DEV PROJENİN ÇED SÜRECİ BAŞLADI

DEV PROJENİN ÇED SÜRECİ BAŞLADI

Birçok ilçeyi birbirine bağlayacak 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu’nun ÇED süreci start aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu’nun nihai proje tanıtım dosyasını yayınladı.

ÇED süreci başlayan 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu, Sarıyer, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerini birbirine bağlayacak.

3. KÖPRÜ VE 3. HAVAALANINA BAĞLANACAK

18 ay içerisinde tamamlanması hedeflenen 3. Köprü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu Hattı’nın 19 adet tünelinin uzunluğu 34 kilometre, 16 adet viyadükün uzunluğu ise 7 kilometre şeklinde belirtilirken, projenin toplam uzunluğu 62,5 kilometre şeklinde belirlendi.

2 HAT OLARAK TASARLANDI

Proje güzergahının tamamı İstanbul İl sınırları içerisinde planlandı, geliş-gidiş olmak üzere 2 hat olarak tasarlandı. Demiryolu hattında, hatlar arası mesafe 4,5 metre platform genişliği ise 14,5 metre olarak planlandı.

3. Boğaz Köprüsü – 3. Havaalanı – Halkalı Demiryolu Projesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda “Orman Alanı, Tarım Alanı, Mera, Kırsal Yerleşim Alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” içerisinden geçiyor.

Bir Yorum

 1. mafaky   - Tarih: 19 Şubat 2017 - Saat 12:56   - Cevap Yazın

  Haber için teşekkürler. Ancaaaak:
  1) Sizler bu projenin yer tahsisleri yapılıp ilk kazmanını vurulmasının ardından 18 (onsekiz) ayda tamamlanacağına inanıyor musunuz? Haber metnindeki tünel ve viyadüklerin sayısı ve uzunluklarına dikkati çekerim…
  2) Bu hattın, YSS Köprüsü Asya tarafındaki bağlantısı olmadığı sürece (ki orası da inşası zor ve uzun bir güzergahtır) ne kadar işe yarayacağını söyleyebiliyor musunuz??? Pratik olarak, eğer Zekariyaköy taraflarında da bir istasyon olmayacaksa, Yeni Havalimanı – Halkalı arasında işleyecek bir hızlı tren olarak başlayacak bir hat.
  3) Ancak bir de Halkalı-Yeni Havalimanı arasında inşa edilecek ve arada 5 istasyona uğrayacak olan ayrı bir METRO hattı da var. Bu Metro hattının etüd projesi bitti, ÇED raporu aşamasında ve yakınlarda inşaat ihalesi de yapılacak. İnşaatı ne kadar sürer bilemem ama Gayrettepe-Yeni Hava Limanı arasında inşaat ihalesi yapılmış olanının süresi 3 yıl olarak saptanmış. Her 2 metro hattının da mesafeleri eşit gibi. Bu Halkalı metro hattı da 2017 sonuna kadar ihale edilse 2020 sonunda hizmete alınır.
  4) O zaman bu YSS Köprüsü-Yeni Havalimanı-Halkalı YHT hattını aceleye getirmekte ne yarar vardır?

  0

  0