featured

Hava İş Sendikası ve THY Arasındaki Zam Pazarlıklarında Detaylar Ortaya Çıkıyor

Hava İş Sendikası ile işveren arasındaki zam pazarlıkları kızışırken, taraflar arasında çıkan detaylı görüşmeler kamuoyuyla paylaşıldı. Türk Hava Yollarının sunduğu tekliflere sendika üyelerinin tepkisi artarken, Türk Hava Yolları da iddialarını net bir şekilde savunuyor.

Hava İş Sendikası, THY’nin %64’lük zam teklifi, pazar mesaisi ve sosyal yardım taleplerini kabul etmeyerek, detaylı bir açıklama yaptı. Sendikanın açıklamasına göre, THY’nin önerdiği kesinti oranları ve ek ödeme teklifleri, çalışanlar arasında endişe yaratmış durumda. Sendika, taleplerin maaş artışına yönelik net bir öneri içermediğini ve maliyetleri dengelemede çalışanların üzerine büyük bir yük getirdiğini savunuyor.

İşveren tarafı ise, sendikanın bilgilerini çarpıtarak kamuoyuna sunduğunu iddia ediyor. İşveren, %64 zam teklifini net bir şekilde ortaya koymasına rağmen, sendikanın bu teklifi çeşitli kesintiler ve ek ödemelerle sulandırarak sunmaya çalıştığını belirtiyor. Ayrıca, işveren, bu teklifin işçilere adil bir maaş artışı sağlayacağını ve şirketin ekonomik dengesini koruyacağını vurguluyor.

Her iki taraf arasındaki görüşmelerin ve tartışmaların ayrıntıları, işçi ve işverenler arasında merakla takip ediliyor. Zam pazarlıklarının sonucu ve taraflar arasındaki anlaşma süreci, iş dünyası ve kamuoyu tarafından yakından izleniyor.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ likemaltatlibalTürkiye Sivil Havacılık (Hava-İş) Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal yaptığı açıklamada:

Sayın İşveren,

Madem geldin arka plana şeffaf olalım haydi! %64 Zam + Pazar Mesaisi + 10 Bin Lira Sosyal Yardım ve Tazminatlarda artış teklifi mi verdin?

HAYIR Ne Teklif Ettin?

%64 Toplam Bütçem Var Dedin!

– İmza Parası istersen %4 keserim dedin.

– Pazar Mesaisi istersen %4 keserim dedin. Baktın kesintin az geldi Pazar günü mesai yapana 150 ₺ bacak parası vereyim dedin.

– Sosyal Yardım İstersen %4 keserim dedin.

– Tazminat İstersen %2 keserim dedin.

Ama hiç bir zaman maaş zammı diğer kalemlerden hariç %64 demedin.

Şimdide çıkmış %64 zam verdim diyorsun.

Emekçinin hiç bir hakkından kesinti yapmadan delikanlıca, dürüstçe çık ve sadece “baz ücretlere %64 teklif etmeyi istemiyorum” deyiver.

Aidiyetin azaldığı ve yüksek performans beklediğin günlerde ters algıyla insanları kandırma.

Üyelerimizin maaşını ifşa edip, üzerine asılsız artışlar açıklayarak, üniformasıyla görevlerine gidenlerin ve ailelerinin canlarını tehlikeye atma. Edep ile gelmedin lütuf görmeyeceksin bundan sonra…

Emektar yol arkadaşlarım; Biz bu ülkenin gümüş kanatlarıyız. Birlikte güçlüyüz birlikte varız!

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ ahmet bolatTürk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat yaptığı açıklamada:

Kıymetli takipçilerimiz, biraz arka plan vermek isterim. Türk Hava Yolları yönetimi olarak 2024 yılının ilk altı ayında yüzde 64, ikinci altı ayında da enflasyon oranı artı 3 puan ya da en az yüzde 25 zam artışı önerdik. Basit bir matematik ile 1.64 x 1.25 = 2.05 eder. Yani Ocak ayından beri çalışanlarımız 100 yerine 164 alacaklardı, Temmuzdan sonrada 205 alacaklardı. Takip eden 2025 yıılında da enflasyon bazlı artışlar olacaktı. Masada bu vardı. Hem enflasyon gelişimini hem de sektör beklentilerini düşündüğümüzde bu rakamın üstünde bir şey vermemiz zaten söz konusu değil. Bunların hepsi defalarca anlatıldı ama maalesef Sendikamızın TİS sürecini sonuna kadar götürme arzusunda olduğu görülüyor.

Yönetimimizin 2 gün önceki yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşımı Sendika tarafında kabul görseydi, 8 Mart’ta çalışanlarımızın hesabına yatacak Şubat maaşları bu şekilde hesaplanacaktı ve Ocak ayına ait fark da eklenecekti. Ama Sendikanın bu fırsatı “es” geçmesine rağmen çalışan odaklı tavrımızı sürdürme kararı aldık. KAP duyurumumuzda da bildirdiğimiz gibi Şubat maaşlarının tüm kalemlerini %50 arttırarak ödeme kararı aldık. Umuyoruz ki 2024 yılında da hep beraber yeni bir başarı hikayesi yazacak ve artan bereketi geçen sene olduğu gibi hep beraber paylaşacağız. Yeni ücretlerimiz tüm çalışanlarımız için hayırlı olsun.

*******************************************

Maaş Pazarlıkları?

Saygıdeğer Okurlarımız,

Son günlerde Türkiye Sivil Havacılık (Hava-İş) Sendikası ve Türk Hava Yolları yönetimi arasında yaşanan maaş pazarlıkları derinden etkilemeye devam ediyor. Taraflar arasında gerçekleşen açıklamalar, karşılıklı iddialar ve talepler, havacılık sektöründe çalışanların gündemine oturdu.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, açıklamasında işverene çağrıda bulunarak, şeffaf olma ve maaş teklifini net bir şekilde ortaya koyma çağrısı yaptı. Tatlıbal, %64 zam teklifiyle birlikte önerilen ek maddelerin çalışanların maaşlarından kesileceği yönündeki iddiaları gündeme getirdi. Ayrıca, sendika lideri, işverenin adil bir maaş artışı teklifi sunmaması durumunda açıklamalarının daha da sertleşeceğini belirtti.

Türk Hava Yolları Genel Başkanı Ahmet Bolat ise, şirketin sunduğu teklifi açıklarken, 2024 yılında iki ayrı dönemde toplam %64 oranında bir zam önerdiklerini dile getirdi. Bolat, sendikanın bu teklifi reddetmesi üzerine, şirketin şubat maaşlarını tüm kalemlerde %50 oranında artırma kararı aldıklarını açıkladı. Ancak, Sendika’nın bu fırsatı değerlendirmemesi nedeniyle, belirtilen artışların yapılamadığını vurguladı.

İki taraf arasındaki çekişme, emekçilerin ve havacılık sektörüyle ilgilenenlerin dikkatini çekerken, sorunun çözüme kavuşması için tarafların daha yapıcı bir diyalog kurmaları ve ortak bir noktada buluşmaları bekleniyor.

Her iki tarafın da emekçilere adil bir maaş artışı sağlamak için çaba sarf etmeleri ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeleri dileğiyle.

Türk Hava Yolları çalışanları olarak siz bu iki açıklamada ne düşünüyorsunuz?

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 ay önce

  Esas mesele su sirket pazar mesasisini + imza parasi+ tazminat gibi talepleri zaten yok saydigi icin ben direk yuzde 64 verdim demis. Ikinci ucuncu dorduncu donemlerdede yine sembolik rakamlar olan enflasyon arti 3,2,1 istiyor. Burada bana gore sendikanin yaptigi en akillica is diger donemlerde enflasyon +20,10,10 istemek.Yoksa herkes bilsin ki maaslar bu ortamda kusa doner.Sirket pazar mesaileri calisan icin belirli bir hakli ek odenek onu alma diyor geleneksellesmis tis imza parasini alma diyor diger kalemleri yukseltmeyeyim diyor. Simdi 64u versen ikinci 6 ay enflasyon arti 3 versen yine problem cunku herkes biliyor ki enflasyon rakamlarinda sorun var. Sendikanin verdigi teklif su an tatmin edici sirketin artik elini tasin altina koyup bu rakamlara cikmasi gerekiyor. Cikmiyorlarsa kendileri bilir ilk basta genc pilotlarla,teknisyenlerimizi yeni gencecik kabin ekiplerimizin hepsini kaybeder ve sirketin bundan sonraki 20 senesine dinamit koyar. Iki kurusun hesabini yapmak bu sirketin ne kulturunde ne aidiyetinde mevcut. Bilen bilmeyene anlatsin hic olmassa suradaki yorumlari okusun yeter bilgi sahibi olmabilmek icin.Gecen sene 2,5 milyar $ kazanan sirket varsin 2 milyar $ kazansin calisanlari mutlu oldukca o rakam tekrardan o seviyelerin kat kat ustune cikacaktir ama malesef bunu yapmak yerine calisanlarla kavga edersen 2018de net goruldugu uzere cok daha fazla para kaybedersin en onemlisi yetismis is gucunu kaybedersin.

 2. 2 ay önce

  Bu maaş pazarlıkları gerçekten sinir bozucu bir hal aldı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın açıklamaları, işverenin teklifinin içeriğini şeffaf bir şekilde ortaya koymaya yönelik bir çaba gibi görünüyor. %64 zam teklifiyle birlikte gelen ek maddelerdeki kesinti iddiaları, insanın moraliyle oynamaktan başka bir şey değil.

 3. 2 ay önce

  Maaşlarımız tüm ülkede konuşulur oldu, hiç tanımadığım insanlar işin iç yüzünü bilmede Ooo parsayı götürmüşsünüz gibi mahalle muhabbetine düştü. THY gibi bir kuruma hiç yakışmıyor.
  Pazarlığınızı internetten değilde üyelerin önünde yapsanız net olarak bilsek.
  Sonra tabi yurt dışı firmalar yetenekli çalışanları alır götürür.

13 Yorum

 1. Al birini vur öbürüne. Yani sendika şimdiye kadar tüm çalışanlar ile tek vücut olup greve gitmeli idi bunu yapmıyorsa iyi niyetli düşünmem thy yani Ahmet Bolat bırakın zam vs imkanları arttirmayu nasıl daha fazla keserim ama kesintiyi bunlara göstermem yani imkanlari fazlası ile artrirdim izlenimi yaratirim.

  Cevapla
 2. 2 ay önce

  Yazık diyorum.herseyimiz yerlere serildi.ekoniminin durumu gözler önünde zaten.bu ne hırs bu ne inat

 3. 2 ay önce

  Ahmet Bolat da biliyor ki herkes uçaktan yemeğe alışmış evine çay kahve çatal bıçak fındık battaniye sandviç götürüyor bunlara az versem de olur diyor koskoca yıldızlı kaptan meyve götürüyor kabin amirleri zaten Allah lık adam haklı uçaktan götüremediğiniz şeylerin parasını alacak kadar veriyor

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Personelin aldığı maaşı ifşa ediyonuzda kendi maaşinizi niçin açiklamiyorsunuz

   Cevapla
 4. 2 ay önce

  Objektif olun yorumu yayınlayın. Pala bıyıklı önce Thy sonra da sendikaya edep ile mi geldi? Ya Thy’de müfettiş yardımcısı olan eşi ? Öteki de fatih üniversitesinde hocalık yaptığını gizleyen kimin,nesi olduğu belli,hak yiyici, Yargıtay’ın onadığı kararı yıllardır keyfe keder uygulamamazlık eden,sömürücü ve takiyyeci. Açık ve net olan 39. madde konusunda alacak davası açacağına yorum tespit davası açıp zaten iktidar güdümündeki mahkemenin Thy lehine karar almasına neden olan adam işvereni suçluyor öteki de yıllardır Tis’de var olan maddeyi kabul etmiyor, pandemide kesilen paraları ve banka promosyonlarını ödemiyor. Böylelerinin yönetici,karar alıcı,verici olduğu bir ülkeden ne olur ki?

 5. 2 ay önce

  Nasıl bir yönetim çalışanın aldığı rakamları sürekli ifşa ediyor Diğer şirketler neden ifşa etmiyor

 6. 2 ay önce

  Çalışanın sırtından kesip kazanmayı kazandığını da kendi başarısı gibi göstermeyi çok iyi beceriyorlar bence in iyi yaptığı iş algı ve manipülasyon

 7. 150 tl bacak parası nedir ekmek arası alınmıyor o parayla

 8. 2 ay önce

  Esas mesele su sirket pazar mesasisini + imza parasi+ tazminat gibi talepleri zaten yok saydigi icin ben direk yuzde 64 verdim demis. Ikinci ucuncu dorduncu donemlerdede yine sembolik rakamlar olan enflasyon arti 3,2,1 istiyor. Burada bana gore sendikanin yaptigi en akillica is diger donemlerde enflasyon +20,10,10 istemek.Yoksa herkes bilsin ki maaslar bu ortamda kusa doner.Sirket pazar mesaileri calisan icin belirli bir hakli ek odenek onu alma diyor geleneksellesmis tis imza parasini alma diyor diger kalemleri yukseltmeyeyim diyor. Simdi 64u versen ikinci 6 ay enflasyon arti 3 versen yine problem cunku herkes biliyor ki enflasyon rakamlarinda sorun var. Sendikanin verdigi teklif su an tatmin edici sirketin artik elini tasin altina koyup bu rakamlara cikmasi gerekiyor. Cikmiyorlarsa kendileri bilir ilk basta genc pilotlarla,teknisyenlerimizi yeni gencecik kabin ekiplerimizin hepsini kaybeder ve sirketin bundan sonraki 20 senesine dinamit koyar. Iki kurusun hesabini yapmak bu sirketin ne kulturunde ne aidiyetinde mevcut. Bilen bilmeyene anlatsin hic olmassa suradaki yorumlari okusun yeter bilgi sahibi olmabilmek icin.Gecen sene 2,5 milyar $ kazanan sirket varsin 2 milyar $ kazansin calisanlari mutlu oldukca o rakam tekrardan o seviyelerin kat kat ustune cikacaktir ama malesef bunu yapmak yerine calisanlarla kavga edersen 2018de net goruldugu uzere cok daha fazla para kaybedersin en onemlisi yetismis is gucunu kaybedersin.

 9. 2 ay önce

  Maaşlarımız tüm ülkede konuşulur oldu, hiç tanımadığım insanlar işin iç yüzünü bilmede Ooo parsayı götürmüşsünüz gibi mahalle muhabbetine düştü. THY gibi bir kuruma hiç yakışmıyor.
  Pazarlığınızı internetten değilde üyelerin önünde yapsanız net olarak bilsek.
  Sonra tabi yurt dışı firmalar yetenekli çalışanları alır götürür.

 10. 2 ay önce

  Şahsen, bu tür açıklamaların içinde kaybolmuş durumdayım. İki taraf da birbirini suçluyor, ama net bir çözüm yok. Umuyorum ki taraflar bir an önce masaya oturup adil bir çözüme ulaşabilirler. Sonuçta, hepimiz aynı sektörde çalışan insanlarız ve haklarımıza sahip çıkmak en doğal hakkımız. Umarım bu sıkıntılı süreç bir şekilde çözülür ve herkes hak ettiği ücreti alır.

 11. 2 ay önce

  Türk Hava Yolları Genel Başkanı Ahmet Bolat’ın ifadeleri de biraz karmaşık. Zam teklifini yüzde olarak açıklamış, ancak Sendika’nın teklifi kabul etmemesi üzerine şubat maaşlarını %50 artırdıklarını belirtiyor. Ancak arkadaşlarımızın bu artışı alamamış olması, işin içinde bir karışıklık olduğunu gösteriyor

 12. 2 ay önce

  Bu maaş pazarlıkları gerçekten sinir bozucu bir hal aldı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın açıklamaları, işverenin teklifinin içeriğini şeffaf bir şekilde ortaya koymaya yönelik bir çaba gibi görünüyor. %64 zam teklifiyle birlikte gelen ek maddelerdeki kesinti iddiaları, insanın moraliyle oynamaktan başka bir şey değil.