Havayolu Pilotlarının Tek Pilotlu Kokpitlerle İlgili Tutumu. Uçuş emniyeti ile kumar oynanamaz

Havayolu Pilotlarının Tek Pilotlu Kokpitlerle İlgili Tutumu. Uçuş emniyeti ile kumar oynanamaz

Delta ve United Havayolları’nın pilotlarla yaptığı sözleşmelerde tek pilotlu kokpitleri yasaklaması dikkat çekiyor. Ancak American Airlines’ın pilotlar sendikasıyla yaptığı anlaşmada bu kısıtlama bulunmuyor.

American Airlines’ın Delta ve United’ın aksine tek pilotlu uçuşlarına izin veren sözleşmesi, özellikle dünyanın en büyük uçak üreticisi Airbus’ın tek pilotlu operasyonlara geçiş çabalarıyla önem kazanıyor. Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), genişletilmiş minimum ekip operasyonu (eMCO) üzerinde çalışıyor.

Delta’nın Hava Hattı Pilotları Derneğiyle yaptığı anlaşmada, şirketin hiçbir uçağını iki pilotun altında çalıştırmayacağı belirtilirken, United’ın ALPA anlaşmasında da “söz konusu uçağın uçuş güvertesindeki United pilot kıdem listesinden iki pilottan oluşmadığı sürece” uçuş yapılamayacağı ifade ediliyor.

Delta’nın CEO’su Ed Bastian, geçtiğimiz Kasım ayında CNN’e yaptığı açıklamada, “En az iki Delta pilotu olmadan asla uçağa binmeyeceğim” diyerek bu taahhüdü vurgulamıştı.

Ancak American Airlines’ın sözcüsü, yaptığı açıklamada, FAA düzenlemelerinin iki pilot gerektirdiğini ve şirketin bu kurallara her zaman uymaya devam edeceğini belirtti.

APA sözcüsü Dennis Tajer ise bu açıklamanın yetersiz olduğunu belirterek, American’ın sözleşmesinde tek pilotlu kokpitlerin yasaklanmasına dair bir taahhüt olmadığını ifade etti. Tajer, American’ın yönetiminin bu belirsizliği gidermesi gerektiğini söyledi.

ALPA Başkanı Jason Ambrosi ise tek pilotlu kokpitlerin güvenliği azalttığını ve ALPA’nın bu konuda net bir dil kullanarak anlaşmalarına bu kısıtlamayı eklediğini belirtti. Alaska, Hawaiian, JetBlue gibi havayolu şirketlerinin yanı sıra Delta ve United gibi büyük havayolu şirketlerinin de sözleşmelerinde bu dilin bulunduğunu ifade etti.

Ambrosi, American Airlines’ın sözleşmesinde bu kısıtlamanın yer almamasının nedenini, American’ın pilotları temsil eden birliklerin bu konuya öncelik vermemesine bağladı.

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Okan Üreksoy konu ile yaptığı açıklamada ise ;

Bu yıl 26 Nisan Dünya Pilotlar günü başka bir öneme sahip. Dünya çapında RCO’ya (Azaltılmış Ekiple Operasyon) karşı farkındalık yaratmak için sesimizi duyuruyoruz. Her zaman kokpitte iki pilot bulunmasının önemini vurguluyoruz. Uçuş emniyeti ile kumar oynanamaz dedi.

Teknik gelişmelerin pilotların rolünü azaltabileceği endişeleriyle, Airbus’ın tek pilotlu operasyonlar için EASA’da lobi yaptığı belirtiliyor. Boeing ise otonom yeteneklerin güvenli entegrasyonu için çalıştıklarını belirtirken, tek pilotlu uçuşlara yönelik endişelerin altını çizdi.

Ambrosi, Airbus’ın “eMCO” terimini kullanarak tek pilot ifadesinden kaçındığını belirtirken, bu durumun kafa karışıklığına neden olduğunu ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir