featured

Ruslar toplu halde İstanbul turlarını iptal eder mi?

Türkiye’nin hayata geçirdiği yeni koronavirüs kısıtlamaları, Rusya’dan İstanbul’a yapılan turları nasıl etkileyecek?

Rus tur operatörleri Türkiye’nin hayata geçirdiği koronavirüs kısıtlamalarının İstanbul turlarını nasıl etkileyeceği ile ilgili açıklamada bulundu.

Toplu tur iptalleri öngörülmüyor

Türkiye’deki kısıtlamaların Rus turistlerin gözünü korkutmamasını umduklarını kaydeden Rus tur operatörleri, toplu tur iptalleri öngörmediklerini, aralık ayının ortasından itibaren ise talebin canlanmasını beklediklerini belirtti.

İstanbul satışları son dakika gidiyor

Konuyla ilgili Rus Tur Operatörleri Birliği’nin haber portalına açıklama yapan TUI Russia, Russian Express ve ICS Travel Group uzmanları, İstanbul satışlarının son dakika şeklinde gittiğini ve rezervasyonların seyahatten önce ortalama 10-14 gün olduğunu ifade ediyor.

İstanbul satışları geçen yılın yüzde 30 gerisinde

Space Travel ise, İstanbul tur satışlarının seyahat tarihinden ortalama 25 gün önce yapıldığına ve bu sürenin geçen yıldan oldukça düşük olduğuna dikkat çekti. İstanbul’a dönük talebin de geçen yılın gerisinde olduğu belirtiliyor. Buna göre, çoğu tur operatörünün İstanbul satışları geçen yılın yüzde 30 gerisinde iken, Tez Tour’un İstanbul satışlarının kasım ayında iki kat düştüğü kaydedildi.

TUI Rusya ve Intourist: Artış var

2019 yılında İstanbul’a charter uçuşlar yapan Intourist ise, 2020 rakamlarını tarifeli uçuşlarla yolcu getirdiği 2018 ile kıyasladı. Buna göre Intourist’in satışlarında yüzde 25 artış var. Bu yıl ilk defa İstanbul’a charter uçuş başlatan TUI Rusya da, satışlarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 65 artış kaydettiğini açıkladı. Şirket, şubat ve mart ayları için de talep aldığını belirtti.

Satışların yüzde 50-80’i uçak+otel

Tur operatörleri, satılan turların genellikle yüzde 50-80 arasındaki oranının mütevazi bütçeli uçak+otel satışlarından oluştuğuna dikkat çekiyor. Turistlerin İstanbul’a geldikten sonra gezi paketleri satın alabildikleri ifade edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Ülkeye girişte ne test zorunluluğu var ne karantina adamların turistine ve parasına o kadar muhtaç durumdayız hamdolsun.

    Cevapla