Havacılık Tedarik Zinciri Bütünlüğü Koalisyonu (ASCIC), Sahte Parçaların Önlenmesi İçin Çalışmalara Başladı

Havacılık Tedarik Zinciri Bütünlüğü Koalisyonu (ASCIC), Sahte Parçaların Önlenmesi İçin Çalışmalara Başladı

Havacılık endüstrisinde faaliyet gösteren üreticiler, tedarikçiler ve operatörler, onaylanmamış parçaların ticari havacılık tedarik zincirine girmesini önlemek amacıyla resmi bir çaba başlattı. Havacılık Tedarik Zinciri Bütünlüğü Koalisyonu (ASCIC), Airbus, American Airlines, Boeing, Delta Air Lines, GE Aerospace, Safran, StandardAero ve United Airlines temsilcilerinden oluşan bir grup tarafından oluşturuldu.

ASCIC, şu anda mevcut tedarik zinciri operasyonlarının 90 günlük bir incelemesine başladığını duyurdu ve parçaların uygun onaylar olmadan dolaşıma girmesini önlemek için kapsamlı bir rapor hazırlamayı planladığını belirtti.

Koalisyon, geçtiğimiz sonbaharda ortaya çıkan AOG Technics’in sahte kayıtlarla binlerce parça sattığı olayın ardından kuruldu. Bu olay, operatörler ve bakım sağlayıcıları tarafından satın alınan sahte parçaların hizmetteki motorlara takılmasıyla ilgili endişelere neden oldu.

ASCIC, yüzde birinden daha az CFM motorunun etkilendiğini ve ilgili parçaların çoğunun seri numarası olmayan cıvata, pul ve burç gibi parçalar olduğunu belirledi. Ancak koalisyon, benzer olayların önlenmesine odaklanarak daha geniş bir bakış açısıyla inceleme yapacak.

Robert Sumwalt ve John Porcari’nin eş başkanlığını üstleneceği ASCIC, yıl sonuna kadar nihai bir rapor sunmayı planlıyor. Bu çaba, tedarik zinciri bütünlüğünü artırmak ve endüstriyel operasyonlarda güvenliği sağlamak adına atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir