TALPA Trabzon'da meydana gelen uçak kazasına ilişkin açıklama yaptı

TALPA Trabzon’da meydana gelen uçak kazasına ilişkin açıklama yaptı

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Trabzon’da meydana gelen Pegasus Hava Yollarına ait uçak kazasına ilişkin olarak açıklama yaptı.

Yapılan Açıklamada;

8.12.2023 tarihli bir kısım internet sitesi ile yazılı ve görsel medyada, 13.1.2018 tarihinde Trabzon’da meydana gelen uçak kazasına ilişkin olarak, uçağın kokpitindeki konuşmaların kaydı olduğu ileri sürülen bir kısım konuşma kaydının yayınlandığı gözlemlenmiştir.

Kokpitte geçen konuşmaların kaydedildiği cihaz (CVR) verileri şifreli olup, yerleşik uygulamaya göre bu verilerin deşifresi ilgili uçak üreticisi ile yetkili heyetin nezaretinde yurtdışında yapılır ve yetkili kaza inceleme merkezinde muhafaza edilir.

Herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma durumunda ise ilgili makama sadece konuşmaların yazılı deşifresi (çözülmüş hali) sunulmaktadır.

Dolayısıyla, ifşa edilmiş olan içeriklere ihtiyatla yaklaşılması gerekir. Kaldı ki, Türk Sivil Havacılık Mevzuatı ve Türk Ceza Kanunu tahtında, “gizli” olan bilgi/belgelerin ifşası da suçtur.

Bu nedenle, söz konusu haber ve içeriklere itibar edilmemesini saygı ile kamuoyuna bildiririz.

TALPA Yönetim Kurulu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 3 ay önce

  TALPA’nın yaptığı anlaşma evlere şenlik;
  1- CVR ‘ın çözümü için uretici firmaya gerek yok. Herhangi bir hava yolunda veya yetkili bir kuruluşta çözüm yapılabilir.
  2-Kaza Kırım raporlarinın kamuoyuna acıklanması yasak değidir. Tam aksine açıklanmaması doğru bir yöntem değil.
  3- Amaç benzer kazaların olmasına engel olmaksa yapılan dogrudur.
  4- Bizim pilot arkadaşlarımız kaza yapmaz yaklaşımı doğru bir yaklaşım değildir ve benzer kazaların olmasına davetiye çıkarmaktır..

  Cevapla
 2. 3 ay önce

  Cvr şifresi olan var mı aranızda?

  Cevapla
 3. 3 ay önce

  He babam he…anlat anlat heyecanlı oluyor… Noldu en hakiki çok kahraman asil pilotun ne halde olduğu ortaya mı çıkmış. Derler ki bir birini ısırmaz. Hocam mızrak çuvala sığmaz. Gerçekler acıdır ve acıtır nokta!

  Cevapla