featured

THY'DE YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLIYOR

THY’nin tüm başkanlara yolladığı bilgi elimize geçti. Genel müdür insan kaynakları Mehmet Yılmaz imzalı maili Airlinehaber farklılığı ile aynen sizlerle paylaşıyor ve yorumluyoruz.
Değerli Başkanlarım,
Sektördeki gelişmeler ve rekabet ortamı dikkate alındığında iş gücü değişiminin sürdürülmesi, Ortaklığımızın marka elçisi olan personelin ayrıldıktan sonra da Ortaklığa bağlılığının sağlanması amacıyla emekliliğini hak eden çalışanlarımızın kendi talepleri doğrultusunda ilişiklerinin aşağıda belirtilen koşullar çerçevesinde sonlandırarak hem memnuniyetlerini sağlamak hem de emekliliğe teşvik etmek istiyoruz.
Bu doğrultuda; emekliliğini hak eden/edecek olan çalışanların 25.12.2016 tarihine kadar yazılı talepte bulunmaları halinde iş sözleşmelerinin sonlandırılmasında 2 alternatif olarak sunarak “EMEKLi” yada “İKALE” yoluyla ayrılma imkanı tanıyacağız. Aşağıdaki tabloda belirtilen şekilde bahsi geçen personel gruplandırılarak ayrılış şekline göre ilave ödemeler belirlenmiştir. (Uçuş personeli ve mahalli personel uygulama kapsamında değildir)
Bu kapsamda olan personelin bilgisini inşallah bu hafta içinde Sizlerle paylaşacağız. İlgili personel de Başkanlığımıza davet edilip, gerekli bilgilendirme yapılarak talepleri doğrultusunda başvuruları alınacak ve işlemlerine başlanacaktır.
Ayrıca, teşvik uygulaması kapsamında olup da belirtilen süre içerisinde başvuruda bulunmayan ya da istisnai olarak görev sürelerinin uzatılması için tekrar talepte bulunan personele iş sözleşmelerinin sonlandırılacağı tarihte herhangi bir ek ödeme yapılmayacaktır. Bu  nedenle personelin mağduriyetine sebep verilmemesi açısından bünyenizdeki bu haktan faydalanacak tüm personelin teşvik edilmesi ve Personel Yönetimi Başkanlığı’nca yapılacak davete katılımlarının sağlanması konularında desteğinizi bekliyoruz.
Konuya ilişkin sorularınızı ve/veya personelden gelecek soruları Personel Yönetimi Müdürlüklerine (İbrahim Hünkar Han Çelikhatiboğlu, Selim Kahraman, Selma Yaşa Parlak, Abdullah Aydın)  yönlendirebilirsiniz.
Saygılarımla,
KAPSAM
Son Çalışma Günü
PERSONELİN AYRILIŞ TALEBİNE GÖRE ÜCRET ÖDEMELERİ
Emeklilik *
İkale
1.Grup
2017 yılında emekliliğini hak eden personel
Emeklilik Hak Kazanacakları Ayın Son Günü
* Kıdem Tazminatı
* 3 Aylık Brüt  Ücret
* 1 Aylık İkramiye
* Emekliliğe ait Pass ve Ced hakları
* İhbar Tazminatı
* İkramiyeye esas 6 aylık   brüt ücret
2.Grup
2016 yılında emekliliğini hak edip, görev süresi uzatılmayanlardan emeklilik yoluyla ayrılmak istemeyen personel
31.12.2016
3.Grup
2016 yılı içerisinde veya önceki dönemlerde emekliliğe hak kazanıp, görev süresi 01.04.2017 ve sonrasına uzatılanlar
31.01.2017
4.Grup
Prim ödeme gün sayısı ve hizmet yılı koşullarını sağlayarak emeklilik hakkı kazanan personel
(15 yıl-3600 gün çalışma süresi)
31.12.2016
YORUM; Anladığım kadarı ile emekli olmak isteyenler 25 Aralığa kadar dilekçe verdiklerinde 3 Brüt maaş ve 1 ikramiye alarak emekli olabilecekler.  Ayrıca pas bilet ve ced hakları devam edecek
Emekli olmak istemeyenlere ikale anlaşması sunulacak. Bu çalışanlara 6 maaş brüt ve 2 maaş ihbar tazminatı verilecek. Pas ve ced bilet hakları yok. 
yukarıdaki 4 grup çalışanda bu isteklerini 31/12/2016 ya kadar bildirmeliler
Kısaca THY bir şekilde çalışan sayısını azaltma yoluna gidiyor. Umar ve dileriz ki bu çıkartılan veya emekli olanların yerine yandaş sistem çerçevesinde eleman almazlar ve en azından bir kereliğine mahsus liyakat esaslı alımlar yaparlar. 
Sefa İnan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

33 Yorum

 1. 6 sene önce

  60 yaş üstü cs teknisyenlerin gençlere ve THY ailesine vereceği bir şey kalmadı gitmeliler, neden mi?
  son 6 ayda yeni genç cs sayısı cok buyuk oranda arttı, aldıkları maaş 60 yaş civarı cs lerin 4 te biri, imza yetkileri aynı. Neden fazla para veresin? Aynı sayıda yetki demek aynı sayıda uçağın hizmete verilmesi demek.
  Tecrübe mi dediniz? O tecrübe dedikleriniz, zamanında, şimdi cs olanların arkasında durmadı ki, hem iş olanakları olsun hem iş öğretme olsun, herhangi bir katkıları olmadı yenilere. İzlediler izlediler izlediler. Haksızlıklara göz yumdular bazıları bizzat haksızlıgın elçisi oldu. Yanlış yapan gençlere güldüler dedikodu yaptılar doğrusunu öğretmediler. Şimdi de evlerinde genç kadronun hata yapmasını bekleyecekler maksat dedikodu yapmak. Hem emekli olmaları onların için kötü değil, farklı firmalarda iş bulanlar zaten var. Bulamasalar da sosyal hak ve emekli maaşları çocuklarını ve hatta torunlarını bile özel okullarda okutmaya yeterli.
  THY nin genç dinamik ve az parayla çok çalışacak adamlara ihtiyacı var. Artık pazar gunu 4 ihtiyar cs bir uçak için mesaiye gelip el arkada gezemeyecek. Yeni jenerasyonda bunu yapacak cesaret zaten yok. Hayırlı olsun THY, hayırlı olsun teknisyen kardeşlerim.

  Cevapla
 2. 6 sene önce

  emekliliği dolmuş yönetici de çok, bu yöneticilerin her biri 4-5 personele bedel

  Cevapla
 3. 6 sene önce

  FETÖCÜLERİ GÖNDEREMEDİLER, FETÖCÜLER TÜM TECRÜBELİ PERSONELİ GÖNDERİYOR. THY AÇINACAK HALE GELECEK. FETÖ OPERASYONUN BAŞINDA TÜM KONTROLÜ ELE GEÇİRİYOR …!!!!

  Cevapla
 4. Umarız, bu emekliliğe ayrılanlar, yeni işe başlamayı bekleyen genç,dinamik mezunların önünü açar, mezun olupta bir işte çalışamamak zor bir durum.

  Cevapla
 5. 6 sene önce

  15 yıl,3600 gün, 99 eylül ayı öncesi sigorta başlangıcı olan ve şirkette 10 yıl fiilen çalışan herkese gitmedi bu mail. ya mail gidenler topun ağzında yada gitmeyenler verimsiz olarak işine son verilecek. Ayrıca sendika temsilcilerinede gitmemiş açıkça ayrımcılık var. İnşallah sadece isteyenleri emekli ederler daha maaş bağlanmasına 15 20 yılı var mail atılan kişilerin içinde. Milletin çoluğu çocuğu var yazık inşallah haksız yere kimse kovulmaz. 99 krizindeki gibi çalışanların çoğu hazır maaşlarından bir kısmından feragat etmeye böyle bir yol izleseler kimsenin canını yakmasalar keşk.

  Cevapla
 6. 6 sene önce

  Torpilim yok borcum cok boyle bir sey olursa ne yapicaz bilmiyorum

  Cevapla
 7. Çok doğru bir tespit yapmışsınız Sefa bey olacağı bu…”Umar ve dileriz ki bu çıkartılan veya emekli olanların yerine yandaş sistem çerçevesinde eleman almazlar ve en azından bir kereliğine mahsus liyakat esaslı alımlar yaparlar.”

  Cevapla
 8. 6 sene önce

  Emekliliği gelmeyip de ayrılmak isteyenlere de bu imkanlar tanınır mı? Tazminatını kaybetmek istemediği için ayrılamayanlar var

  Cevapla
 9. Bunda bir oğlanlik var.

  Cevapla
 10. 6 sene önce

  Teknik aş.de bir dünya 50-60 yaş arası emekliliği geçmiş veya emekli olmuş(hem emekli parası alıp) torpille halen devam eden personel var bu personellerin şirkete maliyetini hiç kimse görmüyormu….
  Ha thy ve teknik aş kar ediyorsa bilemem……..

  Cevapla
 11. 6 sene önce

  Umarım haber doğrudu. Çok güzel bir uygulama, kim düşündüyse tebrik etmek lazım. Emekliliğini haketmiş kendi isteği ile ayrılmak isteyen personeli teşvik ve motive ediyorlar. Herkes birgün bu şirketten ayrılacak, herkesin yeri dolacak. Kalıcı olan şirketimiz. Personel ile güzel ayrılmak hem şirketin marka değerini artırır hem de çalışanın bağlılığını ve motivasyonunu. Bu güzel haberi yaprak dökümü diye haber yapmak çalışana saygısızlık. Benim anladığım istekliler teşvik ediliyor, heyecanla uygulamanın başlamasını bekliyoruz.

  Cevapla
  • 6 sene önce

   Sedat sen bunları mahmutpaşada perde satarken mi öğrendin?

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Saçma bir yorum olmuş bu peki 15 yılını dolduran ve çoluk çocuğu olan ve sadece bu maaşla evini geçindiren binlerce insan ne olacak birazda burdan bak olaya

   Cevapla
   • 6 sene önce

    15 yıldan kimseye zorlama yok, isteyen çalışır isteyen alır ikramiyesini gider.

    Cevapla
 12. Emekli dilekcem subat ayına… hakedeli de 2,5 sene oluyor nasıl yanı sımdı nısan yerıne subat ıtıbarıyle emeklı olacagım için hıcbır gruba gırmıyormuyum ??

  Cevapla
 13. 6 sene önce

  destek personeline nasıl girerim lise mezunuyum

  Cevapla
 14. 6 sene önce

  Teknik a.ş de dahil mi?

  Cevapla
 15. 6 sene önce

  Bunun disinda daha cok gelisme var ama buraya yazmayacagim. Airlinehaber bulsun. Olacaklar bununla sinirli degil yani.

  Cevapla
 16. 6 sene önce

  Geçen sene benide bir gün dahi fazla çalıştırmadan gününde emekli ettiler ancak günü dolduğu halde 2-3-4-5 sene geçmesine rağmen torpili olduğu .Sahibi yukarılarda adamı olduğu için Hale’n çalışanlar var çok yazık eşit ve adaletli bir uygulama yapılacaksa eyvallah bu şekil adamı olan kalsın olmayan gitsin hiç bir şekilde adil ve etik olmayacaktır .

  Cevapla
 17. 6 sene önce

  Torpilli uzatılanlara ne oldu geçen sene bizi zorla emekli ettiler bunlar sunulmadı ve herkes emekli denildi fakat halen şu anda bakın emekliliği gelmiş personeli yurt dışına müdür bile atadılar isterseniz isimleri tek tek vereyim

  Cevapla
 18. 6 sene önce

  Burada adaletli olmak lazım .yukarılarda adamı olan torpili olanlar istisna olursa çok yazık olur .

  Cevapla
 19. Umarım bu sefer adaletli bir uygulama olur
  Thy bunu hep yapıyor zaten siyasi gücü olanlar devam ediyor. Gücü olmayanlar mecburen ayrılmak zorunda kalıyor hadi hayırlısı

  Cevapla
 20. 6 sene önce

  Bende emekli furyasında olacağım. Bakalım hangi seçenek işime gelecek. Haberi çok güzel yorumlamış ve THY yi seven biri olarak güzel temennilerde bulunmuşsunuz. Aynı temennileri ben de dilemek isterim. İyi şirketti THY ama şimdi?

  Cevapla
 21. 6 sene önce

  Bunlar aynı durumda olan başkanlara da uygulanacak mı acaba? Hemen hemen hepsi en azından 4. gruba girer herhalde…

  Cevapla
 22. 6 sene önce

  Bunları THY yönetimi,kesinlikle çalışan lehine olmamak kaydı ile düşünmüştür de, bu çalışanların sendikası nerde? Çalışanların sendikası bu konuda ne söylemiş? Bu soruların cevabı daha önemli…Gerçi, sendika sap sarı olduğuna göre pek de bişey demez heraldee…Yazık Bayrak taşıyıcı Milli Kuruma !

  Cevapla
 23. emekliliği gelmiş ama yukarılarda tanıdıkları olanlar ne olacak peki? yani emekliliği gelmiş olan herkes bir şekilde ayrılacak mı şirketten?

  Cevapla
 24. 6 sene önce

  turkish technic ten hala haber bekliyoruz ağustos ayında mülakata girmiştik (4 yıllık tecrübesiz işkur ile alıcaktı) ama hiç bir ses yok alacaklarsa da almıcaklarsa da bir haber verseler bu şekilde belirsiz beklemek çok kötü. adam eksiltmeye çalışıyorlarken de ümidimiz dahada düşüyor sadece kesin bir şey olsun

  Cevapla
  • 6 sene önce

   mülakata cağırımlar başladı bitti bile

   Cevapla
   • 6 sene önce

    Mülakata cagirilmadan bahsetmiyo arkadaş sınava girdik ardından mülakata girdik ve şuan tk dan mulakatin sonucunu bekliyoruz 4 aydır hicbir haber yok

    Cevapla
   • 6 sene önce

    Onlar 2 yıllık typ görecekler kardeşim biz ağustosta mülakata girdik hala sonuç bekliyoruz

    Cevapla
   • arkadaş mülakat sonucunun açıklanmamasından sürecin uzamasından bahsetmiş

    Cevapla
  • Şuan bu çıkarma süreci bitmeden alım yapmazlar. Ocak ayı sonrası netleşir herşey

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Umarız,emeklileğe ayrılanlar, işe girmeyi bekleyen yeni mezun gençlerin önünü açar.

   Cevapla