featured

İŞTE İKİ YILIN ÖZETİ…. NELER YAPTIK, NELER YAZDIK?

Yayın hayatımıza başladığımız günden bu yana tam 2 yıl geçti. 2 yıl, yayıncılıkta oldukça kısa bir süre… Sadece ülkemizde yüzbinlerce site var. Ve AirlineHaber  olarak siz değerli okuyucularımızın sayesinde ilk 3000 arasında yer alıyoruz. Kurulduğumuz günlerde 60.000 bandında yer bulduğumuz düşünüldüğünde sadece 2 yıl içinde elde ettiğimiz bu başarının azımsanmaması gerektiğini biliyoruz. Üstelik havacılık medyasının en çok izlenen sitelerinin başında gelmemiz de rastlantı değil. Bugün arama motoruna “havacılık haber siteleri” yazdığınızda karşınıza çıkacak ilk sitelerin arasında AirlineHaber ’i göreceksiniz.
Peki, bugünlere nasıl geldik?
AirlineHaber yayın hayatına başladığı ilk günden bu yana asla eğilip bükülmedi.
Güç odakları değişince yön değiştirmedi. “Kral öldü, yaşasın yeni kral.” anlayışından hep uzak durdu. Hatta bugün artık sektörde yer almayan döneminin güç simgesi isimlere sahip çıktı. Onların haklarını teslim etti.
“Marifet, iltifata tabidir” düşüncesi ile doğru yapılan her işi,  yapanın kimliğinden, kişiliğinden ve geçmişinden bağımsız olarak alkışladı, destekledi.
Yanlış olanı cesaretle yazdı, kamuoyunun gündemine getirdi. Yanlış yapanın, o sırada muktedir olması, gücü elinde bulundurması ile ilgilenmedi.
Yalan haber yapmadı. Birkaç bin fazla tıklanmak için balon haberler uydurmadı. Gerçeği, yalnızca gerçeği yazma ilkesi ile hareket etti. İnce hesaplarla başka sitelerde yer verilmeyen haberleri korkusuzca sizlere ulaştırdı.
Tüm bu ilkeleri uygularken olmazsa olmazların başına Çalışanları koydu. Çalışanların sesi, nefesi oldu. Gelen okuyucu mektuplarını virgülüne dokunmadan yayınladı. Yayınlama olanağı bulunamayan konuları haber veya köşe yazısı formatında sizlere ulaştırdı. Tüm ihbar ve şikâyetleri titizlikle değerlendirdi. Okuyucu güvenliğine en üst düzeyde özen gösterdi.
Gerçeğin görünenden ve gösterilenden farklı olabileceği düşüncesi ile olayların perde arkasını araştırdı.
Kişilere, kurumlara hakaret etmedi, yorumcuları aşağılamadı. Küfür ve hakaret içerenler hariç gelen tüm yorumları yayınlamaya gayret etti.
Cevap hakkına saygı gösterdi. Mahkeme kararına, noter ihtarına gerek olmaksızın gönderilen açıklamaları aynen yayınladı. Üstelik birkaç gün sitede tutup kaldırma kurnazlığına başvurmadı. Bugün bile 1 yıl önce gönderilen açıklamayı ilgili haberin altında okuyabilirsiniz.
Sayın okuyucularımız, dikkat etmişsinizdir. AirlineHaber kadrosunda gazeteci yok. Hepsi konusunda uzman ve deneyim sahibi havacılar var. Yazar kadromuzda pilot da var, teknisyen de, mühendis de, akademisyen de, kabin amiri de, sendikacı da…. Yazarlarımızın bir bölümü sivil havacılık alanında yöneticilik yapan isimler.
Geçen 2 yıl boyunca neler yaptık, neler yazdık… Buyurun bir göz atalım:
İŞ BULAMAYAN PİLOTUN İNTİHARINI TÜRKİYE AİRLİNEHABER’DEN ÖĞRENDİ.
THY’de çalışırken işten çıkartılan First Officer’ın, başvurduğu tüm şirketlerde önce kabul edilip işe başlayacak iken son anda reddedilmesi üzerine canına kıyması Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Haberi ve haber sonrası tüm gelişmeleri airlinehaber duyurmuş, ailenin ve yakınlarının talebi üzerine de ismini silerek özel hayata ilişkin duyarlılığını göstermişti.
THY BAŞPİLOTUNUN “FETVA GİBİ” AÇIKLAMASINI VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN YAYINLADIK.
THY Uçuş İşletme Başkanı Kpt. Plt. Kadir Dokuyucu’nun, gelen yoğun eleştiriler üzerine tüm THY pilotlarına yayınladığı dinsel referanslarla dolu duyurusu büyük ilgi çekmişti. Airlinehaber olarak “Kul Hakkı” kavramından hareketle sorduğumuz sorular ise yanıtsız kalmıştı.
THY BAŞPİLOTUNDAN “FETVA” GİBİ AÇIKLAMA
 
AKP MİLLETVEKİLİ METİN KÜLÜNK’ÜN. “TOPÇU İDDİALARI” BÜYÜK YANKI UYANDIRDI. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün, THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun FETÖ’ye yardım ettiğine ilişkin iddialarının yer aldığı video en çok izlenenler arasında yer aldı.
HAMDİ TOPÇU’YU HEDEF GÖSTEREN AKP MİLLETVEKİLİ…
 
TALPA, “DARBECİLERİN RESMİ VAR” DİYE 3000 DERGİYİ İMHA EDİP YENİDEN BASTI.
15 Temmuz 2016’dan önce basılan Türkiye Havayolu Pilotları Derneğinin (TALPA) yayın organı Kokpitten Bakış Dergisinin dağıtımı, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra durduruldu ve içinde darbeye karıştığı ileri sürülen asker kişilerin resim ve isimleri ayıklandıktan sonra yeniden basıldı. Dağıtılmayan 15.000 TL tutarındaki yaklaşık 3000 dergi ise imha edildi. Olayı daha da ilginç kılan ise, halen Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapmaya devam eden Org. Abidin Ünal’ın resminin ve isminin de yeni dergide sansürlenmesiydi.
TALPA üyesi pilottan şok iddia!
 
 THY HİSSEDARININ ÇOCUKLARI UÇUŞA GEÇTİ.
Uçak ikramında tuz kullanımına kısıtlama getirilmesi, filodaki bir uçağın nostaljik biçimde pijama deseninde boyanması, THY müzesi kurulması gibi ilginç önerileri ile THY Genel Kurullarında ilgi odağı olan THY hissedarlarından Dr. Suphi Ayvaz’ın, kızının yurtdışında Müdür, oğlunun ise THY’de pilot olarak çalıştığını airlinehaber gündeme getirdi.
BABANIN THY HİSSELERİ ÇOCUKLARINI UÇURDU…
 
BORAJET’İN SAHİBİ AYASLI İLE THY İLİŞKİLERİ GÜNYÜZÜNE ÇIKTI.
Borajet’in sahibi Yalçın Ayaslı’nın, FETÖ’den aranan ve MHP milletvekillerine 2011 Genel Seçimleri öncesinde kurulan kaset komplosunda adı geçen İbrahim Faruk Bayındır ile olan ilişkilerinin anlatıldığı Haber-Analizde Ayaslı’nın THY ile olan işbirliğine de dikkat çekilmişti.
TOPÇU’NUN YALÇIN AYASLI İLİŞKİSİ MERCEK ALTINDA…
 
BORAJET’İ 250 Milyon DOLARA SATIN ALAN 1 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKET
Yalçın Ayaslı’nın 250 milyon dolara sattığı iddia edilen Borajet’in aslında Sezgin Barak Korkmaz Holding tarafından değil sermayesi sadece 1 milyon Tl olan tek kişilik Bugaraj isimli şirketçe satın alındığını airlinehaber ortaya çıkardı. Üstelik bu çapta bir alımı yapan sözkonusu küçük şirketin yıllık olağan genel kurulunu bile yapmadığını belgeledi. Ayrıca satışın değerinin 250 milyon dolar değil 234 milyon TL olduğu da airlinehaber tarafından belirlendi.
BORAJET SATIŞINDA İNCE İŞLER…
BORAJET BUGARAJ’A GİRDİ…
HAMDİ TOPÇU BORAJET’İN NERESİNDE
 
BORAJET UÇMAYACAK DEDİK, HAKLI ÇIKTIK.
Bazı internet siteleri Borajet’in yeni sahibi ile atağa kalkacağını, yeni filo konsepti ile havacılığa yeni bir soluk getireceğini söylerken airlinehaber, şirketteki tüm gelişmeleri, Hamdi Topçu’nun danışmanlık görevine son verildiğini ve şirketin faaliyetlerinin durdurulacağını yazdı. Kısa süre sonra da Borajet 3. havalimanı açılana kadar uçmayacağını açıkladı.
TOPÇU’NUN BORAJET SERÜVENİ BİTTİ !
BORAJET KÜÇÜLÜYOR.
 
ONURAİR’DE YATMAYAN PRİMLERİ AİRLİNEHABER YAZDI.
Bir dönem İranlı Babek Zencani’ye satıldığı, hisselerin bir süre sonra Cankut Bagana tarafından geri alındığı iddia edilen ONURAİR’de işlerin yolunda gitmediğini, uçuş primlerinin yatırılmadığını airlinehaber yazdı. Üzücü olan ise, sıkıntılar bugün de devam ediyor.
ONUR AIR BU SEFER DE GÖZÜNÜ HARCIRAH VE MAAŞLARA DİKTİ.
 
TEKNİK ÇALIŞANLARINA VERİLEN 5.000 TL PRİMİN ÖYKÜSÜ
2015 yılında elde edilen kardan THY çalışanlarına verilen prim, Teknik A.Ş. çalışanlarında da beklenti yaratmıştı. Genel yayın Yönetmenimiz Sefa İnan’ın konuyu ısrarla gündemde tutması ve 2016 yılındaki THY Genel Kurulunda tekrar seslendirmesinin de etkisi ile Teknik çalışanları da primlerine kavuştular. Sefa İnan süreci yazdığı köşe yazısında tüm detayları ile anlattı.
THY’DE BAŞLAYAN OPERASYONU BİZ DUYURDUK.
2016 yılının sonunda THY’de başlatılan işten çıkartma operasyonu önce airlinehaber sayfalarında yer aldı. Çok sayıda kabin memuru ve pilotun savunmalarının istenmesi büyük bir operasyonun işareti olarak algılandı.
THY’DE OPERASYON BAŞLADI
Haberimiz üzerine THY geri adım atarak sendika ile uzlaştı ve Tadil Protokolü imzalanarak işten çıkartmalar durduruldu. Ancak Tadil Protokolünün yapılış şekli ve özverinin sadece çalışanlardan beklenmesi, bu süreçte Morgan Freeman reklamına milyonlarca dolar ödenmesi, THY yöneticilerinin özveriye yanaşmaması airlinehaber sayfalarında eleştirildi, gündemde tutuldu.
THY YÖNETİMİNE ZOR SORULAR…
İŞTE THY PROTOKOLÜ: TEHDİTLE ÖZVERİ
 
KOTİL’İN GİDECEĞİNİ, EKŞİ’NİN GELECEĞİNİ İLK ÖNCE AİRLİNEHABER OKURLARI ÖĞRENDİ.
Genel Müdürlük koltuğuna oturduğu ilk günden itibaren Yönetim Kurulu Başkanları ile bir türlü yıldızı barışmayan Temel Kotil’in, İlker Aycı ile yaşadığı görüş ayrılıkları sonucu THY’den ayrılacağını ve yerine de SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin geleceğini ilk öğrenenler yine airlinehaber okuyucuları oldu.
TEMEL KOTİL TAI’YE GİDİYOR, BİLAL EKŞİ THY’YE GELİYOR
 
THY’DE EMEKLİLİĞE TEŞVİĞİN PERDE ARKASINA IŞIK TUTTUK.
2016’nın ikinci yarısında başlayan kötü gidişe çare arayan THY yönetiminin “ezberleri bozmayarak” işten çıkartmalara yönelmesini ve bunu da cazip hale getirecek tekliflerde bulunmasını airlinehaber detaylı biçimde irdeledi ve emekliliğe teşvikin arkasındaki niyet ve tuzakları deşifre etti, kararsız ve çaresiz çalışanları bilgilendirdi.
THY’DE EMEKLİLİĞE TEŞVİĞİN ARKASINDA NELER VAR?
 
HAVA İŞ DOSYASI BÜYÜK İLGİ TOPLADI.
2013 Aralık ayında seçilen Ali Kemal Tatlıbal ve ekibinin 3.5 yıllık icraatlarının mercek altına alındığı 8 bölümlük yazı dizisi büyük ilgi çekti. Dizide, THY koridorlarında ve kulislerinde seslendirilen birçok iddiaya yer verildi. 8. bölümde adı geçen kişi ve kurumlara yaptığımız “varsa cevaplarınız gönderin, virgülüne dokunmadan yayınlayalım” çağrımıza karşılık ne sendikadan ne de adı geçen kişilerden açıklama gelmedi.
 
SABİHA GÖKÇEN SALDIRISINI İLK DUYURAN AIRLINEHABER OLDU:
23 Aralık 2015 tarihinde saat 02.10’da Sabiha Gökçen Havalimanına yapılan havan topu saldırısı Türk medyasında ilk olarak airlinehaber’den duyuruldu. Birçok internet sitesi haberi ilerleyen saatlerde girebildi. Olayın nerede ve saat kaçta olduğuna bakmaksızın en hızlı biçimde haberleştirmek ve en doğru şekilde okuyucularına ulaştırmak airlinehaber’in başarısının altında yatan temel unsurlardan biri. Havalimanlarında, şirketlerde görev yapan çok sayıda havacılık emekçisi bu olayda görüldüğü gibi sitemizin gönüllü muhabirliğini yapıyor ve her türlü gelişmeyi sitemize bildiriyor.
SABİHA GÖKÇENDE PATLAMA
 
TÜRK HAVA KURUMU İLE İLGİLİ İDDİALAR ÇOK KONUŞULDU.
Yazarımız Erdal Dursun’un THK ile ilgili yazdığı yazılarda ilginç iddialara yer verildi. Ekonomik açıdan zor durumda olan THK ve THK Üniversitesinde yaşananlar konusunda kurumlardan bir açıklama yapılmadı.
 
15 TEMMUZ SONRASI YAPILAN İŞTEN ÇIKARTMALAR ÖNYARGISIZ BİÇİMDE DEĞERLENDİRİLDİ.
15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra THY’de başlayan işten çıkartma furyasında, kurunun yanında yaşın da yanabileceğini, haklarında somut bir delil olmadan, mahkeme kararı alınmadan insanların FETÖ’cü olarak ilan edilmesinin yanlış olduğunu ilk yazan yine airlinehaber oldu. FETÖ’cülük gerekçesi de katılarak işten çıkartılan 211 kişiden neredeyse tamamının açtıkları davaları kazanmaları airlinehaber’in haklılığını ortaya koydu. Haksızlığa uğradığını, FETÖ ile ilişkisi olmadığını yargı kararı ile kanıtlayan THY çalışanları için yaptığımız “THY, özür dile ve bu çalışanları geri al.” çağrımız ise hala yanıt bekliyor. Airlinehaber olarak ne kimseyi acele ile FETÖ’cü ilan ettik ne de daha sonra bu ayıptan dolayı özür dilemek zorunda kaldık.
 
AKADEMİK DÜZEYDE KÖŞE YAZILARI OKUYANLARI AYDINLATTI
Bir dönem THY Teknik’te üst düzey sorumlluk üstlenmiş, THY’nin iyi günlerini de zor dönemlerini de gören Yurdaer Aksoy, teknik havacılık alanında birer otorite olan Erhan İnanç, Tuğrul Özalp ile Mehmet Feza Ecevit, deneyimli yönetici İlhan Özdemir, sanal Havacılık Uzmanı Erim Funda bilgilerini ve birikimlerini yansıttıkları akademik düzeydeki yazıları ile okuyucularımızın bilgi dağarcığına katkıda bulundular.
 
KABİNDE EN GÜÇLÜ YAZARLAR AİRLİNEHABER’de
Bir dönem THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı da yapmış ve THY’nin 34 yılına tanıklık etmiş Meral Döşemeciler ile güçlü kalemi kabin amirliğinin önüne geçen Arzu Aydın birbirinden renkli yazıları ile sitemize güç verdiler. Rauf Eren, olaylara kokpitten bakarken zaman zaman değişik konulardaki yazıları ile dikkat çekti. Kadromuza yeni katılan sendikacı, aktivist ve sivil toplumcu kişiliği ve geçmişi ile bilinen Ali Gülçiçek’in yazıları ise okuyuculara farklı bir bakış açısı sundu. Erdal Dursun’un THK yazıları ve uçuş eğitimi ile ilgili değerlendirmeleri ilgi ile takip edildi.
 
HAVACILIK MEDYASINDA BİR İLK : İKTİDAR SAVAŞLARI YAZI DİZİSİ
Hepsi alanında uzman, sivil havacılık alanında yöneticilik yapan deneyimli bir kadronun bir araya gelerek hazırladığı yazı dizimiz, THY’de iktidarı ele geçirmek ve sonrasında da elinde tutmak için yapılan mücadeleleri anlatıyor. Kameralar karşısında dost gibi görünenlerin, perde arkasında birbirlerinin altını nasıl oyduğunu, ittifakların-ekiplerin nasıl oluştuğunu, ebedi ve ezeli dostluğun olmadığı iktidar savaşlarında bazı yöneticilerin nasıl ortada bırakıldığını ibretle okudunuz. Ancak, bu tür bir yazı dizisinin sadece açık kaynaklardan yararlanarak yazılamayacağını, yazı kurulunda yer alan deneyimli havacıların bizzat tanık oldukları olaylarla anlam ve değer kazanacağını bilenler dizimizin her bölümünü bir solukta okudular. Bir süre ara vermek zorunda kaldığımız İktidar Savaşları dizimiz, önümüzdeki günlerde kaldığı yerden tekrar başlayacak ve THY’nin son 13 yılına ışık tutmaya devam edecek.
 
SON SÖZ…
Çalışanların sesi, nefesi olmak iddiası ile yola çıkan airlinehaber, yan yollara sapmadan, geri adım atmadan ilkeli-omurgalı yayıncılık anlayışı ile Sefa İnan yönetiminde yoluna devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da;
Doğru bildiklerimizi söylemekten çekinmeyeceğiz.
Dün yakasından tuttuğumuz, marifetlerini sergilediğimiz kişilerle sonradan canciğer kuzu sarması olmayacağız.
Güçlüden değil haklıdan ve mazlumdan yana olacağız.
“Bunu sadece airlinehaber yazar.” algısına zarar vermeyeceğiz, yazılamayanları yazmaya devam edeceğiz.
Açıklama hakkına her zaman saygı duyacağız. Küfür ve hakaret içermediği sürece tüm açıklamaları aynen yayınlayacağız. Açıklamaları “özetleme”, işimize gelmeyen bölümleri sansürleme kurnazlığına başvurmayacağız.
Olayların perde arkasını aydınlatmayı sürdüreceğiz.
Hesabımızı tek desteğimiz olan siz değerli okuyucularımıza vereceğiz.
Bize yazmaktan çekinmeyin, eleştirin, yol gösterin, önerilerde bulunun ve bizleri uyarın.
Bu yola beraber çıktık, sizlerle beraber yürüyeceğiz.
Gösterdiğiniz ilgi ve desteğe sonsuz teşekkürler…
 
 
 
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. 7 sene önce

  Guzel, kaliteli ve adeta akademik makale gibi yaziyorsunuz ekip olarak. Tebrik eder ve başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 2. 7 sene önce

  Hava-İş dosyası kısa sürdü. Oysa üyelerin bilmesi gereken bir ton pislikleri var sendikanın. Eylül ayı gelmeden tüm yolsuzlukları ortaya çıkacak ter yerinden oynayacak. O sarı sendikacılar insan yüzüne çıkamayacaklar. Buraya yazıyorum. Bırakın seçilmeyi topluma çıkamayacaklar

  Cevapla
 3. 7 sene önce

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla
 4. 7 sene önce

  Ulusal basında da rastladım haberlerinize. Referans olmak önemli. Tebrikler.

  Cevapla
 5. 7 sene önce

  Talpa yönetimi, niye korktunuz bu kadar kardeşim? Sen dergiyi basmışsın o tarihte darbe marbe var mı ? Yok. sana ne. Sen dağıtsana dergini.

  Cevapla
 6. 7 sene önce

  Sefa bey, Topçu ile ilgili çok güzel yazılar okumuştum sitenizde. Keşke onları da koysaydınız.

  Cevapla
 7. 7 sene önce

  Rahnetli kardeşimizin intiharı ile ilgili bilgide, adını vermemeniz gerçekten takdire değer.Teşekkür ederim size.

  Cevapla
 8. Çok haberi kaçırmışız meğer. Arada bir böyle eski haberleri hiç değilse yılda bir seçmece olarak yayınlarsanız iyi olur.

  Cevapla
 9. Aman abi, bozulmayın. İyi gidiyorsunuz.

  Cevapla
 10. 7 sene önce

  Arzu hanımın yazıları gerçekten müthiş. Bizi çok duru bir şekilde anlatıyor.

  Cevapla
 11. 7 sene önce

  TALPA’nın haberini atlamışım. Okudum, hayret ettim. Adamlara bak yahu, üyelerin Onbeşbin lirasını çöpe atmışlar.Genel Kurulda görüşürüz TALPAcılar.

  Cevapla
  • 7 sene önce

   Hava Kuvvetleri Komutanını da darbeci ilan edip onun da resmini çıkartmışlar. Org. A. Ünal darbeci mi sayın Talpa?

   Cevapla
 12. 7 sene önce

  Birkaç aydır izliyorum sizi. Bugün özet olarak verdiğiniz haber ve yazıları da görmek ve okumak mümkün oldu. İyi düşünmüşsünüz.

  Cevapla
 13. 7 sene önce

  Güzel özetlemişsiniz iki yılı.

  Cevapla
 14. 7 sene önce

  İşçiden yana olan yanınız tüm çalışanlarca bilinmekte. Umar ve dilerim bu yayıncılık anlayışınız değişmez.

  Cevapla
 15. 7 sene önce

  Nice yıllar var olmanız dileğiyle tebrik ve teşekkür ederiz

  Cevapla