featured

THY’DEKİ PRİM KARMAŞASI… HAVA İŞ HADDİNİ BİL…

Değerli okurlarım,

Aylardır bütün THY personelinin hayalini süsleyen kâr payı pirimi nihayet dağıtıldı. Yalnız bu kadar PR çalışması ve oluşturulan beklentinin üzerine, büyük çoğunluğunun suratının asık olması ve sendikaların birinin teşekkür maili, ötekisinin tenkit maili atması dikkatimizden kaçmadı.

Aslına bakarsanız, burada yılların tecrübesiyle herkesi uyardık. Kulağımıza geldiği gibi unvanlara ve şirketlere göre farklı ödeme uygulamaları, kıyaslamaları ve beraberinde bazı çalışma gruplarının mutsuzluktan kaynaklanan haksızlığa uğramış duygularını da gözlemledik.

En başta, bilinmesi gereken bir konuyu açalım. Kar payları şirketlerin temettü ikramiyesi verdiği ama esasında çalışanlarla paylaşılması kanunen zorunlu olmayan, yönetim ve genel kurul kararlarıyla istenirse verilebilen bir uygulamadır.

Şirketler, bu tür uygulamaları, isterlerse belli iş guruplarına veya performans içerikli bir takım kriterlere göre yapabildiği gibi bir takım motivasyon araçları ile verimliliği artırmak, personelini ödüllendirmek ve aidiyetini güçlendirmek için yapabiliyor.

Şimdi de gelelim, bazı iş gruplarının suratını astıran prim dağıtım hikâyesine;

Öncelikle, haber sitemizden, şimdiye kadar ki tecrübelerime dayanarak, uyarmama rağmen, yüksek perdeden yüksek beklentiler oluşturulması çok doğru olmadı. İşverenin iyi niyetli uygulaması, bazı iş gruplarında maalesef mutluluk yaratmadı. Bu tür dağıtımlarda ince eleyip sık dokumak gerekir. Çok hassas konulardır. Bir Aile düşünün, evin reisi olan babanın, çocukları arasında harçlık konusunda ayrıcalık yaptığında sorunlar çıktığını görmüşsünüzdür. THY’yi bir aile olarak düşündüğünüzde, ayrıcalık yaptığınızda aynı sorunla karşılaşmanız sürpriz olmaz.

Pandemi döneminde her meslek grubu mağduriyetler yasadı diyerek, primlerde ayrıcalık yapılmasın, maaş ile ekstra primi aynı kategoride değerlendirmeyin dedik, olmadı. Sonuç olarak, THY’nin bu güzel jesti beklenen, arzu edilen karşılığı bulamadı… Bu kadar büyük miktarda prim dağıtılmasına rağmen tam olarak çalışanların hepsini mutlu edebilmek mümkün olmadı. Kısaca; Prim başka, Maaş başka dedik, yapılmadı. Hâlbuki prim uygulaması mecburi değil, işverenin bir jesti idi.  Çalışanların maaş farklılıkları kimseyi rahatsız etmez iken prim dağıtım değerlendirmesinde huzursuzluk çıkacağı beklenen bir gerçek idi. Maaş ödemeleri ve banka promosyon ödemelerinde sorun çıkmamasını doğal görmekteyken bu prim uygulamasının, sorun yaratması, en azından benim için, sürpriz olmadı.      

Aslında, işveren olarak çok güzel bir uygulamaya imza atmıştınız. Çalışanlarınıza başarılı bir dönemden sonra prim dağıtma fevkalade, ekstra bir uygulama idi.

Havacılıkta birçok meslek grubu vardır. Her meslek grubunun kendine özel zorluk dereceleri vardır. Kısaca biri olmadan diğeri olmaz. Örneğin; Pandemi döneminde en çok çalışan gruplardan biri Teknik departmanlar idi.

Uçaklar uçsun veya uçmasın hiç fark etmez teknik, gece veya gündüz, yağışlı veya çok sıcak ortamlarda bile her zaman görevinin basında olmak zorundadır. Uçakların, uçup uçmaması onların iş yükünü değiştirmez.  Onlar, her şartta uçakların bakımlarını yine yapmak zorundalar. Ayrıca uçakların yerde kalması iş yükünü azaltmaz aksine artırır.  Hangarlarda ne kadar çok uçak o kadar yoğun iş demektir.

Sevgili İşveren;

Pandemi döneminde bile çalışmak durumunda kalan ve fedakârlıkları tartışılamayacak çalışanları ödüllendirmek ve motive etmek istediniz ama ülkenin genel ekonomik yapısı ve çalışanların beklentileri acısından iyi niyetli olduğunuzdan şüphe duymasam da, maalesef yönetim olarak hedef haline geldiniz.

Her çalışan yaptığı işin zorluk derecesine, temininde çekilen zorluk durumuna, tahsiline ve deneyimine göre değerlendirilip maaş uygulamasında farklılıklar olabilir. Bu son derece doğaldır. Pilotların da bu konuda haklarını yemek olmaz. Ben de senelerce onlarla birlikte uçarak görev yaptım. Kolay iş değil… İşte bu nedenle yerdekilere göre uçucular daha yüksek maaş alırlar. Yakında görüleceği üzere banka promosyonlarında da en yüksek geliri onlar alacaklardır. Bu konuda da bir yanlış yok. Bir başka deyiş ile “ne kadar ekmek o kadar köfte” misali…

Yanlış olan; Ekstra prim uygulamasındaki farklı uygulamalar… İşte burada yanlış var. Bu bir Prim, Maaş değil… Maaş uygulamasını bir tarafa bırakalım ve şimdi sadece işverenin vermek zorunda olmadığı ve çalışma barışını sağlayıcı olmanın yanı sıra işverenin bir teşekkürü olarak da adlandırılabilecek prim konusuna…

Bilirsiniz, “Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar” diye bir atasözümüz vardır. Bu güzel ve doğru sözün anlamı; Herkesin yararlanabileceği şeyden bazı kişiler yararlanır da diğerlerine istifade etme imkânı verilmezse bundan büyük kavga çıkar. Toplum düzenini sağlayan asıl ögelerden biri de sosyal hak eşitliğidir. Toplumun bir kesimi zor şartlar altında geçinirken, diğer kesim çok yüksek bir hayat seviyesi tutturmuşsa, bu çelişkili durum sosyal patlamalara neden olur. Barış içinde yaşamak için nimetlerin bölüşmesinde eşit haklara sahip olunmalıdır” anlamı taşıyor.  (İnternetten alıntı)
Kısaca; Niyet olarak ücret oranlarına göre bir denge güdülmek istenmişse de, bence pratikte çok hatalı ve de karmaşık bir dağılım oranlaması olmuş. Bir yerde 3 ikramiyeye denk gelmiş, ötekisinde 4,5 ikramiye…

Bu nedenle THY A.O tarafının, THY Tekniğin kendilerinde aynı emsal iş guruplarına daha fazla temettü ödendi diye sert çıkışları da çok yanlış oldu.  Bu yetmemiş gibi, konuyu çok alakasız biçimde Pazar mesaisi olayına bağlayıp mecrasının dışına çıkarılması da bir tuhaf.  Pandemide bile hiç durmadan çalışan teknisyenin, mühendisin aldığı üç kuruşu koca bir sendikanın kıskanıp hedefe alması da çok yakışıksız olmuş.  Siz ne yasal ne de hukuki muhatap değilken, belirtiğiniz görüşlerin, adaletli ve etik olması gerekirdi… Sasırdım mı? tabii ki hayır.  Dondurmacılıktan, sendikacılığa geçiş ancak bu kadar olabiliyor… Aslında suç dondurmacı arkadaşta değil, suç onlara oy veren çalışan kesimde…

Çünkü bu sendika ile zamanında bayağı dalaşmış ve mevcut Hava-İş sendika yönetimi tarafından, bana yedi ayrı dava açılmıştı. Hepsini kaybettiler.  İnanılmaz acemi bir yönetimleri var. Ayrıca, ben avukatım olmadan, onlar ise birkaç avukat eşliğinde mahkemeye çıkıyorlardı. (Mahkeme kararlarını hala saklıyorum)

Bu arada,  Teknik A.Ş yönetimini tebrik etmek gerekiyor. Belli ki bu dengesiz dağılımda bile yöneticilerden kısılıp oradaki pastayı yönetici altı kadrolarda çalışan %90 dan fazla personelle bölüşülmesi istenmiş. İşte örnek bir davranış bicimi… Demek ki bu konuda yalnız değilmişim.

Düşük gelirli olanlara daha fazla temettü ikramiyesi verilmesi bence de çok yerinde doğru ve haklı bir tavır. Çünkü kabin memurlarının bile uzaktan çalıştığı dönemde, hiç kimsenin hangarlarda uçağının başında çalışmaya devam eden, operasyonu ve bakımı sürdüren elamanların emeğini yok saymaya hakkı olamaz.

Aslına bakacak olursanız; Teknik AŞ’de eskiden kalma olduğunu tahmin ettiğim, iş gurupları arasında ciddi bir dengesizlik var. Aynı iş grubunda, mühendise ayrı, uzmana ayrı prim vermenin mantığı ne?

Uzunca yıllar, kalifiye unvanlarda onaylayıcı olarak hizmet veren CS C KATEGORİ gibi tecrübeli onaylayıcı personellerle yetkisiz personellerin aynı muamele görmesi de ortalığı çok karıştırdı.

Neticede THY teknikte çalışan teknisyen THY A.O daki teknisyenden bir miktarda olsa da fazla kar payı aldı. Bildiğim kadarıyla şirketler ayrıldıktan sonra ilk defa bu dönemde Teknik A.Ş çalışanları böylesi birkaç kalemde THY AO’nun önüne bir tık geçip, daha çok pozitif muamele gördü.

Bu bakımdan her ne kadar metodu yanlışta olsa teknisyen kökenli biri olarak, arkadaşlarımızın yönetim tarafından düşünülmesi sevindirici bir gelişme.  Bu arkadaşlar, yıllardır hep kabin memuru ve kokpitin gölgesinde bırakıldılar. Bu sınıf çatışmasına hiç gerek yoktu. Keşke ya bunu herkese eşit dağıtsaydınız ya da aldığı aylık maaşına göre başka formüllerle yapsaydınız kimse memnuniyetsizlik yaşamasaydı.  Ama olan olmuş artık…

Herkese bu kadar yüksek meblağda paralar dağıtıp sonra birçok çalışanın suratlarının asık olmasını nasıl becerebildiniz, inanın anlamakta güçlük çekiyorum.

Yani insanlar ödüllendirilirken bile nasıl mutsuz edilir bunu da sizinle yaşayarak gördüm. Umar ve dilerim ki,  art niyetli olmasa bile istenmeden yapılan bazı yanlış uygulamalardan, yeterli dersler alınıp önümüzdeki yıllarda bu hatalara düşülmez…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 sene önce

  Verilen paralar banka promosyonundan karşilandi.Hatta banka promosyonunu bile kesip vermisler resmen.İsverenin cebinden para cikmadi yani.

 2. Sefa bey yanlışınız var bu verilen paralar Prim değil banka promosyonlarindan karşilandi.Hatta verdikleri para banka promosyonlarindan daha az.Yani kârdan para verilmemiş oldu.

 3. 1 sene önce

  sanırım bu kafa güzel değil :) :) :) Kargo vızır vızır çalışırken at arabasını havalanıyordu yoksa uçakmı? Ha eğer uçak ise bu uçaklar bakımsızmı uçtular??? Bakımları yapıldı ise Kargocular mı yaptı ? Sanırım tekniğe bi teşekkür etmelisin pandemi döneminde evine ekmek götürmüssün

39 Yorum

 1. 1 sene önce

  havalimanında temizlik cilerede promosyon verilmedi patronlar parayı altına bastı işçilere promosyon verinll

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  İstanbul havalimanında temizlik cilerede promosyon verilmedi patronlar parayı altına bastı işçilere promosyon verin sağa sola saldırmaz

  Cevapla
 3. Sürüyonuruz başka bişi deil tk yattığı yerde fazla maaş ve pirim alıyor gariban tgs ne yapsın 7 milyarla ölüyor

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Nicin ?ya nicin herkes eline gecen para ile yetinmiyor?Hic yatirmasaydi sirket daha mi iyiydi?Arkadaslar maaslarin tl vs olmasi tartisilabilir amma velakin primlerin makamlara gore fazla ve az olmasinda da yanlos bir sey yok..bakin bir cok insanin 10 ayda alacagi parayi bir ayda aldiniz…herkes kendi primine baksin ve sukretsin.He sukretmiyorsa ve daha iyisini bulabilecegine inaniyorsa lutfen onu da yapin..zaten piyasa boyle boyle daha iyi bir hale gelecek

 5. 1 sene önce

  Bunca para verip insanları mutlu edememek tam bir halkla ilişkiler rezaletidir. Ahmet Bey aylarca beklentiyi yükseltmeseydi bu durum olmayacaktı.

 6. 1 sene önce

  En iyi tepki sendikadan ayrılmaktır.

  • 1 sene önce

   Kıvo bi git

   Cevapla
  • 1 sene önce

   Ya hala bu pirimi bile sendikaya bağlayan kuş beyinlileri anlayamıyorum. Adam gelip igada kendi anlattı. Vida sıkan adamla kaptan pilot aynı mı olur dedi. Adamaın sana biçtiği değer bu kadar. Allah Mikail bey biraz daha merhametli çıktıda yöneticiden kısıp çalışanıyla paylaştı

  • Sendika mi ? Personelin arkasında bile durmuyorlar isten atıyorlar sendikanın avukatına yonlendiriyorlar sendika avukati ağzı çıktığı kadar bağırıyor mahkemeye gitme anlaş diye nasıl sendikacılık böyle

 7. 1 sene önce

  Bizler thy uçaklarına bakıyoruz Gözen security olarak bir lira bile alamadık.Açıkça bir çok denetlemelere tabi tutulurken bu prim konusunda desteği göremiyoruz.BU İKİ YÜZLÜLÜK OLMAZ Mİ ?

 8. 1 sene önce

  Biz neden bu pirimden yararlanmadik bilmiyoruz.altur özel transfer şöförleri olarak thy yönetimine kırgınız biz sizn göz bebeklerinizi yani pilot hostes ve hostlarınızı gece gundüz 12 saat mesai almadan 5600 tl asgari ücret alarak calışıyoruz..thy personeline 60.000 tl pirim veriyor adamlat arabada ana avrat yönetime küfür ediyor nankörlet cok ayıp.biz 20000 tl alsak milyon kete yönetime dua ederiz.saygılarımla

 9. 1 sene önce

  Bu sendika başkanı nı üye ziyaretinde hiç gördünüz mü? Ya da crew lounge da gören oldumu …

 10. 1 sene önce

  Dondurmacı dediğiniz başkan kim acaba anlayamadık sefa bey…..

 11. 1 sene önce

  4 aydır beklemenin karşılığı 50 bin mi 2 maaş bile değil, zaten dünya standartını geç türkiyenin en düşük ücretine c/s çalıştırılıyor bu şirkette (1500 dolar)inanılmaz görülmemiş prim buysa görülen prim ne kadardır bilemedim.şirket çok güzel düşünmüş vesaire güzellemesini geçelim hangi uçak teknisyeni bi pilotun 1/5 i maaş alıyor zimbabwe de bile sistem böyle değil.

 12. 1 sene önce

  Dayı bu yazıyı yazarken kafan mı güzel di yoksa neyse ucak mi kalktımi ki teknik çalış sin biz kargo çalışan ları sayesinde THY pandemi atlattı ???

  • 1 sene önce

   sanırım bu kafa güzel değil :) :) :) Kargo vızır vızır çalışırken at arabasını havalanıyordu yoksa uçakmı? Ha eğer uçak ise bu uçaklar bakımsızmı uçtular??? Bakımları yapıldı ise Kargocular mı yaptı ? Sanırım tekniğe bi teşekkür etmelisin pandemi döneminde evine ekmek götürmüssün

 13. 1 sene önce

  Sen bu işten anlamıyorsun. Git pazara karpuz sat.

 14. 1 sene önce

  C ‘ye daha az verilmeli bence haklisiniz

 15. Bu primden turkiyede ihracat şampiyonu 3. Olmuş tec çalışanları görmezden gelinmiştir tec çalışanları üst yönetim ve yönetim kurulu tarafından cezalandirilmaktadir pandemide durmaksızın çalışan zorlu süreçlerde gece gündüz çalışan tec çalışanları görmezden geliniyor sözleşme süreci suruncemeye getirilmekte tüm istiraklara prim dağıtılıyor tec gelince ekonomik durumlar ortaya sürülüyor tec çalışanlarına büyük haksızlık yapılıyor hakkımız yeniliyor

  • Keşke sizede verilseydi ama keşke sizde bizlerin maaşından kesintisi yapılırken thy ailesinde olduğunuzu soyleseydiniz

  • Pandemide TEC den ne kadar kesinti yapıldı?O zaman bizlerden kesinti yapılırken siz normal maaşlarınızı alırken bize haksızlık yapılmıyormuydu

 16. 1 sene önce

  Verilen paralar banka promosyonundan karşilandi.Hatta banka promosyonunu bile kesip vermisler resmen.İsverenin cebinden para cikmadi yani.

 17. Sefa bey yanlışınız var bu verilen paralar Prim değil banka promosyonlarindan karşilandi.Hatta verdikleri para banka promosyonlarindan daha az.Yani kârdan para verilmemiş oldu.

 18. 1 sene önce

  Yonetim Kurulunun bir hatasi yok,asil ortaligi karistiranlar ara degerdeki yoneticiler.Calisana yakin ama odasi uzakta olanlar comak sokuyor

 19. 1 sene önce

  Bu arada pandemi döneminde teknik de ki bir CS ya da CQM gecesini gündüzüne katarak çalıştı doğru ama orada ki mühendis çalıştı ifadeniz yanlış.Evden çalışma çalışma oluyorsa

  • 1 sene önce

   Çok yerinde bir yorum olmuş. Teknisyen dışında kimse çalışmadı. Mühendisler zaten pandemide evde yattılar. Pandemi bitince de ofiste yatıyorlar. Bence şirket mühendislere boş yere maaş vermesin. Tek anlayamadığım husus şu oluyor. Mühendisleri bu kadar çok seven teknisyenlerimiz çocuklarını mühendis yapıyor. Muhtemelen kendi çocukları bu şirketteki mühendislerden çok iyidir. Maaşlarını hak ediyorlardır. Bizler haramzade mühendisler olarak yattığımız yerden maaş alıyoruz. Gece evde uyurken dahi arandığımızda da baş teknisyenlerimize uyuyorum beni arama diyoruz. Vardiya primi alarak geldiği vardiyasında çalışan teknisyen gece gündüz çalışmış oluyor ama mesai ücreti almadan gece yarısı kalkıp uçak çıksın diye uğraşan mühendis evde yatmış oluyor.

   • 1 sene önce

    Evde yatarken aranmış, aranıyor olabilirsiniz. Ona göre de maaş alıyorsunuz. Bu kısmını tartışmıyoruz. Hakediyorsunuz, etmiyorsunuz. Ancak bu prim, pandemi döneminde özverinin karşılığı şirket yapınca çalışanına yaptığı jestti. Pandemi döneminde çoğu çalışma grubu siz dahil evde çalışırken, sadece teknisyen grubu %100 çalışıp %70 maaş aldı. Hatta TİS’te bile 6 ay sonra imzalandı fark verilmedi. Siz bunu anlamak istemiyorsunuz

    • 1 sene önce

     Teknisyenler kendi hakları için mücadele edeceğine mühendisin, pilotun ya da kabin memurunun hakkına saldırdıkça hiçbir şey kazanamaz. Ben yatarak para kazanmadım. Daha neyin ne olduğundan bihabersiniz. Kçö olduğunda şirket zaten maaş vermedi. Ama uçakların preservasyonu yapılsın diye gece gündüz evden çalıştım. Bu sizin gece gündüz gibi olmuyor. Mesaisiz maaşsız oluyor. Vardiya primi de yok. 70% çalışma düzeninde de ofise geldim çalıştım. Genel tarzınız sizden başka herkese hakaret etmek. Size göre mühendisler hep yatıyor. O yüzden sıkışınca da aramayın. Yapmak istemediğiniz iş gelince tam vardiya değişiminde mühendisliğe mail atıp, mühendislik değerlendirsin demeyin. Aslanlar gibi değerlendirin yapın. Bize ihtiyacınız yok nasıl olsa. Biz yatarken şirket çalışıyorsa yarın MB THY ye geçince halinizi görmek isterim. Bu zihniyetle de gideceğiniz yol budur.

     Cevapla
     • Daha sen preservasyonu bile doğru yazamıyorsun gelmiş burada tek hareketimizin hakaret olduğunu belirtiyorsun.Hadi sen bir git de Boeing’e Airbus’a sor ;)

      Cevapla
      • 1 sene önce

       Niye senin aklının yetmediği bir şeyi okuyup araştırıp anlayıp üreticiden onay almam zoruna mı gidiyor? Benim aklım yetmediği zaman hiç de gocunmadan üreticiye gidip soruyorum. Teknisyenlerin bununla dalga geçmesi de ilginç. Ben teknisyen AMM de yazan bir şeyi yapamayıp mail atınca hiç dalga geçme ihtiyacı hissetmiyorum mesela. Sen kendi arkadaşlarını da küçük görüyorsundur. İlginç bir vakasın. Aa ne kadar komik üreticiye sormuş. Sormayıp ne yapacaksam. Sormayıp karar verdiğimde de yazılı cevap olsun üreticiden diyen siz değil misiniz? Ama anlıyorum meseleyi. Maaşına primine itiraz edemiyorsun. Sendika gelse greve gidelim dese onu yapmaya bile yüreğin yok. Tek yapabileceğin insanların arkasından korkakça evde yatıyor demen. Kendinle iyi eğlenceler sana

 20. 1 sene önce

  Sefa abi merhaba banka promosyonları için “yakında görüleceği üzere” demişsin. Ne zaman yatacak acaba bilgi verebilir misin?

 21. 1 sene önce

  Ser abi merhaba, banka promosyonları için “yakında görüleceği üzere” demişsin. Tarih konusunda bilgi verebilir misin? Ne zaman yatacak