İnsansız Nano Helikopter Türkiye'nin Dışa Bağımlılığını Sonlandıracak

İnsansız Nano Helikopter Türkiye’nin Dışa Bağımlılığını Sonlandıracak

Karabük Üniversitesi Teknoloji ve Geliştirme Bölgesi (TEKNOKENT) bünyesinde faaliyet gösteren Uludoğan Savunma Sanayi Teknoloji firması, Türkiye’nin savunma sanayisinde önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Firma, geliştirme aşaması devam eden “İnsansız Nano Helikopter” projesiyle Türkiye’nin dışa bağımlılığını sona erdirecek ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gücüne güç katacak bir teknolojiyi hayata geçirmeyi hedefliyor.

TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı çerçevesinde desteklenmeye hak kazanan projenin başlığı “Kapalı ve Kısıtlı Alanlarda Arama Kurtarma Gözlem Faaliyetlerinde Kullanılabilecek Askeri ve Sivil Kullanıma Uygun Nano Sınıfta İnsansız Helikopter Geliştirme Projesi” olarak belirlendi. Bu proje kapsamında, askeri operasyonlar, afet, depremler ve arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek bir nanokopter ve uçuş kontrol sistemi geliştirilmesi amaçlanıyor.

Proje, dünya üzerinde sadece bir firma tarafından geliştirilip kullanılmakta olan bir insansız helikopter projesini hayata geçirmeyi hedefliyor. Uludoğan Savunma Sanayi Teknoloji Firması Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mühendis Seyfeddin Cevdet Uludoğan, projenin önemini vurgulayarak, “Bu alanda dışa bağımlılığı sonlandıracağız ve askeri stratejik konuda yerli bir çözüm üretmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

İnsansız Nano Helikopter projesinin teknolojik üstünlüğüne de değinen Uludoğan, “Dünya üzerinde bunu yapabilen şu an ikinci bir firma yok. Bizim İnsansız Nano Helikopterimizin görüş açısı daha yüksek, yapay zeka modülümüz daha gelişmiş, havada kalma süremiz ve olumsuz hava şartlarına dayanma süremiz daha fazla” şeklinde konuştu.

Projenin teknolojik boyutunun belirlenmesinde ve Ar-Ge içeriğinin geliştirilmesinde Karabük Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raif Bayır’ın akademik danışmanlık hizmeti verdiği belirtildi. Bayır, projenin üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde gerçekleştirildiğini ve firmanın TEKNOKENT’te faaliyet gösterdiğini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir