Uçağın Güvenli Bölgeye Çekilmesine ‘Dolly’ Engeli

Uçağın Güvenli Bölgeye Çekilmesine ‘Dolly’ Engeli

Bulunduğu yerden kaldırılarak pist kenarına alınan uçağın, kurtarma operasyonundaki son aşama olan güvenli bölgeye çekilme işlemi yaşanan ‘dolly’ sorunu nedeniyle sekteye uğradı.

Uçağın bulunduğu yerden vinç yardımı ile çıkartılmasının ardından kurtarma operasyonundaki son aşama olan güvenli bölgeye çekilme işlemi başladı. Bu kapsamda uçağın kazadan ötürü zarar gören motorun bulunduğu sağ kanadına tekerlek görevi yapması ve dengeyi sağlaması için ‘Dolly’ (Küçük tekerlekli taşıma aracı) yerleştirilirken, kaza sırasında zarar gören ön ve sol arka lastikleri burada değiştirildi. Uçak 3 saatlik çalışmanın ardından saat 19.00 sıralarında çekici yardımı ile yürütülerek güvenli bölgeye çekilmeye başlandı. Uçak çok yavaş hareket ettirilerek belirlenen yere çekilirken, pist üzerinde ilerlediği sırada sorun çıktı.

Uçak pist üzerinde yürütüldüğü sırada sağ kanadın altına konulan ‘Dolly’ (Küçük tekerlekli taşıma aracı) soruna neden oldu. Dolly’i değiştirme çalışmalarına başlanırken, çıkan sorun nedeniyle uçağı güvenli yere çekme çalışmaları yavaşladı. Uçağın saat 04.00’a kadar belirlenen güvenli alana çekilmesi ve havalimanının uçak seferlerine açılması bekleniyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.