THY TEKNİĞİN ONUR MÜCADELESİ ve GREV OYLAMASI

THY TEKNİĞİN ONUR MÜCADELESİ ve GREV OYLAMASI

Geçen hafta çok uzun bir makale yazdım.  İşverene, sendikaya, arabulucuya ve çalışanlara çattım. Okumayanlar Tıklasın 

Çünkü 30 sene 6 ay  sizin bulunduğunuz hangarda ben de görev yaptım ve hiç bu kadar haksızlıklarla karşılaşmadım. Geçen haftaki yazımdan sonra bu hafta başka ne yazılabilir ki diye düşünürken bir anda aklıma, “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir”. Atasözümüz geldi.

Şimdi o atasözümüzü Teknik A.Ş çalışanlarına uyarlamaya çalışayım.

THY’nin Teknik A.Ş yi öz evladı olmasına rağmen dışladığını düşünüyorum.

Neden mi?

Birlikte zamana yolculuk yapalım. Hani Teknik A.Ş’nin toplu iş sözleşmesi bittikten sonra THY’nin ki başlamıştı ya…

O zamanları tekrar gözünüzü önüne getirin bakalım. Ne olmuştu? Hava-İş’in çiçeği burnunda yönetimi THY ile yapılan sözleşmede sanki çok büyük haklar alınmış gibi, İlker Aycı ile boy boy resimler paylaşmasının yanı sıra NET 5000TL tüm personele dağıtılmıştı. Tabii ki Teknik A.Ş nin toplu iş sözleşmesi bittikten sonra dağıtılan bu rakam sadece THY çalışanlarına yönelik olduğu anlaşılmıştı.

Hatırlarsınız, THY çalışanlarına 5000 Net verildiği dönemden önce Teknik A.Ş de 1500 Net almış olduğundan mesela kapandı gibi görünürken ben yazdığım yazıda neden THY çalışanlarına 5000 net verilirken, Teknik A.Ş çalışanlarına verilen 1500 neti sorgulamış ve bu haksızlığı dile getirip ilk THY Genel Kurulunda üstüne gideceğime söz vermiştim.  Buraya kadar hepiniz hatırlamışsınızdır.

Bu yazıdan birkaç hafta sonra THY genel kuruluna her zamanki gibi giderek, Teknik A.Ş ye 1500TL verilirken THY’nin 5000 net almasının haksızlığını anlattım ve İlker Aycı’dan söz alarak bunu tüm Teknik A.Ş çalışanlarına yaymakla kalmayıp sitemde yayınladım. İlker Aycı sözünde durdu Tekniğin 1500 lira aldığını bildiğinden bunu 5000TL Brüt olarak tamamladı.(net bekliyordum ama olmadı)

Yani Tekniğin sözleşmesi bittikten sonra alınan bu rakam İlker Aycı beyin, benim uzun uzun anlattığım Teknik A.Ş nin mağduriyet konuşmamama karşı yaptığı bir jestti. Vermek zorunda değildi. Çünkü Tekniğin sözleşmesi Çelik İş tarafından imzalanmış ve 1500 TL ler çoktan alınmış ve kimse bu 5000 i beklemiyordu.

Buraya kadar yazdıklarımı tüm teknik çalışanları biliyor. Yine bir yanlış daha yaşandı. Daha doğrusu yanlış yapılmadan önlem alındı. THY’nin meşhur Antalya Toplantılarını biliyorsunuz. Başarılı geçen yılın ardından Antalya’da tüm yöneticiler toplanır yer içer ve yatarlar. Tabii ki Antalya toplantılarında İlker Aycı beyin tüm yöneticilere yaptığı sunumda genel müdür, genel müdür yardımcıları, başkanlar, müdürler ve tüm THY çalışanlarına ikramiye tarzında belirlediği bir ödül primi sözü verilmişti. Tabii ki yine Teknik A.Ş çalışanlarına ikramiye yoktu. Bu haksızlığa da anında cevap vermiş ve Teknik çalışanlarına da verilmesi gerekliliğinin üstüne gitmiş ve henüz karar netleşmeden hayırlı olsun mesajını Teknik çalışanlarına vermiştim.( https://www.airlinehaber.com/teknik-a-s-calisanlari-teyakkuzda/)

Durun daha bitmedi…

Bu haksızlıklarla mücadele verirken PAS bilet sorunlarınıza eğildim ve İlker Bey konuya sıcak baktığını söyledi ama, “ilgileneceğim” sözünden sonrası bir türlü gelmedi… Kısaca ikinci sınıflık devam ediyor…Kısaca yazımın başlarında belirttiğim üzere Perşembenin Gelişi Çarşambadan Belli Olmuştu

Bunları neden mi yazıyorum?

Bunları sizlere Teknik A.Ş nin THY’ye göre üvey evlat gibi gördüğünü anlatabilmek amaçlı yazdım. THY ile Teknik A.Ş nin ayrı tutulma yanlışlığına yönelik, teknik çalışanlarının sendikasından veya derneklerinden bir girişimi oldu mu? ben hatırlamıyorum.

Hani bir söz vardır. “Ağlamayana meme yok” denir. İşte yine aynı durum söz konusu. Teknik A.Ş nin çalışanları sessiz bir çoğunluk. Ne verirsen onu alıyorlar. Mücadele yok… “Ben bilmem beyim bilir” misali… Bu yapıyı bilen işveren de sendika da gayet rahat. Biz ne dersek o olur diyorlardır.

20 Eylül 2018 günü tarafsız arabulucu süresi bitiyor. Tarafsız arabulucu 21 Eylül de raporunu bakanlığa yolluyor.

Bakanlık bu raporu alıp aynı anda hem işverene hem de sendikaya bildiriyor.

Bu tebligattan sonra 6 iş günü içinde sendika grev kararı almak zorunda. Aksi takdirde yetkisi düşüyor.

Sendikanın grev kararı alması hemen greve çıkmak demek değildir. Sendika bu kararı almak zorunda olduğu için alır. Ancak eğer grev yapılacaksa, bu karar alındıktan sonra 60 gün içinde uygulamaya geçmek zorunda. Yani, bu 60 gün içinde, işverene ve üyelere grevin ne zaman başlayacağı hakkında gün verebilir. Tabii ki greve başlama gününü 6 gün önceden işverene bildirmesi şartı ile…  

**********

İşte tam bu aşamada, yani sendika grev kararını aldıktan sonra, işyerlerinde şu tarihte veya bu tarihte grev başlayacaktır denmeden önce tüm Teknik A.Ş çalışanları 1/4 imza ile grev oylamasının yapılmasını isteyebilir ve imzalar İŞKUR a yollanır. (Dikkat edin Teknik Çalışanları diyorum, yani kapsam içi ve tüm yöneticiler dâhil. Sendika üyesi olma şartı yok)

Bu imzaları alan İŞKUR un uygun gördüğü bir zamanda işyerlerine sandıklar konarak çalışanların grevi isteyip istemedikleri Greve Hayır veya Evet oylarıyla belirlenir. Oylama kapalı oy açık tasnif usulü ile yapılır. Kimse kimsenin attığı oyu göremez.

Kısaca top çalışanlarda… Verilen haklardan memnun iseniz Greve Hayır… Memnun değilseniz Greve Evet deme hakkınız var.  

İki ucu…. Değnek…

İşveren tüm adamlarını kullanarak çalışanları ikna edip greve Hayır çıkartmaya çalışırken, greve Evet diyecek olanlar da greve Evet denmesi için çalışırlar.

Şimdi gelelim önerime;

Sendika grev kararını mecburen alıp yine mecburen uygulamaya geçtiğinde greve destek vermeyecek veya grev oylamasında sendikayı satıp greve Hayır diyecekseniz, bunu sendikaya şimdiden söyleyin. Bassın %8 e imzayı olsun bitsin…

Aslına bakacak olursanız, Greve EVET deseniz de mevcut kanunlar gereği grevin ertelenmesi mümkün. Farz edin Ki grev ertelenmedi…Teknik olmadan THY bir hiçtir. Olası bir grevde siz çalışanlar olarak 1 kaybederseniz THY ise 100 kaybeder.

Riskte olan sizler değil THY işvereni ve Türk havacılığıdır. 

Ben çalışan biri olsam, önüme sandık geldiğinde Greve EVET derim. Siz greve Evet deyin onlar ertelesinler. Siz greve HAYIR derseniz sendikanızı ve geleceğinizi satmış olursunuz. Bu da hiç ama hiç kimseye yakışmaz ve yaramaz…

İki grev oylaması yaşadım her ikisinde de Greve EVET dedim. Hem de Atilay Ayçin başkanlığındaki sendika yönetiminde bile…( ki Ayçin le anlaşamadığımı cümle âlem bilir)  Sizin sendikanızı/sendikacınızı sevip sevmemeniz hiç önemli değil.  

Önemli olan sizi temsil eden bir kurumu zora sokmamak ve gerçekten mağduriyetinizin işveren tarafından bilinmesi amaçlıdır.

 Oylamanın sonunda hiçbir şey kazanamasanız bile ONURUNUZU korumuş ve grev tehlikesine rağmen birlikteliğinizi ve haklı mücadelenizi cümle âleme göstermiş olursunuz.  

Ne diyelim %14 isteyen sendika ve buna karşın %8 veren işveren UTANSIN…

HADİ BAKALIM TOP SİZDE…

NOT/ORTALIKLARDA ASLI ASTARI OLMAYAN YALAN DOLAN HABERLER DOLAŞIYOR. SAKIN OLA Kİ İTİBAR ETMEYİN VE BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN.

 

Geri

74
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Teknisyen

Teknisyenler seninle gurur duyuyor abi sessiz çıgliklarımızı sen olmasan kimse duymayacak, yazmayacak

Aptal Tek

İş işten geçti arkadaşlar. Henüz sendika taslağı yeni yayınlamıştı ve sefa abi yazısında %14 isteğini komik bulmuştu. O zaman Tekniğin teklif ettiği %8 falan da yoktu. O zamandan bu zamana bir dolu zaman geçti millet daha yeni uyanıyor %14 ün yetersizliğine. Sendikanın önüne şimdi %14 ü koyduklarında hayır bene bunu istemem diyemez basar imzayı ve ne istediysek birlikte aldık der iş biter. Aptallığımıza doymayalım.

TKEy

10,3,1 İngilizce bilmeyen teknisyen skalası geliyormuş

Native Speaker

Ayrinti var mi? Ya da ingilizce bilmenin bize direk faydasi var mi?

Teknisyen

Sefa bey, P.tesi sonuclanmadı ya da istediğimiz gibi sonuclanmadı. Teknisyenler ve memurlar istifa edip Diske geçse bişey değişecek mi. Çelik iş ten kurtulmamız lazım belli ki işveren yanlısı gibi hareket ediyor. zaten bildiri bunu gösteriyor. Disk’e geçersek tekrar Tis olayı olur mu? Disk’e geçmenin bize faydası olacak mı şuan itibariyle. TOpluca geçmek isteyenler var inanın ..

Sözleşme bitikten sonra konuşalım . Bir şekilde bitirecekler grev kararı alamazlar diye düşünüyorum satacaklar toplumu gibi gidişat

Teknisyen

Sefa bey; Sendika saçma salak karar alarak imzalarsa , Bizim yapacağız hamleler ne olabilir. Sendikanın imzaladıgı TİS ‘i kabul etmiyoruz diyebilme hakkımız var mı ? ne yapılabilir.

Maalesef hakkınız yok.

Teknisyen

Sefa abi o zaman yarın noktayı koyarlar. Hayatta grev kararı aldırmaz bu sendika. Sendikanın davranısından anlıyoruz bunu. izlediği politikalar ilginç. İnanın şriket %14 ‘ü bile vermeyi dünden razılar. %14 verseler başarı olarak görücekler. Danısıklı dövüş oldugunu düşünüyorum. yarın görücez abi bak. Sendika başkanı thy yönetimle hafta sonu kimbilir ne görüşme yapmıslardır gizli kapaklı. Salak sanıyorlar bizi vallahi. yazık ya. Paramız resmen eridi valla. giderim arttı gelir azaldı. kira ve kres artısını bir görsen abi. ne diyim ki.

Peki Sefa başkanım sizin

Bugün arabulucu raporunu yollaması lazımdı yolladı diyelim,bakanlık tebligatıni yolladı ve 6 günlük süre başladı.sendika bu 6 günde grev kararı alması ve yetkisini düşürdü. Bundan sonraki süreçte üye sayısına dayanarak tekrar yetki başvurusu yapıp yeni taslakla TİS masasına oturabilir mi?
Bu soruyu size yöneltmemin nedeni tecrübenize ve hukuk içtihat bilginize guvenmemdir. Saygılarımla

Süre içinde başvurmadığında grev yapma yetkisini almamış oluyor. Aslına bakacak olursanız taslağı değiştirmek isteseler değiştirirler . Çünkü bunlar %14 ü istediklerinde ne dolar böyleydi nede enflasyon bu kadar azmamış ve Pilotlar zamlarını almamışlardı. Bu nedenle günün şartlarına uygun taslaklarını revize edip sözleşmeye oturtabilirler diye düşünüyorum. Şimdiye kadar böyle bir durumla karşılaşıldımı bilmiyorum ama mantık yürütmeye çalışıyorum. Çünkü imza atmamışken toplu iş sözleşmesi bitmiş olmuyor. Pazartesi günü mesela %14 ü günün şartlarına uygun hale getirdik diyerek rakamı değiştirebilir. Çünkü henüz süre bitmemişken. Şimdiye kadar neden yapmadılar bu ilginç. Danışıklı dövüş mü var bilemiyorum. Yanı kısaca henüz Yetkin varken işverene ben bu… Devamını oku »

Hüsnü

İstenilen zam alınmazsa.komple disk’e geçelim.herhalde artık bazı habomcu çomarların da aklı başına gelmiştir.

Habomcu comar

Disk konfederasyon, su anki hakis gibi. Birlesik metal is sendikanin adı. Comarız ama sen bunu bilmiyosun nası olcak?

Dag farecikler doguruyor.

Görüşmede sonucunda; -74. Madde de ki Evlenme yardımının 1353 TL’den ilk yıl İçin 1650 tl, 2 .yıl İçin enflasyon oranında artış yapılmasına -75 Sosyal yardım maddesinde 615 tl den 1 .yıl 750 tl , 2 .yıl İçin enflasyon oranında artış yapılmasına -78 doğum yardımı maddesinde 616 TL’den 1 .yıl 750 tl 2 .yıl İçin enflasyon oranının da artış yapılmasına -80 madde deki ölüm yardımının 1.yılİçin 750 tl , 2 .yıl İçin enflasyon oranında artış yapılmasına -81. Madde deki kazası ve malüliyet yardımı 7700 TL’den 1 .yıl 9500 tl , 2 .yıl İçin enflasyon oranının da artış yapılması hususunda sözlü mutabakata… Devamını oku »

JJJ

Dogum olum ve maluliyet yardimlari bile sanki her ay veriliyormuşcasina pazarlik meselesi yapiliyor. Bunlari her personel zaten çalişma hayatinda bir kere aliyor.

Tbt

Bu bilgileri nerden alıyorsunuz bize bilgi gelmedi.

Birdstrike

5.TIS’te olum yardimi 1500liraymis 750’ye mi dusmus ?

TECHNİC

TİS PARASI VERİLECEKMİ

Tktt

İmzalandıda parası kaldı

Tech

Senin kafana …

TKnik

3.000 TL Maaş alıyorum. 1200 TL KİRA veriyorum. Oğlumun bez ve mama masrafı aylık 600 lirayı buluyor.Faturaları da çıkınca 700 lira para kalıyor elime. Greve gidip işten çıkartılırsam evime ekmek götüremem,greve çıkmazsam %8 ile 240 lira daha maaşım artacak. O da manasız… kısacası benim için iki ucu … değnek. Bu çoğumuz için böyle aslında. Durumumuz vicdanlara kalmış durumda. Ne deyim Sefa Bey , şahsen bu durumlardan yorgunum ,umutsuzum,yorumsuzum. Rabbim görüyor herşeyi ama gittikçe kötüye gidiyor. Eğer bu tis beklentimin üzerinde gelmez ise sendikadan ayrılıp devlete dayanışma aidatı ödemeyi düşünüyorum ve çoğunluk olarak bu uygulamaya geçersek o vakit sendika düşünsün! Hediye… Devamını oku »

kabin

Dostum evlenmeseydin, çocugu yapmasaydın, bilmiyormuydun durumunu ne bekliyordun evlenmeden çocuk yapmadan önce 2500 alırken 1-2 yıl içinde maaşının 10 bin tl olacağınımı ya da ne bekliyorsun?
Sizleri anlamak güç 3000 alıyorsan maaşın ne olacak? yüzde 999999 zammı alacak sendikan? onu mu bekliyorsun? Vallahi alemsiniz. Oyunuzu verdiğiniz 3 çocuk isteyenlere yakının, gidip şirkete değil.

Geçerken Uğradım

Evlenmeseydin demek ne demek ? Çocuk yapmasaydın demek ne demek ? Kur farkı sadece ao için mi var ? 3.000 tl 5 yıl önce yaklaşık 1500 dolar yapıyordu şimdi 476 dolar yapıyor. Destek olmak yerine bu bana ne ciler yok muu? Pilotlar %100 alırda kabin %10’a razı olur inşallah. Görürüm o zaman seni ( sözüm bu elemana destek olana)

JJJ

Ödediğiniz dayanişma aidati sendika uyesi olmadiginiz halde o sendikanin imzaladiği tisden faydalandiginiz için sendikaya gider devlete gitmez.

Teknikk

Arkadaşlar ağlamayana meme yok, hakkımızı almak için tüm teknisyenlerin birlik olup hakkını araması lazım, biz koyun ve korkak bir millet değiliz.