THY TEKNİĞİN ONUR MÜCADELESİ ve GREV OYLAMASI

THY TEKNİĞİN ONUR MÜCADELESİ ve GREV OYLAMASI

Geçen hafta çok uzun bir makale yazdım.  İşverene, sendikaya, arabulucuya ve çalışanlara çattım. Okumayanlar Tıklasın 

Çünkü 30 sene 6 ay  sizin bulunduğunuz hangarda ben de görev yaptım ve hiç bu kadar haksızlıklarla karşılaşmadım. Geçen haftaki yazımdan sonra bu hafta başka ne yazılabilir ki diye düşünürken bir anda aklıma, “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir”. Atasözümüz geldi.

Şimdi o atasözümüzü Teknik A.Ş çalışanlarına uyarlamaya çalışayım.

THY’nin Teknik A.Ş yi öz evladı olmasına rağmen dışladığını düşünüyorum.

Neden mi?

Birlikte zamana yolculuk yapalım. Hani Teknik A.Ş’nin toplu iş sözleşmesi bittikten sonra THY’nin ki başlamıştı ya…

O zamanları tekrar gözünüzü önüne getirin bakalım. Ne olmuştu? Hava-İş’in çiçeği burnunda yönetimi THY ile yapılan sözleşmede sanki çok büyük haklar alınmış gibi, İlker Aycı ile boy boy resimler paylaşmasının yanı sıra NET 5000TL tüm personele dağıtılmıştı. Tabii ki Teknik A.Ş nin toplu iş sözleşmesi bittikten sonra dağıtılan bu rakam sadece THY çalışanlarına yönelik olduğu anlaşılmıştı.

Hatırlarsınız, THY çalışanlarına 5000 Net verildiği dönemden önce Teknik A.Ş de 1500 Net almış olduğundan mesela kapandı gibi görünürken ben yazdığım yazıda neden THY çalışanlarına 5000 net verilirken, Teknik A.Ş çalışanlarına verilen 1500 neti sorgulamış ve bu haksızlığı dile getirip ilk THY Genel Kurulunda üstüne gideceğime söz vermiştim.  Buraya kadar hepiniz hatırlamışsınızdır.

Bu yazıdan birkaç hafta sonra THY genel kuruluna her zamanki gibi giderek, Teknik A.Ş ye 1500TL verilirken THY’nin 5000 net almasının haksızlığını anlattım ve İlker Aycı’dan söz alarak bunu tüm Teknik A.Ş çalışanlarına yaymakla kalmayıp sitemde yayınladım. İlker Aycı sözünde durdu Tekniğin 1500 lira aldığını bildiğinden bunu 5000TL Brüt olarak tamamladı.(net bekliyordum ama olmadı)

Yani Tekniğin sözleşmesi bittikten sonra alınan bu rakam İlker Aycı beyin, benim uzun uzun anlattığım Teknik A.Ş nin mağduriyet konuşmamama karşı yaptığı bir jestti. Vermek zorunda değildi. Çünkü Tekniğin sözleşmesi Çelik İş tarafından imzalanmış ve 1500 TL ler çoktan alınmış ve kimse bu 5000 i beklemiyordu.

Buraya kadar yazdıklarımı tüm teknik çalışanları biliyor. Yine bir yanlış daha yaşandı. Daha doğrusu yanlış yapılmadan önlem alındı. THY’nin meşhur Antalya Toplantılarını biliyorsunuz. Başarılı geçen yılın ardından Antalya’da tüm yöneticiler toplanır yer içer ve yatarlar. Tabii ki Antalya toplantılarında İlker Aycı beyin tüm yöneticilere yaptığı sunumda genel müdür, genel müdür yardımcıları, başkanlar, müdürler ve tüm THY çalışanlarına ikramiye tarzında belirlediği bir ödül primi sözü verilmişti. Tabii ki yine Teknik A.Ş çalışanlarına ikramiye yoktu. Bu haksızlığa da anında cevap vermiş ve Teknik çalışanlarına da verilmesi gerekliliğinin üstüne gitmiş ve henüz karar netleşmeden hayırlı olsun mesajını Teknik çalışanlarına vermiştim.( https://www.airlinehaber.com/teknik-a-s-calisanlari-teyakkuzda/)

Durun daha bitmedi…

Bu haksızlıklarla mücadele verirken PAS bilet sorunlarınıza eğildim ve İlker Bey konuya sıcak baktığını söyledi ama, “ilgileneceğim” sözünden sonrası bir türlü gelmedi… Kısaca ikinci sınıflık devam ediyor…Kısaca yazımın başlarında belirttiğim üzere Perşembenin Gelişi Çarşambadan Belli Olmuştu

Bunları neden mi yazıyorum?

Bunları sizlere Teknik A.Ş nin THY’ye göre üvey evlat gibi gördüğünü anlatabilmek amaçlı yazdım. THY ile Teknik A.Ş nin ayrı tutulma yanlışlığına yönelik, teknik çalışanlarının sendikasından veya derneklerinden bir girişimi oldu mu? ben hatırlamıyorum.

Hani bir söz vardır. “Ağlamayana meme yok” denir. İşte yine aynı durum söz konusu. Teknik A.Ş nin çalışanları sessiz bir çoğunluk. Ne verirsen onu alıyorlar. Mücadele yok… “Ben bilmem beyim bilir” misali… Bu yapıyı bilen işveren de sendika da gayet rahat. Biz ne dersek o olur diyorlardır.

20 Eylül 2018 günü tarafsız arabulucu süresi bitiyor. Tarafsız arabulucu 21 Eylül de raporunu bakanlığa yolluyor.

Bakanlık bu raporu alıp aynı anda hem işverene hem de sendikaya bildiriyor.

Bu tebligattan sonra 6 iş günü içinde sendika grev kararı almak zorunda. Aksi takdirde yetkisi düşüyor.

Sendikanın grev kararı alması hemen greve çıkmak demek değildir. Sendika bu kararı almak zorunda olduğu için alır. Ancak eğer grev yapılacaksa, bu karar alındıktan sonra 60 gün içinde uygulamaya geçmek zorunda. Yani, bu 60 gün içinde, işverene ve üyelere grevin ne zaman başlayacağı hakkında gün verebilir. Tabii ki greve başlama gününü 6 gün önceden işverene bildirmesi şartı ile…  

**********

İşte tam bu aşamada, yani sendika grev kararını aldıktan sonra, işyerlerinde şu tarihte veya bu tarihte grev başlayacaktır denmeden önce tüm Teknik A.Ş çalışanları 1/4 imza ile grev oylamasının yapılmasını isteyebilir ve imzalar İŞKUR a yollanır. (Dikkat edin Teknik Çalışanları diyorum, yani kapsam içi ve tüm yöneticiler dâhil. Sendika üyesi olma şartı yok)

Bu imzaları alan İŞKUR un uygun gördüğü bir zamanda işyerlerine sandıklar konarak çalışanların grevi isteyip istemedikleri Greve Hayır veya Evet oylarıyla belirlenir. Oylama kapalı oy açık tasnif usulü ile yapılır. Kimse kimsenin attığı oyu göremez.

Kısaca top çalışanlarda… Verilen haklardan memnun iseniz Greve Hayır… Memnun değilseniz Greve Evet deme hakkınız var.  

İki ucu…. Değnek…

İşveren tüm adamlarını kullanarak çalışanları ikna edip greve Hayır çıkartmaya çalışırken, greve Evet diyecek olanlar da greve Evet denmesi için çalışırlar.

Şimdi gelelim önerime;

Sendika grev kararını mecburen alıp yine mecburen uygulamaya geçtiğinde greve destek vermeyecek veya grev oylamasında sendikayı satıp greve Hayır diyecekseniz, bunu sendikaya şimdiden söyleyin. Bassın %8 e imzayı olsun bitsin…

Aslına bakacak olursanız, Greve EVET deseniz de mevcut kanunlar gereği grevin ertelenmesi mümkün. Farz edin Ki grev ertelenmedi…Teknik olmadan THY bir hiçtir. Olası bir grevde siz çalışanlar olarak 1 kaybederseniz THY ise 100 kaybeder.

Riskte olan sizler değil THY işvereni ve Türk havacılığıdır. 

Ben çalışan biri olsam, önüme sandık geldiğinde Greve EVET derim. Siz greve Evet deyin onlar ertelesinler. Siz greve HAYIR derseniz sendikanızı ve geleceğinizi satmış olursunuz. Bu da hiç ama hiç kimseye yakışmaz ve yaramaz…

İki grev oylaması yaşadım her ikisinde de Greve EVET dedim. Hem de Atilay Ayçin başkanlığındaki sendika yönetiminde bile…( ki Ayçin le anlaşamadığımı cümle âlem bilir)  Sizin sendikanızı/sendikacınızı sevip sevmemeniz hiç önemli değil.  

Önemli olan sizi temsil eden bir kurumu zora sokmamak ve gerçekten mağduriyetinizin işveren tarafından bilinmesi amaçlıdır.

 Oylamanın sonunda hiçbir şey kazanamasanız bile ONURUNUZU korumuş ve grev tehlikesine rağmen birlikteliğinizi ve haklı mücadelenizi cümle âleme göstermiş olursunuz.  

Ne diyelim %14 isteyen sendika ve buna karşın %8 veren işveren UTANSIN…

HADİ BAKALIM TOP SİZDE…

NOT/ORTALIKLARDA ASLI ASTARI OLMAYAN YALAN DOLAN HABERLER DOLAŞIYOR. SAKIN OLA Kİ İTİBAR ETMEYİN VE BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN.

 

Geri

74
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
TKnik

3.000 TL Maaş alıyorum. 1200 TL KİRA veriyorum. Oğlumun bez ve mama masrafı aylık 600 lirayı buluyor.Faturaları da çıkınca 700 lira para kalıyor elime. Greve gidip işten çıkartılırsam evime ekmek götüremem,greve çıkmazsam %8 ile 240 lira daha maaşım artacak. O da manasız… kısacası benim için iki ucu … değnek. Bu çoğumuz için böyle aslında. Durumumuz vicdanlara kalmış durumda. Ne deyim Sefa Bey , şahsen bu durumlardan yorgunum ,umutsuzum,yorumsuzum. Rabbim görüyor herşeyi ama gittikçe kötüye gidiyor. Eğer bu tis beklentimin üzerinde gelmez ise sendikadan ayrılıp devlete dayanışma aidatı ödemeyi düşünüyorum ve çoğunluk olarak bu uygulamaya geçersek o vakit sendika düşünsün! Hediye… Devamını oku »

kabin

Dostum evlenmeseydin, çocugu yapmasaydın, bilmiyormuydun durumunu ne bekliyordun evlenmeden çocuk yapmadan önce 2500 alırken 1-2 yıl içinde maaşının 10 bin tl olacağınımı ya da ne bekliyorsun?
Sizleri anlamak güç 3000 alıyorsan maaşın ne olacak? yüzde 999999 zammı alacak sendikan? onu mu bekliyorsun? Vallahi alemsiniz. Oyunuzu verdiğiniz 3 çocuk isteyenlere yakının, gidip şirkete değil.

Geçerken Uğradım

Evlenmeseydin demek ne demek ? Çocuk yapmasaydın demek ne demek ? Kur farkı sadece ao için mi var ? 3.000 tl 5 yıl önce yaklaşık 1500 dolar yapıyordu şimdi 476 dolar yapıyor. Destek olmak yerine bu bana ne ciler yok muu? Pilotlar %100 alırda kabin %10’a razı olur inşallah. Görürüm o zaman seni ( sözüm bu elemana destek olana)

JJJ

Ödediğiniz dayanişma aidati sendika uyesi olmadiginiz halde o sendikanin imzaladiği tisden faydalandiginiz için sendikaya gider devlete gitmez.

A320 Kpt

Ya tekniği bu hale düşürenlere yazıklar olsun. Artık telsizden tekniği arayıp adam çağırmaya bile erinir oldum. Hangi motivasyonla gelip benim uçağıma bakacak. Yine sağolsunlar ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Bence en az 35%, 40% yapılmalı teknisyene. Ondan sonra açığı kapatmak için para ile lisans alanlara düşer şirket. Biz de daily checkten sonra açık unutulan latch leri kapatırız. Takılmadan lastiğin yanında duran sibop kapağı buluruz. Yazık bu çocuklara. Dünya devi olmaya soyunan şirketin tekniği de dünya devi olmalı. 3 kuruş kar etcem diye milyon dolar zarar etmeyin

Gelecek icin

Hala greve gitmem diyen varsa bu sirkette onuru yoktur yerler altina almistir biz bir olursak butun ipler elimizde olur biz bir olursak onlar kaybeder biz birbirimize bok atmayi birakip kendimiz icin ve gelecekte bu isi yapacak olan kardeslerimize guzel bir meslek birakalim bizim cektigimiz sikintiyi onlar cekmesin havaciliga gonul versin is yerine gelince kafasinda ne olacak zam gelecek mi bizde faydalanacaz mi demesin İpleri elimize alma zamani HAT BAKİM greve giderse cok degil sadece 3 gun dayanamazlar hangar destek verir içindeki irlandalilari durdurursa butun ipler bizde olur

Eskilerden

Çok umut yüklüsün

Linecheck

Kardesim iyi hos soyluyorsun ama ilk hat bakim primi yaziyor taslakta ona bile revizyondan laf eden adamlar taniyorum. Kimse demiyor ki herkes fazlasini alsin herkes kendi cebine girene bakiyor baskasi birsey alinca laf ediyor ilk basta birlik olmak herkesin taraftari ama ben hadi bir hat calisani olarak tamam greve cikayim calismayayim yanimdaki yada hangardan ve veya hat bakmdan gelip birisinin muhurlemeyecegini nerden bilebilirim ozaman ne diye grev yapayim ? İlk basta kendi icimizde birlik olmaliyiz sendikaya guvenmeyin baslarindaki adamlar asla grev karari aldirmayacaktir bile kisa bir bilgi celik is hak is konfederasyonuna bagli bu konfederasyonu merak edenler arastirsin sonra ne… Devamını oku »

Glide slope

%40 ın altına kılımı kıpırdatmam. İş veren %8 diyor sendika %14 diyor. Anlaşılan işveren %12-13 e razı. Kısaca sendika bana %1-2 için greve gidelim diyor.Şakcı sendika

QWERTY

GREV İÇİN HERKES HAZIR .ŞİRKET DÜŞÜNSÜN…

Tiyatro

Geçtiğimiz birkaç ayda para birimi %40 a yakın devalüe olmuş bir ülkede yaşamıyormuşuz gibi %15 zam talep eden komikli bir sendika, ve bunu kabul etmiyor gibi görünen ilginç bir işveren. Yahu neyi tartışıyorsunuz, talep edilen %50, pazarlık edilen %20-30 aralığı olmadıkça ortaya konan şey sadece bir tiyatrodur. Tabi THY teknik çalışanları TL üzerinden değil Euro üzerinden maaş almıyorlarsa!

Tech

%14 revize edilmeli ve en az %30 olmalı grev kararı alınmalı. biz çalışanlar arkasında duracagimiza emin olabilirler önce sendika gereğini yapıp %14 u revize etmeli en az %30 !!!!!

Saw teknik

Hocam hakkınız ödenmez çok sağolun, biz teknik olarak biliyoruz ki bu bir kırılma noktasıdır %8 veya %14 kabul eder başımızı egersek bizden sonraki havacılığa gönül verecek kardeşlerimize de haksızlık etmiş olacağız. sendika grev kararı alacak bizde arkasında duracağız hükümet grev hakkımızı kesebilir ama en azından hakkımızı aramış olacağız. değişik haberler dönüyor grev e katilanlar işlerinden olabilir diye… resmi olarak grev e gidilir ve uygulanırsa buna rağmen işten atılma vs. Gibi durumlar yaşanırsa tekniğin hatta AO nun uluslararası havacılık camiasinda ismi lekelenir bunu yöneticilerde biliyor o nedenle herşeyi kuralina uygun yapacağız amacımız Türk hava yollarina zarar vermek değil, biz şirketimizi seviyoruz… Devamını oku »

Avionic

Başkanım sizin hakkınız ödenemez bu böyle biline. Teknikte efsanesiniz efsane. Sendika grev kararı alırsa sonuna kadar arkasındayız. Çünkü biz değil önce işverenin pes edeceği kesin. En kötü ihtimalle grevi hükümet erteler ve delikanlılık bizde kalır.Sizin buyurduğunuz üzere Onurumuzu kurtarırız.

Üvey evlat

Noktasına kadar haklısınız her konuda hep muallakta kalmıştır teknisyen..
Kafasını yastığa rahat koyamamistir.
Şirket zam yapar acaba teknige yapacak mı şirket ikramiye dağıtır acaba tekniğe dagatacak mi sirketde bir iyileştirme olur acaba teknikte faydalanabilecek mi hep bu çelişkiye düşmüştür.
Bazı çalışanlar da sendikanın %14 istemesini komik buldukları için greve çıkmak istemiyor böyle bir ortam da %14 bile tatmin edici olmadığını düşünüyorlar greve çıkacaksak daha iyi şartlar için çıkmalıyız diyorlar.