featured

Uçakta sarı humma sivrisineği tespit edildi

 

Uzmanlar, haşerenin adaya büyük olasılıkla uçakla ulaştığını söylerken, Kıbrıs rum makamları, potansiyel olarak bir virüsü yayabilecek istilacı bir sivrisinek konusunda alarma geçti.

Sağlık bakanlığı Perşembe günü, Larnaka bölgesinin Dromolaxia yakınlarında tespit edilen diğer türler arasında az sayıda Aedes Aegypti sivrisinek olduğunu duyurdu.

Halk sağlığı hizmeti yetkilisi Irodotos Irodotou, acil bir risk veya alarm nedeni olmadığını söyledi ancak sarıhumma virüsünü taşıyabilen bir sivrisinek olarak da bilinen Aedes Aegypti’nin belirli koşullar altında potansiyel olarak bulaşıcı hastalıkları bulaştırabileceğine dikkat çekti.

Irodotou, “Temel ön koşullardan biri, virüsün ilk etapta topluluk içinde var olması” dedi ve virüsün şu anda olmadığını sözlerine ekledi.

SigmaLive’da bir TV görüntüsü sırasında Irodotou’ya sivrisineklerin neden özellikle Larnaka Uluslararası Havaalanı yakınında bulunan kırsal bir kasaba olan Dromolaxia’da bulunduğu soruldu.

Yetkili, “Havaalanının yakınında bulunduğu için sivrisinek muhtemelen uçakla gelmiş” dedi.

Yerel basın, bir sağlık araştırma programının bir parçası olarak toplanan sivrisinekler üzerinde PCR testi yapıldıktan sonra ortaya çıktığını söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na göre sağlık hizmetleri yetkilileri, 10-23 Ekim tarihleri ​​arasında kapı kapı dolaşarak halkı durumdan haberdar edecek ve “gerekirse böcek ilacı kullanacaklar”.

Sağlık bakanlığı, vatandaşları “su toplama kapları, açık tanklar, çeşmeler, teneke kutular ve sivrisinek için üreme alanı olarak hizmet edebilecek açıkta kalan su toplama noktalarını ortadan kaldırmaya” çağırdığını söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir