Uçan Feribot “Sea Glider” ile tanışıyoruz - Airline Haber

Uçan Feribot “Sea Glider” ile tanışıyoruz

İngiltere ile Fransa arasındaki deniz, mevcut feribotlara ilave olarak heyecan verici yeni bir taşıt görmeye hazırlanıyor. Fransız denizcilik şirketi Brittany Ferries, 2028 yılına kadar tamamen elektrikli yüksek hızlı bir deniz planör planını duyurdu. Bu, yüzeyin hemen üzerinde birkaç metre yükseklikte saatte 180 mil hızla uçacak.

Brittany Ferries, 15 Haziran’da, şu anda ABD’de geliştirilmekte olan yeni deniz planörünü satın almak için bir niyet mektubu imzaladığını duyurdu. Bu yeni konsept uçak denizin üzerinde sadece birkaç metre yükseklikte uçacak. Brittany Ferries konsepti şöyle açıklıyor:

“Seagliders, yolcu feribotlarının rahatlığını, hidrofoillerin konforunu, hovercraft’ın aerodinamik verimliliğini uçakların hızıyla birleştiriyor.”

100 ile 150 arasında yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak, mevcut limanlardan sefer yapabilecek. Pille çalışacak ve 180 mil (290 kilometre) menzile sahip olacak ve saatte 180 mil (saatte 290 Km) hıza kadar ulaşacak. Brittany Ferries, Portsmouth’tan Cherbourg’a geçişin yüksek hızlı bir feribotla üç saat ile karşılaştırıldığında sadece 40 dakika sürebileceğini söylüyor.

Yeni uçak, yer etkisi (ground effect) prensibini kullanarak çalışıyor. Bu, sabit kanatlı bir uçak tarafından üretilen azaltılmış geri sürükleme (drag) ve artan kaldırma (lift) anlamına geliyor. Kanadın alt yüzeyindeki hava basıncı suya (veya yere) yakın olarak artırılarak, uçağın kaldırma/sürükleme oranı iyileştirilir. Özel kanat uçları da girdapları ve sürtünmeyi azaltır. Kaldırma ve daha az itme sağlamak için gereken düşük bir hücum açısıdır.

Bu, deniz uçağının yüksek hızlı uçuş için bir uçaktan daha az güce ihtiyacı olacaktır. Limandan ayrılırken ve limana girerken açık suda stabilite sağlayacak folyolar üzerinde hareket edecektir. Daha sonra düşük hızda kalkacak ve deniz üzerinde kaymak için yüzeyden sadece birkaç metre yukarıda hava yastığı kullanacak.

Buna benzer deniz uçağı kavramı bundan bir süre önce denenmiş, ancak ticari olarak kullanıma sunulmamıştır. Sovyetler Birliği, Soğuk Savaş sırasında Hazar Denizi Canavarı olarak bilinen böyle bir uçak geliştirmişti.

Brittany Ferries deniz planörü (Sea Glider), Boston merkezli ​​REGENT (Regional Electric Ground Effect Nautical Transport) tarafından üretilecek. Ticari bir deniz planörü geliştiren ilk şirket olmayı umuyor.

REGENT, uçağın 2025 yılına kadar faaliyete geçmesini, Brittany Ferries ise 2028 yılına kadar hizmete girmesini umuyor. REGENT’in kurucu ortağı ve CEO’su Billy Thalheimer, anlaşmanın önemini şöyle açıkladı:

“REGENT, deniz taşımacılığının geleceğini pazara sunmak için Brittany Ferries ile ortak olmaktan heyecan duyuyor. Brittany Ferries, REGENT’in deniz planörlerimizin manş denizinde seyahatin en uygun ve konforlu şekli olmasını sağlamasına yardımcı olacak birinci sınıf operasyonel deneyim sunuyor.”

Deniz planörünün çekiciliği sadece yüksek hızlı kanal (Manş Denizi) geçiş yeteneği değildir. Sıfır emisyonlu bir operasyon vaat ediyor. Bu, elektrikle çalışan motorlar ve pillerle sağlanır. Mevcut pil teknolojisi ile, ilk menzili 180 mil (290 kilometre) ile sınırlayacak, ancak REGENT, yeni nesil pillerle bunun 500 mile (805 kilometre) çıkmasını beklemekte.

SEA GLIDER 1 SEA GLIDER 2 SEA GLIDER 3 SEA GLIDER 4

HAZAR DENIZI CANAVARI

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Pegasus’tan İstanbul Havalimanı’na yönlendirilen uçuşlara ilişkin açıklama

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.