Pacific Airlines, tüm ticari faaliyetlerini askıya aldı

Pacific Airlines, tüm ticari faaliyetlerini askıya aldı

Vietnam’ın devlete ait havayolu şirketi Vietnam Havayolları’na ait olan Pacific Airlines, küresel koronavirüs krizinin etkisiyle zor günler geçiriyor. Havayolu, talep düşüşü nedeniyle uçuş operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı ve ticari faaliyetlerini geçici olarak askıya aldı.

Pacific Airlines, Vietnam Havayolları’nın yüzde 98’ine sahip ve düşük maliyetli bir iştirak olarak faaliyet gösteriyor. Ancak, ekonomik zorluklarla başa çıkmak için yeniden yapılanma planları yapıyor. Vietnam’da bir havayolunun işletme ruhsatı alabilmesi için en az üç uçağa sahip olması gerekiyor. Bu nedenle Pacific Airlines, ana şirketinden üç uçak kiralamayı amaçlıyor.

Son olarak Pacific Airlines’ın filosunda beş adet Airbus A320 bulunuyordu. Ancak, talep düşüşü ve operasyonların durdurulmasıyla birlikte, bu uçaklar kiraya verenler tarafından geri alındı. Böylece şirketin uçak filosu sıfıra indirildi.

Pacific Airlines’ın geçmişi oldukça olaylı. 2007 yılında hisselerin yüzde 30’u Avustralyalı Qantas Group’a satıldı ve havayolunun adı Jetstar Pacific olarak değiştirildi. Ancak, 2020 yılında Qantas hisselerini geri sattı ve havayolunun adı tekrar Pacific Airlines olarak değiştirildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir