TC-ANA SATIŞA ÇIKARTILIYOR

TC-ANA SATIŞA ÇIKARTILIYOR

Devlet uçak filosunda 2005’ten bu yana uçan TC-ANA tescilli Airbus A319 Corporate Jet’in satışa çıkartılması için çalışmalar başladı.

Piyasa araştırmasının ardından uçağın işletmesini yapan THY fiyat belirleyerek teklif alacak. TC-ANA’nın yerine ise ikinci el olarak filoya katılan 2011 model A318CJ alacak. Turgut Özal zamanında alınan Gulfstream GIV uçaklarından sonra devlet VIP uçuşları için filoya katılan ilk uçak Airbus A319CJ olmuştu. 2000 yılı imalatı uçak İtalya’da dönemin başbakanı olan Berlusconi tarafından kullanılmıştı.

9 SAAT HAVADA KALABİLİYOR

İşletmecisi İtalyan Hava Kuvvetleri olan A319CJ, 2005’te THY tarafından satın alındı. 36 koltuklu uçak, kargo bölümüne konulan üç ekstra yakıt tankı ile 9 saat havada kalabiliyor. Yaklaşık 8 bin kilometre menzili ile İstanbul’dan kalktığında Kanada kıyılarına kadar ulaşabiliyor. ABD’de herhangi bir noktaya uçmak için teknik iniş yapılıyor. Yani yakıt alınıp yeniden uçuluyor.

HONG KONG’TAN ALINDI

Ekonomik kullanım ömrünü tamamlayan TC-ANA, bir boy küçüğü olan A318CJ ile değiştiriliyor. Alımı THY tarafından yapılan uçak için ikinci el pazarı tarandı. Hong Kong Jet şirketine ait sadece 250 saat uçmuş olan VP-BKG tescilli uçak incelendi. Teknik incelemenin ardından yapılan pazarlık sonrasında uçağın alımı yapıldı.

 

Airbus’ın Hamburg fabrikasında imal edilen uçak, ABD’de bir yıl süren kabin modifikasyonunun ardından Hong Kong Jet şirketinin filosuna Kasım 2012’de katıldı.

MENZİLİ 7 BİN 200 KM

A318CJ’nin gövdesi A319’dan 2 metre 39 santimetre daha kısa. İş jeti haline getirilen modeli 7 bin 200 kilometre menzilli. Tam yüklü 68 ton ağırlığı ile 1790 metrelik pistten havalanabiliyor. 12 bin 500 metre yükseklikten uçabiliyor. Uçağın yenisinin liste satış fiyatı 72 milyon dolar.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.