United Airlines, 650 Milyon Dolarlık Siparişini 'Sigara İçilmez' Kuralı Nedeniyle İptal Etti

United Airlines, 650 Milyon Dolarlık Siparişini ‘Sigara İçilmez’ Kuralı Nedeniyle İptal Etti

United Airlines, filosunu yenileme ve büyütme amacıyla Airbus’a 650 milyon dolarlık bir A321neo filosu siparişi vermişti. Ancak bu büyük sipariş, havacılık kurallarındaki bir ilginç kural yüzünden iptal edildi.

Havacılık sektöründe “Havacılık kuralları kanla yazıldı” sözü sıkça duyulur ve bu durum ne yazık ki gerçek bir örnekle karşımıza çıktı. United Airlines, uçak içindeki “sigara içilmez” tabelasıyla ilgili bir kural nedeniyle Airbus A321neo siparişini iptal etme kararı aldı.

Havacılık kuralları gereği, uçaklarda bulunan “sigara içilmez” tabelasının uçuş ekiplerince manuel olarak açılıp kapatılabilmesi gerekmektedir. Ancak United Airlines’ın sipariş verdiği Airbus A321neo uçakları, otomatik tabela sistemine sahip. Bu sistem, uçak içindeki tabelaların ışıklarını otomatik olarak kontrol ediyor.

Uçaklarda sigara içme yasağı, yaklaşık 25-30 yıl önce Avustralya tarafından getirildi ve o tarihten bu yana uçaklarda “sigara içilmez” tabelaları bulunmaya başladı. Ancak United Airlines’ın sipariş ettiği Airbus A321neo uçaklarındaki otomatik tabela sistemi, 1990 yılından itibaren getirilen manuel kontrol zorunluluğu kapsamında değerlendirilmedi.

United Airlines, 2020 yılında Federal Havacılık Otoritesi’ne başvurarak bu kuralın bir istisnasını elde etmişti. Ancak yeni model olmaları sebebiyle Airbus A321neo uçakları, muafiyet kapsamı dışında kaldı ve şirket siparişten vazgeçmek zorunda kaldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir