Sosyal medyadan “paniğe sevk etme” davasında karar

Sosyal medyadan “paniğe sevk etme” davasında karar

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından, “Tam bomba patlamalık bir gün ve saat.  Atatürk Havalimanı Saldırısı” şeklinde paylaşım yaptığı gerekçesiyle hakkında  dava açılan sanık, beraat etti

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından,  Atatürk Havalimanı’nda patlama olacağı şeklinde paylaşım yaptığı gerekçesiyle  yargılanan sanık beraat etti.
Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada kararını açıklayan  mahkeme heyeti, sanık E.K’nin tahliyesine hükmetti. Mahkeme açıkladığı gerekçeli kararında, sanık E.K’nin savunmasına yer verdi.Savunmasında, 28 Haziran 2016’da Atatürk Havalimanı’ndan Berlin’e  uçuşundan kısa bir süre sonra havalimanında bombalı saldırı gerçekleştiğini  anlatan E.K, kıl payı kurtulduğu saldırıdan çok etkilendiğini söyledi.

E.K, yine 8 Kasım 2016’da uçakla Berlin’e gideceğini ifade ederek,  sadece arkadaşlarının takip ettiği Twitter hesabından daha önce yaşanan bu  olayların da etkisiyle böyle bir paylaşım yaptığını öne sürdü.

“OLAYIN BURAYA KADAR GELECEĞİNİ DÜŞÜNEMEDİM” 

Kimseye zarar vermek veya saldırı gerçekleştirme amacının olmadığını  anlatan E.K, savunmasında,  “Olayın buraya kadar geleceğini düşünemedim,  yaptığım bir aptallıktı, halk arasında korku, panik yaratmak gibi bir amacım asla  yoktu, daha önceden yaşamış olduğum saldırılara atfen yazılmış bir yazıdır.”  ifadelerini kullandı.

Mahkeme gerekçeli kararında, 28 Haziran 2016’da Atatürk  Havalimanı’ndan yurt dışına çıkan sanığın 8 Kasım 2016’da da Berlin’e seyahat  için uçak bileti aldığı belirtilerek, saldırı sonrası ilk kez Atatürk  Havalimanı’na ve yine Berlin’e seyahat etmek için gidecek olmasının yarattığı  korku ve tedirginlikle 7 Kasım 2016’da Twitter hesabından “Yarın akşam 19.30’da  uçuşum var. Tam bomba patlamalık bir gün ve saat: 8 Kasım Atatürk Havalimanı  Saldırısı” şeklinde paylaşım yaptığına vurgu yapıldı.

“SUÇ İŞLEME KASTI YOK” 

Söz konusu paylaşımın ertesi günü saat 16.00’da Atatürk Havalimanı  pasaport kontuarına gelen sanığın ifadeleri nedeniyle kolluk kuvvetlerince  beyanına başvurulduğu anlatılan kararda, sanığın halk arasında korku ve panik  yaratmak amacıyla hareket ettiğine dair bir delil elde edilemediği kaydedildi.

Kararda, daha önceki saldırıların kendisinde yarattığı endişe ve korku  sebebiyle suça konu yazıyı yazdığı, suç işleme kastının bulunmadığının  anlaşıldığına vurgu yapılarak, sanığın beraatine karar verildiği belirtildi.  Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan  iddianamede, sanık E.K’nin “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti. (Posta)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.