UÇAKLARDA PAS KAVGASI

UÇAKLARDA PAS KAVGASI

Yüksek sezonda hemen hemen her alanda yaşanan pas kavgasına açıklık getirmek ve hava yolu şirketlerini uyarmak istedim. Öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün duyurusunu bir hatırlayalım Uçuş ekipleri tüm uçuş boyunca “Güvenli Kokpit” kurallarına uygun hareket etmelidir. Uçuş ekibi dışında hiç kimse kokpite alınmamalıdır” Ancak bu uyarıyı dikkate almayan havayolu şirketleri ateşle oynuyor.

Sicil sırası her şeyden önce gelir! Evet pas bilet uygulamalarında sicil sırasına bakılarak uçağa kabul işlemleri yapılır. Ancak bütün koltuklar ve kokpit dolu iken bile yer personeli ile birbirine giren çalışanlar mevcut. Bir de bu kavgalar iki kardeş firmanın personeli arasında yaşanınca işlerin ne kadar çarpık olduğu yolcuların gözüne sergileniyor. Halbuki havayolu şirketlerinin kazanç kapısı yolculardır. Pass yolcular şirkete zarar ettirdiği gibi nahoş bir durumlar da yaratmaktadır. Uçakta 8 tane pas yolcu olduğu için uçağa kabul edilmeyen birçok yolcu var!  Örneğin THY’nin en son ki genel kurulunda hissedarlardan Sefa İnan’ın konu ile ilgili çözüm önerisi çok yerindeydi. Kendisi sembolikte olsa personelden sicile bakılmaksızın düşük bir rezervasyon ücret alınmasından yanaydı. Bu şekilde havalimanlarında pass yolcuların rezil oluşu önlenecekti.

Pas yolcuların kavgaları yüzünden birçok kaptan da arada kalarak “kötü insan” olarak sıfatlandırılıyor. Ve bu kavgalar yüzünden uçaklar rötara giriyor. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Zaten havayolu şirketlerinden THY’nin duyurusunda da yer aldığı gibi ;Kokpit gözlemci koltuğu/koltukları kullanıcısı, mümkün olduğunca uçağa diğer yolculardan önce binmesi ve uçağı, yolcu uçaktan indikten sonra terkedilmesi istenmiştir. Ancak kavgalar yüzünden bu da uygulama dışı kalıyor.

Tamamen sorumlu kaptana bırakılan inisiyatifi mümkün olduğunca zorlayan pas yolcular, “kokpitte seyahat eden yolcu, uçuş boyunca mümkün olduğunca kokpiti terk etmez” maddesini de umursamadan istedikleri gibi içeri dışarı girip çıkıyorlar. Bunu gören yolcularda sivil kıyafetli kişilerin devamlı kokpite girip çıkmasından rahatsızlık duyuyor ve akıllarına türlü türlü senaryolar getiriyorlar. Allah korusun birisi bir gün uçak kaçırılıyor diye zannedip kalp krizi geçirecek diye korkuyorum.

Personel İzmir’de Ankara’da, Antalya’da yaşıyor ancak uçuşları için İstanbul’a geliyor. Hem uçuş emniyetini ihlal ediyor hem de şirketini zarara sokuyor. Bir kaptanın İzmir’den kalkıp uçuşa katılması uçuş saatlerini de hesaba kattığımızda 10 saati bulabiliyor. Üzerine bir de 11 saatlik uçuş süresi. Bu kaptan ne kadar dinç olabilir? Zaman zaman şirket yetkilileri bu konu üzerine gitse de çözümü ne yazık ki henüz bulunamadı. Çünkü kıvrak zekâların önüne geçilmiyor. Bu tipteki personeller, İstanbul’dan kiraladıkları ya da satın aldıkları evleri, ikametgâh adresleri olarak gösteriyor. Ve çözüme kavuşturmuş oluyorlar.

Tekrar kokpit içerisindeki yolculara gelelim. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu “Güvenli Kokpit kurallarını ihlal eden pilotlara SHY-İPC, Ek1-39.maddeye göre 1.000TL para cezası uygulanmaktadır” kuralı ne yazık ki ihlal ediliyor. Kaldı ki uçucu personel dışında hiçbir kimsenin kokpite alınmaması gerekiyor. Bu konuda FAA ve EASA ‘da güvenliği arttırıcı tedbirler arasında bu maddenin üzerinde çok duruyor.

Konuk Yazar: Serdar BAŞAĞAOĞLU

 

Geri

29
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Doktor bu ne

Pass ve ced bilet mantığından haberi olmayan birinin yazdığı alakasız bir bakış açısı malesef.Uçakta pass yolcu var diye normal yolcu binişi kapanmaz

okur

“Uçakta 8 tane pas yolcu olduğu için uçağa kabul edilmeyen birçok yolcu var!”

pas’ın mantığına ters bu bir kere. zaten pas yolcu dediğin uçakta boş yer kalırsa biner, çarpıtılmış bir ifade bu.

İnstructor

Pass in ne olduğunu bilmeyen adam haber yazarsa olacağı budur.Cok amatörce bir yazı olmuş.

Fatih

sanırım haber yoruma kapandı.dunden beri hiç bir yorum yayınlanmıyor

Aro

Ben hiç kavgaya rastlamadım

Serpil

Been devamlı gider gelirim biralı kavgayı ters bir konuşmaya bile raslamadım. Amaç nedir anlamadım. Uçak boş olunca biniyoruz. Biz gideceğine thy para kazanıyor koru mu?

Pass

Yılda iki kez verilen %100 pass hakkının konfirme rezervasyona çevrilmesi personelin iş ve ruh sağlığı açısından olumlu olacaktır. Her seferinde stres yaratiyor pass biletler ucabilecekmiyiz,ucamayacakmıyız,işimize yetisebilecekmiyiz.Çocuklar bile perişan oluyor anne babalarının yaninda. Konfirme rezervasyon hakkı %100 passlarda verilmeli diye düşünüyorum. En azindan tatil gidişi ve dönüşü personel mutlu olsun.

çözüm

”Pas prosedürünün değişmesini, eskiden olduğu gibi sicil sırasının gözetilerek (THY ve THY Teknik ayrımı yapılmadan) bu hakkın kullanılmasının adil bir uygulama olacağını belirterek, gerekli düzenlemenin en kısa sürede yapılmasını umutla bekliyoruz.
Saygılar.” TEKNİK İN yorumuna aynen katılıyorum bu pas bilet sorununa çözüm bulunmalı thy teknik çalışanları rezil edilmemeli…aslında bir çalışanın çalıştığı havayolunda rezil edilmeden uygun koşullarda seyahat edebilmesi en doğal hakkıdır hele ki o uçağın bakımını yapan thy teknik çalışanları için…

Mehmet Nazım ALTINBAŞ 0542 324 20 34

Ben thy ye 1973 senesinde girdim.27sene çalışarak 2001 kasım ayında Md yrd olarak emekli oldım.Sicil numaram 4 rakamlıdır.Eskiden %100 pas bileti alan personel,gideceği şehir için ödenen tam ücretin ücretin %10 u kadar ücret ödeyerek seyahat ederlerdi.Pas bileti paralı biletten farkı kalmaz ve rezervasyon dahi yaptırabiliyorduk.Ben bu yolla ailemle beraber çok uçtum.Bu sistemi YHY yönetim kabul ederse sorunlar biter.Saygılarımla.

Dostlar alışverişte

Dostlar alışverişte görsün. Kavgalar yok mu? Ankara İstanbul İzmir Antalya bir contuara Yanaşın bakın. İnsanlar mağdur.

R4a - R5a

Yazınızda sicil sırası uygulanıyor yazmışsınız fakat ne yazıkki THY de uygulanan pas bilet sıralaması adeletsizligini buradan dillendirerek yöneticilerin duyması ve bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması temennisiyle bu yorumu yapmak istedim. Bu adaletsizlik şu ki; birçok THY TEKNIK A.S. çalışanının da her pas bilet uçuşlarında mağduriyetini yaşadığı R4a ve R5a uygulamasıdır. Nedir bu kodlar; THY A.O. çalışanlarına verilen sıra numara kodu R4a ve THY TEKNİK A.S. çalışanlarına verilen sıra numara kodu R5a dir. Bu kodlar siralamadan da anlaşılacağı üzere A.O. çalışanlarına öncelik sağlarken Teknik A.S. çalışanlarını ikinci plana atmaktadır. Durum böyle olunca da herhangi bir uçuşta 30 yıllık bi Teknik A.S. çalışanı… Devamını oku »

Sevgili kardeşim. Bizim zamanımızda sicil numarası gibi saçmalıklar yoktu. Kontuara gidilir çok pas talep varsa sıraya girerdik. Yer müsait olduğunda ilk başvuran uçağa alınırdı. Ayrıca yazar arkadaş konuya değinirken,benim THY Genel kurulunda değindiğim eskiden olduğu gibi pas biletlere rezervasyon imkanını dile getirmiş. O konuşmam da THY ve Teknik A.Ş de yaşanan öncelik hakkındaki yanlışları eski uygulamaları anlatarak konuşmuştum ve İlker Aycı not almıştı. Yanlış olan herşeyin üstüne giderim. Bir konuda sana hak veriyorum. Oda bu konuyu devamlı gündemde tutmayan veya beceremeyen sendika ve dernek yönetimi çok daha aktif olmalıydı. Bu konu benim konum olmasa da ben dile getirip takipçiliğini yapıyorum.… Devamını oku »

R4a - R5a

Abi bu işin üzerine senden başka kimsenin gitmeyeceğini bildiğim için buraya zamanımı ayırarak derdimi açık seçik dökmek istedim ve yazimla ilgilenerek sende zamanıni esirgemedigin için çok teşekkür ederim. Gel gelelimki abi kalmadı sesini çıkaran uslubunca rahatsızlığını dile getiren ya da bunları geçtim denir ya elinden birşey gelmezse ‘kalbinle buguz et’ onu bile yapan yok be abi herkes çok memnun sanırım bu çifte standarttan. Sendika ve dernekler zaten sende biliyorsun ki abi kimi kime şikayet ediyoruz durumu mevcut ama bu düzen birkaç kişinin gayretiyle sonlanacak bir iş değil. Neyse burdan içimi dökmekle bitmez, sanırım ben amacima ulaştım sana sesimi duyurdum, ilgin… Devamını oku »

teknik

Sefa Bey,
Çifte standartlar bununla kalsa yine iyi.Ayrıcalıklar diye mağazalarla ilgili kampanyalar yayınlanıyor örneğin markaparkta yuzde 20 indirim..Alışveriş yapıp kasaya geliyoruz siz thy a.o. çalışanı değilsiniz ve teknik çalışanı olduğunuz için bize bildirilen listede isminiz bulunmamakta ve siz yararlanamamaktasınız deniliyor.THY A.O ya mail attığımızda bize söylenen ise anlaşmalar yalnızca A.O. çalışanları için yapılmakta denilmektedir.Peki dedim başka bir firmanın mağazasında yaralandık o nasıl oldu dediğimde ise söylenen onlar listelere bakmadıklarından şansa yararlanmış oluyorsunuz denildi.Ayrıcalıklar yayınlıyorsunuz ozaman içinde belirtin yalnızca THY A.O. çalışanları faydalanabilir diye ki bizde alışveriş yapıp kasada zor durumda kalmayalım.

Fatih

Herkese selam; Sadece şunu belirtmek isterim.Evet Pass hakkı çalışanlara verilmiş bir haktır ve bunu sonuna kadar hak ediyorlar.Ancak kişiler burada kendi ayağına sıkıyorlar tabirini kullanmak istiyorum.Bakınız yazarın yazısında neler yazıyor.”yolcu önünde kavga ediliyor”.Birde benim dikkatimi çeken bazı durumlar var.pass yolcuların bazıları(genelde çalışanların aileleri) isteklerinde sınır tanımıyorlar vip yolcu muamelesi görmek istiyorlar.Bakın bende eşimden dolayı pass hakkından yararlanıyorum,inanın uçağa bindiğim zaman ikram sırasında hostes arkadaşlar bana ne yersiniz diye sorduklarında ne kaldıysa veya fazlaysa onu verin derim ve sadece uçuşumu tamamlamayı düşünürüm,olur olmadık isteklerde bulunmam,çoğu zaman 2. içeceği bile istemem.Yani gereksiz kaprisler yapmam.yazarında dediği gibi öyle gariplikler oluyor ki, bazı önlemlerin… Devamını oku »