ONUR AIR’İN BURUN İNİŞ TAKIMI AÇILMAKSIZIN İNİŞİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

ONUR AIR’İN BURUN İNİŞ TAKIMI AÇILMAKSIZIN İNİŞİNİN NEDENİ BELLİ OLDU

Onur Air’in Saudia Havayolları adına Medine-Dakka seferini yapan Airbus 330 uçağında kalkıştan kısa bir süre sonra henüz bilinmeyen bir nedenle hidrolik arızası meydana geldiği yetkililer tarafından açıklandı.

En yakın havalimanına zorunlu için yapan uçakta 141’i yolcu 10’u uçuş ekibi olan toplam 151 kişi pilotun tecrübesi ile burnu bile kanamadan kurtuldu.

Onur Air’in burun iniş takımı açılmaksızın inişinin nedeni ise hidrolik sistem arızası.  Uçaklarda hidrolik sistem arıza yaptığında, iniş takımlarının açılma kumandası freefall sistem ile kumanda edilir. Bu sistem bazı uçaklarda manuel bazılarında ise (A340-A330 gibi) elektriklidir.

Bu uçakta Ana iniş takımlarında bulunan iki elektrikli actüatörün ana iniş takımlarını açtığı ama burun iniş takımındaki actüatör çalışmadığı için, iniş takımı kapakları ile birlikte burun iniş takımın açılmasına kumanda etmediği anlaşılmıştır.

Geri

14
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Kemal uner

Geçmiş olsun herkese pilotun panik yapmayıp bilinçli olması çok önemli.

Kemal uner

Manuel sistem daha garanti ozaman bence eğer elle mekanik sistemde elektrik arızası bile olsa iniş takımlarının açarsın.dogru degilmi

1990

Onur Air ve havacilik camiasına geçmiş olsun.Tekrarı olmaz inşallah. Yanlız anlamadığım bir şey var.Pilotlar zaten böyle emegency durumlar için yıllarca eğitim alırlar. Normal şartlar da uçak zaten uçuyor. Pilotluk bu durumlarda belli olur.O yüzden pilotumuz mesleğinin gereğini yapmıştır.Fazlada abartmamak lazım

B737

Ekibe tebrikler ve de geçmiş olsun.

Salih Gezgin

Onur Air’in her kademesindeki calışanlarına geçmiş olsun. Kaptanlaŕımızı kutluyorum.

Kemal uner

Evet tebrikler tecrübe önemli böyle hallerde.

abuzittin

her inişte zorunlu olarak en az bir kerre kullanılan sistem için nasıl devamlı kullanılan bir sistem olmadığından !!!!!! diye bilgiç bilgiç ahkam kesersiniz hayret !

Skip_60

Yorumunda adın gibi abuzittin bilmiyorsan sus dinle öğren ahkam kesersin dediğin adam 40 yıllık teknisyen belki sen daha portakal ağacında vitaminken freefall testi yapıyordu abuzittin

sefa bey

Bu sistem,uçuşlardan önce kontrol edilmezmi arızalı mı değil mi diye.

TK pilotu

Kaptanıma ve tüm ekiple birlikte eski şirketim ve ilk havayolum Oolan Onurair e çok geçmiş olsun derken, kaptanımız ve tüm ekibimizi mükemmel bir iş çıkarttıkları için yürekten tebrik ediyorum.