilir. Kaza bu ya. Kasit değil. Kaldı ki kazanın parasını niye teknisyen ödesin ya böyle adalet olabilir mi? Sen ehliyet almiycan ben ehliyet alıp seni tasiycam sonra da kaza olunca ben suçluyum. Üstüne de neredeyse hırsız muamelesi. Var mı böyle yağma? Gorevi şoför olanlar bike kaza yapsa kasko öder şirket öder. Bı de adama yeni araç parasından daha çok para çıkarmak. Neyin kafasi? Bide editore akıl verenler olmuş yok efendim arastirsaymis. Düşmez kalkmaz Allah’tır. Kimin başına ne gelir belli değil. Adam herşeye rağmen borcunu ödemeyi kabul ediyor maaştan kesilsin diyor ve işten atılıyor el insaf valla başka bir şeye gerek yok. Adamın borcu hayatı kimseyi ilgilendirmez borcu olabilir. Borç batağında da olabilir bu adamın suçlu olduğu anlamına gelmez. Sen parayı nereye harcadığını biliyir musun ki adama suçlama yapıyorsun. Adaletsizlerden yanasın demek ki onları koruyorsun. Kimse de sormamis ki bu kadar yüksek tamir parası neden yüzde 70 oranlarında düşmüş diye. Mesela fazladan alınan para örgüte mi gidiyor diye soran olmamış. Belkide işine gelmemiş olabilir. Depodan uçak malzemeleri çalındığında bu yorumcular nerdeydi acaba? O zaman bile boyke suçlayıcı yorum okumadım.

 9. 2 sene önce

  Teknikte son yıllarda cezalandırma kültürü çok arttı. En ufak prosedür hatalarında yetkiyi askıya alıp maaş düşürme son derece zalimce bir davranıştır. Her yetkili her an maaşım düşebilir kaygısı içinde. Aldığın her yeni sorumluluk başına gelebilecek daha büyük felaketlerin habercisi oldu. Arkadaşın başına gelen gibi arabayla kaza yapan personel de cezalandırılıyor. Kendimizi güvende hissetmiyoruz. Yöneticileri anlıyorum, ceza vermezsek önemsemezler diye düşünüyorlar fakat bu korku hegemonyası çalışanları pasifliğe itecektir ki öyle de oluyor. Bu düzen değişmeli, şirket personele daha barışçıl yaklaşmalı. Ülkenin her yerinde olduğu gibi burada da en hakim duygu korku oldu. Umarım bu dönemi en kısa sürede atlatırız. Yetkisinin kaybedenlere, işten atılanlara geçmiş olsun. Allah yardımcımız olsun.

 10. 2 sene önce

  Arkadasimizin durumuna üzüldüm. Umarım en kısa zamanda sıkıntıları atlatır. Yapılan kaza çalışana fatura edilirse(kasıt varsa elbette edilir ama kim kasıtlı çarpar ki) kimse ehliyet almak istemez. iş yerinde önceligimiz işin bitimi değil, emniyeti olmalıdır(kendi emniyetimiz dahil). Elbette işi savsaklamayacaz ama bitirmek için emniyeti ihmal etmeyecez. İşi erken bitirince ödül alan duymadik. Dikkat etmezsek burada olduğu gibi yine bizim basimiz ağrır. Arkadaşimiz kazandan 1 ay sonra bile ehliyetini tekrar alıp araç kullanmaya devam ediyor. Şahsen ben bu riski almazdım. İşlerin yürümesi için fedakarlık yaptım diyor ama zannımca mantıklı bir karar değil, öncelik sizin ve işin emniyetini sağlamaktır.Kredi kartı borcun varsa başka bir hesaba aktarılmasını istemen yahut elden alman gerekir. Velevki başına bu geldi. Eş-dost arkadaştan borç alarak yerine koyman gerekir ki iyi niyetine ikna olsunlar. Arkadaşimizin kalbini ve fikrini bilmeyiz, itham da etmeyiz ama yönetim iyi niyetli herhangi bir eylem görmeyince, bunu personelin kurnazligina verip yolları ayırmış.

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Teknisyen nasil sorunluluk aliyor risk aliyor en basitinden arac kullanarak apronda. Sen ne yapiyon cayi ancak birine dokersen kikirdeyerek ozur dilersin yarim ingilizcenle esyani yukari kaldirman lazim bile diyemezsin

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  Bu alex gibiler de anasinin koyden buldugu kizla arnavutkoyden kumesli ev baksin ancak

  Cevapla
 13. 2 sene önce

  Aynı olayın tekrarında ödeme yaptırılması lazım olur mu böyle insanları şirketten soğutuyorsunuz. Atıl Bey anca kameradan baksın müdürcülük oynasın.Aynı müdür de bir yılbaşı gecesi toplantı yapıp arkadaşlar yağları sisteme girmiyorsunuz yok böyle yok şöyle. İnsan arkadaşlar yıl boyu özverili çalıştınız hepinize teşekkür ederim hat bakım nöbetçi müdürü olarak der. Yanda da o zamanlar DOCO var Atatürkteyiz sandviç mi getirtecen kola mı neyse. Biz mi öğretecez sana.

  Cevapla
 14. Thy teknik hem bizlere araba kullandırıyor hem araç kullanımı için ödeme yapmıyor, üstüne üstük herhangi bir kazada personelden o parayı alıyor.hat bakımda çalışan herkes bilir ucağa sefere vermek için koşuşturmaca içinde calısırız uçağa yetişmek için yeri gelir apron hız limitini aşar cezayı bile bile,lakin bizler o uçağa zamanında yetişemezsek üslerimiz bizden hesap sorar.

 15. 2 sene önce

  Ehliyet alarak risk alıyoruz almayanlara gore bir farkta yok hakkaniyet nerede?

  Cevapla
 16. 2 sene önce

  Sayın haber yazarı,bu yazıyı yayınlamadan önce araştırmanızı tavsiye ederim. Sonuçta şirket size bir araç tahsis ediyor ancak o aracı kural dışı kullanın demiyor ? Kişi yaptığı kazada kusur oranınıda yazsaydınız daha aydınlatıcı bir makale olurdu.ayrıca thy teknik’in araçlarında devlet vergilerinin geliride var sizlerde takdir edersinizki bir milliyetçi toplum olarak devlet malını HOR kullanmak yetim haklarını yemeğe kadar gitmektedir. Şirket size bir araç tahsis ediyor ama bu aracın böbreklerini sökün alın demiyor değilmi ? Kaza tabikide kimse başına gelsin istemez ancak kazanın oluşumunda direksiyondaki kişinin rolü %80 dir.iyi günler.

  Cevapla
 17. Arkadasin anlatimlarinda yanlisliklar var ..kredi dokumune baktiginiz da 2020 de pandemi baslangicinda 110 bin tl kredi cekmis 7.ci ay da kaza yapmis ama kredi kartini bosaltmis ve kredi karti odemesinin direk yapilacagindan hic haberi yok gibi ekipten toplanan paranin hesabina yatirilmasina musaade etmis..kredi kartinin 14 bin tl lik odemesinjn direk alinabilmesi icin 3 ay surecinde hic odenmemis olmasi gerekir..7 ci aydan geri gidildiginde kredi cekiminden 3 ay sonra 110 bin tl kaybolmus kredi karti limiti odenmemeye baslanmis.mantik hatalari cok..kaldiki 2018 de giren birisi non c/s ise 110 bin kredi cekebilmesi icin maasinin 7,8 bin araliginda olmasi maasinin yuzde 40-60 arasinda kredi cikabilmekte.apron bolgesinde yapilan kazalarda kazanin durumuna gore havalimani otoritesine haber verilmesi kaza ile ilgili tutanak tutulmasi gerekmekte.kazaya 2 arac karismis ise iki arac icinde firmalsr farkliysa tutanak tutulur..ayni firma araciysa gene tutanak tutulmasi gerekir..disarida bile kaza aninda yapilanlar belliyken burada c/s i zan altinda birakmak mudurleri zan altinda birakmak..kendisine guvenle teslim edilen para(borc nedeniyle)bunu bile kendi cikarina kullanmak..ilk sabah vardiyasi uykusuzlugu bahane etmek.(isimiz ucak bakim..hic kusura bakmasin herkes calisiyor.)kardesinin hapiste olmasi nedeniyle onlara da kendinin baktigini belirterek ajitasyon..acikcasi bu siteye yakismamis..thy iyi idare etmis arkadasi..cidden tum suc o arac ile kazaya karisan arkadasta..duzensiz yasantisi ile duzensiz borclanmayla..turkish technic ne yapmaliydi..araclar evet disari dada tami ettirilir ama servise ..sanayi ye degil..o araclsrin bakimlarinin tam olmasi guven duyulmasi icin..kisi kafasina gore disari cikarip sanayide yaptiramaz..neyse bence bu haber degeri olmayan haberi kaldirin derim..bireysel suc bana gore.kisileri ifsa etmek ic yazismalari sosyal medyada paylasmak.vsvsvsvs..

  Cevapla