featured

THY’DE İKTİDAR SAVAŞLARI 15. BÖLÜM

THYDEN TOPLU SÖZLEŞME İÇİN BÜYÜK TRNSFER !

Tıkanan 21 Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde işverenin organizasyon ile toplanan 5000 imza ile yeni bir aşamaya geçilmiş ve rev Oylaması kararı aldırılmıştı. Bu süreçte THY yönetiminin alışanlara baskı yaptığı iddiaları eksik olmuyordu. İşi şansa bırakmak istemeyen Hava iş yönetiminin grev oylamasının iptali için yaptığı başvuru mahkemeden dönmüştü. Baskılar konusunda ise, Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Konuyla ilgili görüşü sorulan Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin baskı iddialarını reddetmiyor ve “Bilmiyorum yani, zorla alındı veya alınmadı. İş zıtlaşmaya gittiğinde bazı yöneticiler bu işi nahoş bir şekilde yönetmiş olabilirler.” diyordu. Yani bir baskı veya tehdit varsa sebebi bazı müdürlerdi ! Oysa böylesi büyük bir organizasyon ancak örgütlü bir şekilde yapılabilirdi.

EMİNE HANIMIN BOŞLUĞU NASIL DOLDURULDU?

Bu noktada THY’nin akıl hocasını da unutmamak gerekiyordu. İnsan Kaynakları ve Personel işlerinden sorumlu İdari Genel Müdür Yardımcılığının emrinde birçok ünitenin yanısıra sendikal ilişkileri yürüten Endüstriyel İlişkiler ve Ücret Müdürlüğü unvanlı bir ünite olmasına rağmen THY dışarıdan hizmet(!) almayı seçmişti. Kimbilir, belki de Endüstriyel İlişkiler ve Ücret Müdürlüğünü uzun yıllardır yürüten eski kabin memuru Emine Lim Aydaşgil’in Mayıs sonunda Hamdi Topçu’nun da katkısı ile Kabin Hizmetleri Başkanı olmasından kaynaklanan boşluğu doldurmak gerekir diye düşünülmüştü. THY, daha sonra tarihinin en sıkıntılı Toplu Sözleşme süreci haline gelecek bir döneme tecrübeli müdüründen yoksun girecekti.

THY’nin havacılığı internetten öğrendiğini biraz boş bulunarak biraz da samimiyetle itiraf eden yönetim çareyi eski defterleri karıştırmakta buldu. Uzun yıllardır Kamu işveren sendikası TÜHİS( Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) yöneticiliğini ve Genel Sekreterliğini yapan Rahmi Cıbıroğlu ile el sıkıştı. Bilindiği gibi 2006’daki özelleştirme operasyonuna kadar THY bir kamu şirketi olduğu için THY adına pazarlıkları TÜHİS yürütüyordu. Hatta THY işvereninin sık sık kullandığı bir argüman vardı. “Paramız var. Biz sendika ile anlaşıp daha fazla para verebiliriz. Ancak TÜHİS, emsal olur diye izin vermiyor.” Bu bahanenin sendikanın ve işçinin gazını almak için ortaya atıldığı 2007 ve izleyen sözleşmelerde anlaşılacaktı. Artık TÜHİS yoktu ama THY işvereni 2007’den itibaren TÜHİS’i aratır olmuştu. İşçi şirkete kazandırıyordu ama hakkını istemeye gelince işveren cebindeki akrebi gösteriyordu.

TİS GÖRÜŞMELERİNİ İZLEYEMEYENLER İÇİN BANTTAN CANLI YAYIN

Cıbıroğlu yılların verdiği deneyimle işçinin üç kuruşa razı edilmesinin yol ve yöntemlerini iyi biliyordu ! Böyle bir birikim boşa gitmemeliydi. Sendikayı dize getirecek adam olarak sahaya sürülecek ve tereyağından kıl çeker gibi işi bitirecekti. Ama Toplu Sözleşme görüşmelerinde kullandığı söylemler ve tezlere bakınca çok da bilimsel ve mesleki temeli olmadığı ortaya çıktı. Oyun kurucu olarak görüşmelerde başroldeydi. THY’nin Genel Müdür Yardımcısı Orhan İkiz’den Personel Başkanı Ömer Faruk Öztürk’e, Müdürlerden uzmanlara kadar her ay dünya kadar para alan yöneticiler ise tespih tanesi gibi dizilmiş, one man show’u izlemekle yetiniyorlardı.

Rahmi bey kendini hala devlet temsilcisi zannediyor olmalıydı. Arada bir sendikacılara ayar veriyor  “Daha ilk günden başladınız herşeye itiraz etmeye.” diyerek psikolojik üstünlük sağlamaya çalışıyor, THY yöneticilerine “Helal olsun, nasıl da bindiriyor.” dedirtiyordu.Cıbıroğlu hep işveren ezberini tekrarlamakla başlıyordu. Personel maliyetleri çok yüksekti. Oysa, özellikle 2003’ten sonra personel giderlerinin oranı % 20’lerden % 15’lere kadar düşmüştü. Sendikanın part-time personelle ilgili sarfettiği “Part time ama neredeyse full time çalışıyorlar” iddiasına, “Az bir süre gidiyorlar zaten” diye cevap veriyordu. Hızını alamıyor “hukukta sendikal izin diye bir şey yok “ diyerek kapalı ortamda karbondioksitten uyuklamaya başlayanları bile yerinden hoplatıyordu. Uçuş ekiplerinin kaldığı oteller de Cıbıroğlu’ nun hedefindeydi. “Lüzümsuz ve gereksiz” harcamalardan kaçınmak gerekiyordu. Herhalde pilot ve kabin memurlarının hostellerde, yurtlarda kaldığı bir düzen hayal ediyordu. Sendika yöneticilerinin önleyici sağlık hizmetlerine ilişkin taleplerine ise veciz bir ifade ile karşılık veriyordu:” Her bölümde sağlık ünitesi açmak mümkün değil. THY sağlık ünitesi değildir.” Aprondaki gürültü konusunda da bir fikri vardı Rahmi beyin “Hava meydanlarında çalışıyorsanız bir parça gürültüye razı olun !” Gerçekten çarpıcı bir ifadeydi. Madende çalışıyorsan ölmeyi de göze alacaksın, düşüncesinden farksızdı. Kısacası, gürültü işin fıtratında vardı…

THY’DE İKTİDAR SAVAŞLARI’NIN DİĞER BÖLÜMLERİNİDE OKUYABİLİRSİNİZ….

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy1 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy2 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy3 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy4 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy5 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy6 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy7 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy8 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy9 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy10 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy11 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy12 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy13 Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ thy14

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 2 sene önce

  Departman departman o donemler neler oldu neler…..`FRA` ne demek bilmeyen havaci var midir bilmem…. FRA uclu havalimani kodunun Frankfurt oldugunu bilmeyen atama sahislar Pazarlama baskani ve yardimcilari olmustu…`Toplantilarda Frankfurt ofisini kapatalim ama Hamburg acik kalsin` diye hic bir kritere, bilgi donanim, arastirmaya dayanmayan onerileri kulaklarimizla duyduk …. Bunlari bertaraf etmek icin ugrasan personel bu sirketi ayakta tutmustur. 3 gunluk gelip gecici olanlar degil…Simdi bu oneriyi yapan baskan emekli olabildi… Biz olamadik…. Tarih bunlari not etsin diye buradan da yazmak istedim.Hayat acimasiz ya da adil olmuyor bunu biliyoruz da insan eliyle, insan akliyla bu kadar hata nasil yapilabilir… Sonra Allah in takdiri deyip cikmak bu konularda olmuyor. Bu sadece kisisel hirs hinlik hainlik….

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Çok akıcı bir üslupla ve anlaşılır bir dille yazılmış. Emek verenleri kutlarım.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Hazırlayan ekip oldukça geniş olmalı.Her telden, her yerden yazılmış.

  Cevapla
 4. Palavra yok, uydurma yok. O günleri birlikte yaşadık. Birebir yazmışsınız. O günlere geri götürdünüz bizleri. Tarihe not düşüyorsunuz. Ne diyeyim tek kelime ile bravo.

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Hafızayı tazelemek iyidir.Toplu Sözleşmeler nasıl yapılıyormuş ağzım açık kalarak okudum. Tebrikler.

  Cevapla
 6. 14 ünüde okumuştum. Sanırım bu günümüze kadar gelecektir. Şimdiki yönetim için ilerde ne yazılacak merak etmekteyim. Ayrıca Sayın kaptanıma da katılıyorum bu bilgiler tarihi değer taşıyor. Benim anlayamadığım bu özel bilgileri nasıl derleyip toparladığınız.

  Cevapla
 7. Neler yaşanmış neler.sefa bey iktidar savaşları resmen bir hazine mükemmel bir calışma bu. Şimdiki yönetim bile bilemeyeceği konuları unutmayıp kaydedip sonra sunmak gerçek bir gazetecilik örneği olmuş. Sizi ve tüm kadronuzu kular saygılamımı sunarım. iyi ki varsınız.

  Cevapla