THY BAŞPİLOTUNDAN “FETVA” GİBİ AÇIKLAMA

THY BAŞPİLOTUNDAN “FETVA” GİBİ AÇIKLAMA

Medyamızda sansasyonel bir olay olarak “THY’de atama krizi” başlığı ile duyurulan A 310 kaptanlarının üst tipe geçirilmesi , AirlineHaber Genel Yayın Yönetmeni Sefa İnan’ın yazısını tekrar gündeme getirdi. Yazı ve haberler birarada değerlendirildiğinde aslında THY Uçuş İşletme’de bir türlü ayar tutturulamadığı gerçeği ile karşılaşıyoruz. 2003-2011 arasında her birine yaklaşık 10 milyon dolar ödenerek Kargo uçağına dönüştürülen A 310 tipi uçaklardan sonuncusu 5 Temmuz’da son seferini yapmış ve hangara çekilmişti. THY yönetiminin amacı uçağı bakıma sokup satmaktı. Ancak Teknik’ten gelen faturayı görünce bu niyetlerinden vazgeçip uçağı kal etmeye karar verdiler.

30 yıl önceye gidersek, Filoya  Mayıs 1985’te katılan ve Seyhan adı verilen ilk A-310 uçağını diğerleri takip etmiş ve sayısı zamanla 14’e ulaşmıştı. Afganistan’a ve İran’a satılan uçaklardan sonra elde kalan son 310 da kal edilince bir devir kapanmış oldu. THY, 310 filosunun kaptanlarını üst tipe geçirince aylardır sessiz sedasız gelişmeleri izleyen Hava İş Sendikası bomba(!) bir açıklama ile ortalığı karıştırdı. Üst tipe geçirilme işleminde usulsüzlük yapılmıştı. THY, açıklamaya hemen cevap verdi ve bir kayırmanın olmadığını savundu. THY açıklamasına dayanak olan ise, Uçuş İşletme Başkanı Kpt. Plt. Kadir Dokuyucu’nun bir mesajıydı. Dokuyucu Hava İş’in mesajını aldıktan sonra bilgisayarının başına geçmiş, Üst Yönetim kademesine ve tüm pilotlara bir mail göndermişti. Mailde, yapılan işlemin prosedürlere uygun olduğu anlatılıyor, Hava İş’in yanıltıldığı iddia ediliyordu. Ama asıl bomba mesajın sonuna saklanmıştı. Dokuyucu, prosedüre ilişkin açıklamalarının yeterli olamayacağını düşünmüş olmalı ki, açıklamasını dini referanslarla desteklemeyi gerekli görmüştü. Birlikte okuyalım:

Burada hiç kimseye iltimas edilmemiş, kimsenin de hakkı yenmemiştir. Bazı duygusal tepkiler olabilir ama çalışan herkesi temsil eden bir sendika yönetiminin böylesi hatalı bir mesajı yayınlamadan önce THY  yönetimiyle görüşmesi akla ve hikmete daha uygun düşerdi.”

Sendikanın açıklamayı yapmadan önce THY yönetimi ile görüşmesinin “akla ve hikmete daha uygun düşeceği” kanaatindeydi. Aklı anladık da, “hikmet” nedir diye araştırdığımızda “doğru hüküm verme yeteneği” kavramı ile karşılaştık. Dokuyucu mailini daha vurucu bir cümle ile bitiriyor , adeta fetva veriyordu:

 “Unutmayalım ki affedilmeyen iki günahtan biri şirk iken diğeri kul hakkıdır.

 Hepinize selam ve saygılarımla huzur içinde emniyetli uçuşlar dilerim.”

Okuyanlar vaaz mı dinliyoruz, prosedürleri mi öğreniyoruz diye düşündüler. Dünya markası olduğunu iddia eden bir şirketin tepe yöneticisinin,  kanla yazılan uluslararası kurallara göre davranması gereken Başpilotun konuyu günah-sevap boyutu ile ele almasına anlam verememişlerdi.

Madem ki, Dokuyucu konuyu hikmet ve kul hakkı yönünden değerlendiriyor o zaman soralım:

Yıllar sonra tekrar döndüğünüz THY’de kendinize özel muamele yaparak üst tipe geçmeniz Kul hakkı yemek değil midir? Düne kadar “niye pas geçtin” diyerek mobbing yapılan pilotlara bugün “niye pas geçmedin” diyerek sorgu sual etmek “hikmetli” bir davranış mıdır? “Gözünün üzerinde kaşın var” denilerek onlarca pilotun Uçuş Değerlendirme Kuruluna sevkedilmesi ve “pilotluk yapamaz” kararı ile işten çıkartılması veya istifaya zorlanması kul hakkına tecavüz değil midir? Mesleğin henüz başında olan gencecik ikinci pilotları basit hatalardan dolayı kapıya koyup üstüne üstlük eğitim paralarını da istemek kul hakkı ile nasıl açıklanır? Henüz birkaç yıllık kaptanları öğretmen yapmak hikmetli bir hareket midir? Nereden aldığı belli olmayan lisanslarla işe alınan ve hiçbir havayolunda dikiş tutturamamış yabancı pilotları el üstünde tutmak, ilave avantajlar sağlamak kul hakkı yemek değil midir? Dini referanslara bu kadar ağırlık vereceksek, uçak düşünce veya pistten çıkınca niçin “Allah’ın hikmeti” deyip geçmiyoruz da, uzun uzun bilimsel hesaplamalar yapıyoruz, milimetrik dataları dikkate alıyoruz, sayfalarca rapor hazırlıyoruz? Unutmayalım ki, herkesin dini-diyaneti kendinedir. İnanç da Allah ile kul arasındadır. Herkesin de insanların inanışına saygı göstermesi gerekir.

Dokuyucu kaptana birilerinin “uçakların dua ile kalkmadığını, beddua ile de düşmediğini söylemesinde fayda var” diyor, dini referanslı bir hatırlatmayı da hem Dokuyucu Kaptana hem de muhterem THY yönetimine yapmakta fayda görüyoruz: “Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor.” (Nisa suresi 58.Ayet -Elmalılı Hamdi Yazır meali)

 

Yapılan Yorum Sayısı (9)

 1. Alaattin'in lambası   - Tarih: 16 Ağustos 2015 - Saat 13:15   - Cevap Yazın

  Uçağı, uçan halı ile karıştırmış herhalde…

  0

  0
 2. Sevabına   - Tarih: 16 Ağustos 2015 - Saat 19:59   - Cevap Yazın

  THY’de disiplin prosedürü değişecekmiş. Suçlar yerine Günahlar yazacakmış. Üstüste 5 sevap işleyen de bir üst tipe geçecekmiş

  0

  0
 3. Mr Robot   - Tarih: 16 Ağustos 2015 - Saat 22:19   - Cevap Yazın

  THY diyanete bağlansa biz de rahatlasak

  0

  0
 4. Yanlış   - Tarih: 17 Ağustos 2015 - Saat 10:54   - Cevap Yazın

  Burada teknik bir konu yok.
  Uçağın kalkış,iniş yada bakım prosedürlerinde kullanmamış adam bu ifadeleri.
  Üst tipe atamayla ilgili haksızlık yapıldığını iddaa eden bir maile cevap olarak yazmış.
  Ki burda konu doğrudan kul hakkıyla ile alakalı.

  Ha derseniz dindar görünmeye çalışıp bundan nemalanmaya çalışıyor. Bunu da ispat etmeniz gerekir.
  Sırf bunu yapan birileri var diye, lügatımdan “kul hakkı”, “hikmet” gibi kelimeleri çıkarmak zorunda mıyım?

  Kuran’dan ayet paylaşmak nedir?
  Yok bu doğal bir şey ise neyi tartışıyoruz?
  Değilse ironinize Kuran’ı alet etmeniz çok nahoş.

  0

  0
  • Ekmek Kuran çarpsın ki !   - Tarih: 17 Ağustos 2015 - Saat 18:13   - Cevap Yazın

   Yapılan işlemler prosedürlere, Toplu Sözleşmeye uygunsa bunları savunmak için dini kavramları kullanmak ne oluyor peki? Yaptığın işten eminsen, yanlışlık olmadığını biliyorsan takır takır prosedür maddelerini sıralarsın olur biter ! Üstüne üstlük “hem vallahi, hem billahi” demek zorunda kalmazsın. Dokuyucu yaptığı işten bu kadar eminse, tek tek bu kişilerin özelliklerini açıklasın. Mesela, bu kaptanlardan birinin, son 310 devre dışı kalmadan kısa süre önce Ortaklık dışından ve doğrudan 310 filosuna alındığını, 310 filosunun üst tipe geçirilmesi ile arada kaynadığını ve yaklaşık bir ayda 330’a terfi ettiğini de bir anlatıversin bakalım. Sen dini dayanak gösterirsen elin oğlu da sana “adaletli ol” ayetini hatırlatır.

   0

   0
  • Yanlışa   - Tarih: 30 Ekim 2015 - Saat 18:21   - Cevap Yazın

   Bu mantıkla başka din mensupları veya ateist insanlar takır takır haksızlık yapıyor, günah sayılan faaliyetlerde mi bulunuyor sizce? 21. yüzyılda artık hukuk ve toplumsal ahlak kuralları şiarımız olmalıdır.

   0

   0
 5. Allah korusun   - Tarih: 17 Ağustos 2015 - Saat 18:15   - Cevap Yazın

  Dokuyucu Genel Müdür Yard. olursa, Asaf Bora’yı arayacağız gibime geliyor.

  0

  0
 6. F/O   - Tarih: 18 Ağustos 2015 - Saat 00:13   - Cevap Yazın

  Dokuyucu’yu her Cuma hutbesinde takip ediniz.

  0

  0
 7. budist   - Tarih: 18 Ağustos 2015 - Saat 00:18   - Cevap Yazın

  Hadi biz tamamız da, THY’deki yabancı pilotları ne yapacağız. Onlar için de papazlıktan gelme bir yabancı pilot bulalım, o da kendi cemaatine İncil’den ayetler okusun..

  0

  0