ORMANDA UÇAK KUYRUĞU BULUNDU

ORMANDA UÇAK KUYRUĞU BULUNDU

ABD, Güney Caroline’da Four Holes Swamp Nehri kıyısındaki ormanda yaban domuzu avına çıkan Mark Musselman adındaki kişi, gizemli bir leke keşfetti. Yapışkan beyazımsı madde, mantarla kaplanmış kütük olabilir diye düşünürken, eski bir makine parçası olduğunu gördü. Hem de 17.000 dönümlük ormanda bir uçak kuyruğu. Müdürlüğe haber verdi. “Olamaz” dediler ama diğer parçaları aramaya başladı.

Eski bir savaş uçağı ağaçların altında boylu boyunca yatarken zamanla görünmez hale gelmişti. Üzerinde yürünmediği sürece görülmesi mümkün değildi. Olayı araştırıp çevrede soruşturduğunda, boş gözlerle baktılar. Sadece bir kişi, Norm Brunswig adında biri, 1970’lerde yöreye geldiğinde böyle bir hikaye duyduğunu ama 40 yıllık aramalarda enkazIN bulunamadığını söyledi.
Düşen bir uçak olduğu kesin olmakla beraber, uçağın ne zaman düştüğü, pilotun kimliği ve kurtulup kurtulamadığı soruları ortaya çıktı.
F-84F savaş uçağı için bir kimlik plakası ve hava kuvvetleri amblemi birkaç ipucu oldu.

5 Ay boyunca devamlı çalışarak iz sürdü. İnternet öncesi daktilo edilmiş Hava Kuvvetleri kayıtları yıllar önce depoya gönderilmişti.

1950’lerde, yeni jet çağında, uçak düşürmek nadir bir olaydı. Uzun aramalar sonunda; “Geçmişin Uçakları Web Sitesi”nden ve diğer başka kaynaklardan sorulara çözüm buldu.

1951’de Indiana’da, sekiz F-84s manevra sırasında eş zamanlı düşmüştü.

F-84F’nin ilk modelleriydiler ve stabilite sorunları vardı.

 

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.