featured

Red Bull’un ‘Tünel Geçişi’ İstanbul’u dünyaya tanıttı

Dünyanın en önemli gösteri pilotlarından biri olan Red Bull sporcusu Dario Costa‘nın, 4 Eylül Cumartesi Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinden uçarak bir dünya rekoruna imza attığı görüntüler tüm dünyada yayınlandı. İtalyan pilotun 43.44 saniye süren tarihi uçuşunun ardından bu zaferini Boğaz’da kutladığı performansı da İstanbul’u güzelliklerini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldu.

Özel olarak modifiye edilen Zivko Edge 540 yarış uçağı ile performans gösteren Costa, uçuşunu 4 Eylül Cumartesi günü saat 06:43’te gerçekleştirmişti. Tünel içerisinde yüksekliğin kısıtlı olması nedeniyle yerden 110 ila 140 cm kadar yükseklikte gerçekleştirdiği uçuşta Dario Costa, iki kanat ucu ve tünel duvarları arasında yaklaşık 4 metrelik dar bir mesafeyi de yönetmeyi başardı. Milimetrik incelikte el hareketleri ve ustalıklı bir direksiyon hakimiyeti gerektiren toplam 2.26 kilometrelik uçuşun en kritik anlarından biri ise, tüneller arasındaki 360 metrelik boşluktu. İkinci tünelin alçak ve dar ağzından içeri girmeye hazırlanırken, uçağının da yandan gelen rüzgara maruz kaldığı Costa, buna rağmen kontrolünü kaybetmeyerek dikkat çekici performansı ile 1730 metre tek bir tünel içinde giderek ‘Uçak ile En Uzun Tünel Uçuşu’ Guinness Dünya Rekoru’nu da kırdı.

Dario Costa Kimdir?

41 yaşındaki Dario Costa, İtalyan Akrobasi Şampiyonası’nın en üst kategorisini kazandı ve Red Bull Air Race Challenger Class’a katılarak galibiyet kazanan ilk İtalyan pilot oldu. Yirmi yılı aşkın uçuş deneyimi ve sayısız havacılık başarısıyla Costa, bugüne kadar havada 5.000 saatten fazla kaldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bizim catali bilmeyen yok

    Cevapla
  2. 3 sene önce

    Gerçekten çok güzel, tünelin güzelliğine hayran kaldım. Milyonlar bu tüneli gezmeye gelir???

    Cevapla