featured

THY YÖNETİMİNE ZOR SORULAR…

İlk kez airlinehaber sütunlarında kamuoyuna duyurulan “THY’de Emekliliğe Teşvik Operasyonunda” verilen süre Cuma akşamı doldu. Yine airlinehaber olarak çalışanları uyarmış ve işverenin başvuru talebini yerine getirmemelerini önermiştik.Şimdi kamuoyu, halka açık bir şirket olan THY’nin ne kadar emeklilik ne kadar ikale başvurusu aldığını açıklanmasını bekliyor. Anlaşıldığı kadarı ile yapılan başvuruların “yaraya merhem olmayacağını” gören THY yönetimi geçen hafta Sendika ile görüşerek yeni bir hamle yaptı. Her zaman çalışandan yana olduğunu söyleyen airlinehaber bu gizli görüşmeyi de “Geç kaldın be İlker bey..” başlığı ile siz değerli okurlarına duyurdu.
Sendikaya bak çay demle…
Sendika ile THY arasında görüşülen “fedakarlık formülünde”, çalışanlara 2017 Toplu İş Sözleşmesine göre verilmesi gereken 4+4 oranındaki zammın verilmemesi, 2 ikramiyenin verilmemesi ve maaşlardan % 10 kesinti yapılması seçenekleri yer alıyordu. Haberimizin yayınından sonra Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal apar topar bir açıklama yaparak 2017 yılı zammının verilmemesine karşı olduklarını, ikramiyeden asla taviz vermeyeceklerini, % 10’luk maaş indirimi konusunda üyelerden gelen görüşlere göre hareket edeceklerini söyledi. Tatlıbal’a göre, THY’nin personelden sağlamayı planladığı tasarruf 60-80 milyon dolar arasında. Tatlıbal işverenin tasarruf edeceği kalemlerden bahsetmiyor ama üyelerinin maaşlarına göz dikmekten geri durmuyor…
Abanın altından sopa
Tatlıbal’ın sözlerinin “kabin memurları” ile ilgili bölümü ise tartışmaya yeni bir boyut getirecek cinsten . Tatlıbal’a göre “çalışanlardan beklenen tasarruf elde edilemezse, işverenin durdurduğu kabin memuru tasfiyesi için düğmeye basılacak”. Bu cümleyi “çalışanlar fedakarlık yapmazsa işten çıkarmalar başlayacak” şeklinde okumak gerektiğini belirten havacılık kaynakları ” çalışandan fedakarlık en son seçenektir. Üzerinize düşenleri başta yönetim kademesi olarak yaparsınız, hala açığınız varsa çalışanlara başvurursunuz.” şeklinde konuştular.
THY Yönetimine “ZOR SORULAR”..
Şimdi airlinehaber olarak THY yönetimine soruyoruz:
– Krizin ne kadar süreceğini öngörüyorsunuz? 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık sürelerde ne kadar tasarrufa ihtiyacınız var?
– Bu tasarruf rakamlarına ulaşmak için işe yönetim kademesinden başlamayı düşünüyor musunuz? Aylık ortalama 30.000 TL maaşı olan 8 adet Genel Müdür Yardımcısı, aylık ortalama 25.000 TL maaş alan 40 adet Başkanın, aylık ortalama maaşı 15.000 TL olan müdürlerin toplamda yıllık 125 milyona ulaşan maaşlarından kesinti yapacak mısınız?
– Çarşıya-pazara, tatile gitmek için de kullanılan 7/24 emre amade makam araçlarını kaldırmayı düşünür müsünüz? Böylece araç kirası, sigortası ve benzini, hatta makam şoförleri dahil yıllık en az 3 milyon TL tasarruf edebileceğinizi hiç hesaplamadınız mı?Ayda 15 ila 30.000 TL arasında maaş alan bir değerli yönetici herhalde birkaç aylık maaşı ile bir araba alabilecek imkana sahiptir.
-Yönetim Kurulu üyeleri, Genel Müdür, Genel Müdür yardımcıları, Başkanlar, Başkan Yardımcıları ve müdürlerin temsil ve ikram tahsisatlarını kısmayı düşünür müsünüz?
– Topçuya, popçuya, cambaza, Yunan basket takımına, Patagonya’daki golf turnuvasına sponsor olmaktan vazgeçecek misiniz?
– Yandaş internet sitelerine, tirajı 5000’i geçmeyen gazetelere, dandik radyolara verdiğiniz reklamları kesecek misiniz?
– Kimsenin okumadığı 3-5 bin tirajlı gazeteleri uçaklara yüklemekten ne zaman vazgeçeceksiniz? Hatta bu “garip” uygulamayı bırakıp en azından “işler düzelene kadar” uçaklara gazete yüklemeyi durdurmayı düşünür müsünüz?
– Yurtdışındaki torpilli müdürlerin altına verdiğiniz son model arabaları, daha ekonomik modellerle değiştirmeyi düşünür müsünüz?
– Yurtdışı müdürlere ve şeflere verdiğiniz kira yardımlarını, yabancı pilotlara sağladığınız kiraları kısmayı düşünür müsünüz?
– Uçakta hamsili pilav, iskender kebap verme görgüsüzlüğünü bırakıp ikramda tasarruf etmeyi dener misiniz?
Listeyi uzatmak mümkün…Eğer bunları yaparsanız, buna rağmen yeterli olmazsa o zaman çalışanlardan fedakarlık isteme hakkınız doğar.
Haydi Sayın Aycı, başlayın tasarrufa…
 
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 1. 7 sene önce

  Kabin memurlarının maaşları ve ikramiyeleri çok yüksek üstelik yönetimi ikaz eder tavır içindeler acil o maaşlarda kesintinyapılması gerekiyor

  Cevapla
 2. sizin THY den bir kuyruk acınız var
  orada tutunamadınız atıldınız
  şimdi ahkam kesiyorsunuz
  önce işinizi iyi yapacaktınız

  Cevapla
 3. anlaşılan bu siteye THY reklam verniyor
  3-5 kuruşluk yem verseler
  bunlar öve öve bitiremezler
  aşınmış menfaatçiler

  Cevapla
  • 7 sene önce

   Sen öteki malum siteyle karıştırdın bu siteyi galiba…Senin varsayımına göre diğer goygoycu site THY’yi habire yalıyor ki, sürekli reklam alıyor. THY’den? Ne dersin , öyle mi?

   Cevapla
 4. 7 sene önce

  Yazınız yine çok kalite, sizin çağrınıza cevap verecek AYCI’da VİCDAN varmı acaba önce onu sormak lazım.
  Ama AYCI’da bu haksızlıkların hesabını verecek.

  Cevapla
 5. 7 sene önce

  Yurtdışı müdürlere neden tam kira yardımı yapılıyor. Dışişleri bakanlığının dış misyonlarında çalişan konsoloslara bile yokken neden her ülkede en az 4000 usdlik evlerde otururlar . Kaç adet var bunlardan ayda ne kadar yapar. Zaten maaş veriyorsunuz oturup maillarına baksın iki imza atsın diye . Ödesinler maaşlarından kiralarını.Yeterince dolgun maaş alıyorlar. Zaten çoğu değil yurtdışında;hiçbir yabancı şirketde çalişabilecek kapasitede değil. İstisnalar hariç.

  Cevapla
 6. 7 sene önce

  Kardeşim anlayın artık! bu iş imamlarla olmaz. İmam dediğin namaz kıldırma memurudur. En fazla kuranı ezbere okur. Şirket yönetmekle imam hatip mezunu olmanın ne alakası var. Dua edip kurtarsınlar o zaman şirketi!

  Cevapla
 7. 7 sene önce

  BU SON ALINAN VİP UÇAĞINDAN SN. CUMHURBAŞKANIMIZIN HABERİ YOKMUŞ DİYORLAR! İLKER AYCI ONDAN HABERSİZ JEST OLSUN DİYE UÇAĞI ALMIŞ DİYORLAR. HATIRLARSINIZ FIRINCI HAMDİ DE BÖYLE BİR UÇAK ALMIŞTI DA CUMHURBAŞKANIMIZ SİZDEN UÇAK İSTEYEN Mİ OLDU DİYE KIZMIŞTI. BUNLAR KOLTUĞU KORUMAK İÇİN VİP UÇAK ALIYORLAR. 75-80 MİLYON DOLARA (BENCE DAHA FAZLADIR) SONRA DA PERSONELİN CANINA OKUYUP 60 MİO DOLAR KAR EDECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR. O personel de kendi adamları değil! yandaşlar değil! torpilliler değil! ESKİ EMEKTAR PERSONEL !!! Yazıklar olsun…

  Cevapla
 8. 7 sene önce

  ilker Aycının ISPAT Başkanıyken de çok müsrif ve savurgan olduğu, bu yüzden soruşturma geçirdiği söyleniyor. Böyle şaibeli bir adamın THY başkanı olması çok saçma? Zaten Sn. Cumhurbaşkanı bu arkadaşa fırça atmıştı bir sponsorluk nedeniyle. Bu da efendim bu gibi harcamaların getirisi ciroya yansır demişti. Sn Cumhurbaşkanımız da göreceğiz demişti. İlker Aycı hadi göster bakalım cironu! İnşallah sayın cumhurbaşkanımız bu yoğun gündemde bu arkadaşı atlamaz. Zaten devletin parası deniz, yemiyen domuz olmuş. Ben asıl küçük hissedarlara acıyorum. 3-5 KURUŞ TASARRUFLARINI DA BU İLKER VE SAZ ARKADAŞLARI BATIRDI.

  Cevapla
 9. 7 sene önce

  Sefa bey bir de batak paralar konusunda ne yapmayı düşünüyorlarmış? Onları da bi zahmet, kamuoyuna kalem kalem açıklasalar diyorum. Kaç para batırmışlar? Bu konuda ne yapmışlar? Kimlere zimmet çıkarmışlar? Hangi alacak ve ceza davalarını açmışlar? Kaç para tahsil etmişler? Para batıran müdür ve muhasebecileri ne yapmışlar? Coşkun ve avenesini gönderirken neden bunların hesabını sormamışlar? Bunların şirkete verdikleri zararları bile bile neden tazminat ve alacaklarını eksiksiz ödemişler? Teftiş Kurulu bu konularda ne gibi raporlar yazmış? Hangi soruşturmaları yapmış? Atom Mühendisİ i!!! Orhan İKİZ 8 sene Teftiş Kurulunda 400 gün izin biriktirmekten başka ne İŞ yapmış? Bu adam hala GM emrinde mi? Ayda 30.000 ödemeye devam mı? Gm emrindeki diğer asalaklar ne yapıyorlar? Ayda 30.000 TL maaş alarak? ÖFF SIKILDIM !!! YAZ YAZ BİTMİYOR.
  *

  Cevapla
 10. 7 sene önce

  Rodin’in heykeli kimi simgeliyor Sefa bey? ilker Aycı’yı mı, bir zihniyeti mi?

  Cevapla
 11. 7 sene önce

  Yazi harika fakat sizin de dediginiz gibi eklenebilecek o kadar cok sey var ki.. sendika mesela aidatlardan feragat edecek mi? Hem karsiyiz hem dusunuruz diyor maas/zam/kesinti durumuna. Kiralik araclar, sigorta,vergi, bakim gibi giderleri zaten icinde.. Herkesin altina araba verilmesine gerek yok. En ufak sefliklerde bile yanilmiyorsam arac mevcut. Sirket hala ucak alimina devam ediyor, mevcut konjukturde durumun ne kadar daha boyle devam edebilecegi belli degil, ucaklar yatiyor ama akademi vs. pilot adayi alimi yapiyor hala. UCak fazlasi, pilot kabin fazlasi, ofis personeli fazlasi.. ucaklari bir sekilde elden cikarsalar ya..

  Cevapla
 12. Güzel makale. Gittikte ısınıyorum sitenize. Yazıların kalitesi çok iyi. Tebrik ederim tüm arkadaşları

  Cevapla