Banka Promosyonu İşçilere ödenmek Zorunda mı? - Airline Haber

Banka Promosyonu İşçilere ödenmek Zorunda mı?

 

Son zamanlarda banka promosyonların gündeme gelmesi üzerine AirlineHaber okurumuzdan gönderilen bu yazıyı siz okurlarımızla paylaşmak istedik.

Okurumuzdan tarafımıza gönderilen yazıda;

İş mevzuatında banka promosyonu ile ilgili düzenleme olup olmadığı, Kanunen banka promosyonunun işçilere ödenmesi zorunluluğunun bulunup bulunmadığı işçi ve işveren tarafından merek edilmektedir.

Bu yazımda işçi ve işverenlerin banka promosyonuna ilişkin merek ettikleri detayları açıklayacağım.

Bilindiği gibi 5 işçiden fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde işçi ücretlerinin banka aracılığıyla ödenmesi zorunludur.

Özellikle çalışan sayısının çok fazla olduğu özel sektör işyerlerinde promosyon ödemeleri önem arz etmektedir.

Hatta bazı işyerlerinde işveren ile işçi arasında sorun haline dönüşmüştür.

Banka promosyon ödemesi nedir?

Çalışanın ücretinin her ay belli bir bankaya yatırılması neticesince, banka ile imzalanan sözleşme gereğince banka tarafından bir defada veya belli periyotlarda çalışanlara yapılan ödemedir.

Kamu çalışanlarına banka promosyonun ödenmesi zorunlu mudur? Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu personeli açısından Banka promosyonlarının ödenmesine dair esaslar Başbakanlığın 20.07.2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2007/21 sayılı Genelgesi ile düzenlenmiştir.

Bu Genelge’nin 4. maddesinde banka promosyonlarının tamamının personele dağıtılması ilke olarak benimsenmesine rağmen 1/3’ünü geçmemek üzere komisyonca belirlenecek tutarın birim personelinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılabileceği hükme bağlandıktan sonra 6. maddesine göre Genelgenin yürürlüğünden önce yapılmış protokollerin süre bitimine kadar geçerli olacağı belirtilmiştir.

10.08.2010 tarih ve 2010/17 sayılı Genelge ile 2007/21 sayılı Genelgenin 4. maddesi değiştirilerek promosyonların tamamının personele ödeneceği düzenlenmiştir.

Anılan Genelge’nin 5. maddesi 05.08.2008 tarih ve 2008/18 sayılı Genelge ile değiştirilerek dağıtılacak promosyonların ilgili banka tarafından personel adına açılacak hesaba aktarılmak sureti ile ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Kamu çalışanlarına belli periyotlarla bu ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle özel sektör çalışanları da maaşlarının yatırıldığı bankalardan promosyon talep etmektedirler.

Banka promosyonu özel sektör işçilerine ödenmeli midir?

İşçi bankaya yatırılan ücret kendisine ait olduğu için banka promosyonunda kendi hakkı olduğunu düşünmekte ve bu nedenle promosyonun kendisine ödenmesini talep etmektedir.

işveren ise firma ile banka arasında yapılan anlaşma gereği promosyon ödendiğini, iş akdi ile alakasının olmadığı için promosyonun işverene ödenmesi gerektiğini, konuya ilişkin iş mevzuatında her hangi bir düzenlemenin yer almadığını, yasal olarak işverenin işçilere promosyon ödeme yükümlülüğü bulunmadığını belirtmektedir.

İş mevzuatında banka promosyonu ile ilgili herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

Bu durumda kanunen banka promosyonunun işçilere ödenmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Yargıtay Kararları da bu yöndedir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 25.05.2021 tarih ve 2021 /5266 Esas, 2021/9503 K sayılı ilamında;“…Yukarıda belirtilen ve dava konusu alacağın dayanağı olan genelgeler incelendiğinde genelgelerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu görevlileri bakımından düzenlendiği ve bu nitelikteki çalışanları kapsadığı anlaşılmaktadır.

Davacının kamu kurum ve kuruluşunda çalışan kamu görevlisi olmadığı dosya kapsamındaki personel hizmet sözleşmesi ve tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır.

Hal böyle olunca davacının belirtilen genelgeler kapsamında çalışan olmadığından dava konusu banka promosyon alacağı talebinin reddine karar verilmesi gerekli iken mahkemece yazılı gerekçe ile kısmen kabulüne karar verilmesi hatalıdır şeklinde belirtilmektedir.

Yargıtay kararından da görüleceği gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara banka promosyonu ödenirken, özel sektör çalışanlarına ödenmesinin zorunlu olmadığına karar verilmiştir.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (17)
 • Pier depo
  15 0

  Özçelik işde bunu sorgulayacak cesaret var mı? Yoksa aman tadımız kaçmasın partiye laf gitmesin diyip susmaya devam mı? Ailenizden çıksın 🙂

 • Mesut
  1 10

  Aklın yolu birdir…Hukuki dayanağı olmayan bir talepte bulunmak ve hatta bu konuyu meclise kadar taşıtmak, ileride bu yönde bir karar için etkili olabilir ama o zamana kadar akıl karıştırmaktan başka bir şey değildir

 • Yedik
  7 0

  Sefa Bey okur değilde sendika deseniz daha doğru olurdu. Kendilerine baskı gelmesin diye ön almaya çalışıyorlar. Akılları sıra çalışanları kandıracaklar. Seni sendika diye seçen bizlere her şey mübah. Tgs e verilecek olan promosyon en alaka o zaman?

 • helal değil
  3 24

  Yöneticilerimiz yerinde bir karar alarak bu zamana kadar ödemedi.O parada faizle elde edilen bir kazanç vardır.Ben müslümanım diyen birisine helal olabilir mi?. Ben öyle paraya el sürmem.

 • Miksere bak
  8 1

  bunu yazan ileri zekalı, daha önce bunu Mesut adıyla yorum olarak da attın. Madem hak değil, madem dayanağı yok, TGS. daha 3 gün önce niye verdi? Niye mahkemeyi göstermedi ? İşiniz gücünüz ortalığı karıştırmak. THY işbirlikçisi seni.

 • Dinen uygun değil
  6 16

  Bir kere dinimizce uygun değil istemeyiz fakire fukaraya dağıtılsın

 • Şekiller
  8 4

  şu helal değil diyene bir sorsanıza ayın 8’İnde maaşını almıyor mu ee peki ayın 8’ine kadar senin maaşına bankada ne oluyor kardeş dünyadan haberin varmı işine gelen madam işine gelmeyen haram

 • Vatansever
  1 0

  Devlet işçileri alırken özel sektör tabiki kendisi alması lazım. Çünkü,evvela özel sektör harzaman ALMA dibinde büyüdüğü için almaya daha layıktır (!). İkinci olarak çalıştırdığı işçiye devletten çok çok fazla maaş verdiği (!) İçin bütçesi zayıflıyor,onun için tabiki patronların alması daha evladır. Eh sürü ile avukatları da var,gariban işçi onları maglub edecek degilya kaderine boyun bükmek zorunda.

 • Yorumsuz
  1 0

  2 senede bizden aldıklarınin yanında promosyon devede kulak kalır

 • Şekiller diyene
  1 0

  Burada boş yapan varsa kralı sensin, millet maaşı bankadan almak için kuralı kendi mi koymuş yoksa şirketler veya kuralı koyanlar yüzünden mi bankada alıyor? İmkan verilse biz bankadan almamaya son derece razıyız peki sen haram yeme konusundaki gevşekliğine ne diyeceksin peki? Öyle bir paraya el sürmeyecek olan sürmem diyor senin zoruna giden nedir? İnanmıyorum dersen keyfin bilir bizi bağlamaz ama inanan adama boş yapma işine bak…

 • Em
  0 0

  Thy yönetimi van da toplanıyor

 • Uyanığa
  2 1

  Haram diyen uyanık neden uçaklarında alkol satan, parasını faizde işleten bir şirkette çalışıyorsun. Madem banka promosyonu haram ve şirket kimseye vermesin diyorsun madem bu kadar dürüst bir müslümansın çalışma kardeşim bu şirkette. Utanmıyor musun maaşının faizde durmasına. Sizi iyi bilirim. Şekilci reklamcı insanlarsınız.

 • Safmiyiz
  3 0

  Thy Varlık Fonuna bagli değil mi ? Varlık Fonu Başkanı da Cumhurbaşkanı degil mi ? Neyin özel şirketi bu ? Şirket kar edince varlık fonuna aktar , ödemeye gelince biz özel şirketiz. Yatacak yeri yok bunların

 • Okur
  1 0

  Okurunuzun ismini ve gorevini de paylasirsaniz

 • Anayasa
  0 1

  Anayasanın eşitlik ilkesi ile çelişmiyor mu ?

 • Sefa İnan
  0 0

  Sayın okur bu yazıyı ben yazmadım. sefa bey diye ismimi geçirmişsiniz

 • Flag
  0 0

  Merhaba Galiba bizim promosyonlar Şampiyonlar ligine sponsor oldu.Sıradaki haber:

Burada bir yanlışlık var!!! THY Teknik’te araç kazaları personele kesiliyor!

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.