ONUR AIR’İN BURUN İNİŞ TAKIMI AÇILMAKSIZIN İNİŞİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

ONUR AIR’İN BURUN İNİŞ TAKIMI AÇILMAKSIZIN İNİŞİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

Onur Air’in Saudia Havayolları adına Medine-Dakka seferini yapan Airbus 330 uçağında kalkıştan kısa bir süre sonra henüz bilinmeyen bir nedenle hidrolik arızası meydana geldiği yetkililer tarafından açıklandı.

En yakın havalimanına zorunlu için yapan uçakta 141’i yolcu 10’u uçuş ekibi olan toplam 151 kişi pilotun tecrübesi ile burnu bile kanamadan kurtuldu.

Onur Air’in burun iniş takımı açılmaksızın inişinin nedeni ise hidrolik sistem arızası.  Uçaklarda hidrolik sistem arıza yaptığında, iniş takımlarının açılma kumandası freefall sistem ile kumanda edilir. Bu sistem bazı uçaklarda manuel bazılarında ise (A340-A330 gibi) elektriklidir.

Bu uçakta Ana iniş takımlarında bulunan iki elektrikli actüatörün ana iniş takımlarını açtığı ama burun iniş takımındaki actüatör çalışmadığı için, iniş takımı kapakları ile birlikte burun iniş takımın açılmasına kumanda etmediği anlaşılmıştır.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Kemal uner
2 yıl önce

Geçmiş olsun herkese pilotun panik yapmayıp bilinçli olması çok önemli.

Kemal uner
2 yıl önce

Manuel sistem daha garanti ozaman bence eğer elle mekanik sistemde elektrik arızası bile olsa iniş takımlarının açarsın.dogru degilmi

1990
2 yıl önce

Onur Air ve havacilik camiasına geçmiş olsun.Tekrarı olmaz inşallah. Yanlız anlamadığım bir şey var.Pilotlar zaten böyle emegency durumlar için yıllarca eğitim alırlar. Normal şartlar da uçak zaten uçuyor. Pilotluk bu durumlarda belli olur.O yüzden pilotumuz mesleğinin gereğini yapmıştır.Fazlada abartmamak lazım

B737
2 yıl önce

Ekibe tebrikler ve de geçmiş olsun.

Salih Gezgin
2 yıl önce
Reply to  B737

Onur Air’in her kademesindeki calışanlarına geçmiş olsun. Kaptanlaŕımızı kutluyorum.

Kemal uner
2 yıl önce
Reply to  Salih Gezgin

Evet tebrikler tecrübe önemli böyle hallerde.

abuzittin
2 yıl önce

her inişte zorunlu olarak en az bir kerre kullanılan sistem için nasıl devamlı kullanılan bir sistem olmadığından !!!!!! diye bilgiç bilgiç ahkam kesersiniz hayret !

Skip_60
2 yıl önce
Reply to  abuzittin

Yorumunda adın gibi abuzittin bilmiyorsan sus dinle öğren ahkam kesersin dediğin adam 40 yıllık teknisyen belki sen daha portakal ağacında vitaminken freefall testi yapıyordu abuzittin

sefa bey
2 yıl önce

Bu sistem,uçuşlardan önce kontrol edilmezmi arızalı mı değil mi diye.

TK pilotu
2 yıl önce

Kaptanıma ve tüm ekiple birlikte eski şirketim ve ilk havayolum Oolan Onurair e çok geçmiş olsun derken, kaptanımız ve tüm ekibimizi mükemmel bir iş çıkarttıkları için yürekten tebrik ediyorum.