Çin, Airbus’tan 20 milyar değerinde 140 uçak alıyor

Çin, Airbus’tan 20 milyar değerinde 140 uçak alıyor

Çin ile Airbus firması arasında dev anlaşma imzalandı: Çin, Airbus’tan 140 uçak satın alıyor. Anlaşma Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in G20 zirvesi öncesinde Berlin’deki temasları sırasında imzalandı.

Almanya Başbakanı Merkel ile Çin Başbakanı Li Kiçiang’ın Berlin temasları bugün başlıyor. İki liderin gündeminde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, güncel dış politik konular ve temmuz ayında yapılacak G20 zirvesi var.

Çin, Airbus firması ile dev anlaşma imzaladı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in G20 zirvesi öncesinde Berlin’deki temasları sırasında varılan anlaşmaya göre, Çin Airbus firmasından 140 adet yolcu uçağı satın alıyor.

Airbus firması, uçaklardan 100’ünün kısa ve orta menzilli A320 serisine ait olduğunu, 40 uçağın ise A350 tipi uzun menzilli yolcu uçağı olduğunu duyurdu. Uçakların toplam maliyeti ise 20 milyar 100 bin euro olarak açıklandı.

Anlaşma çarşamba günü Berlin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de hazır bulunduğu toplantıda Airbus CEO’su Tom Enders ile Çin havacılık şirketi CAS yetkilisi Sun Bo arasında imzalandı.

Airbus CEO’su Tom Enders, uçakların “önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde” Çin havayolu firmalarına teslim edileceğini kaydetti. Enders, sipariş edilen A320 serisine ait 100 yolcu uçağının imalatının yaklaşık yarısının Çin’de yapılacağını belirtti. Firma üretimi, Pekin yakınlarında bulunan Tianjin’deki fabrikada yapmayı planlıyor. Uzun menzilli uçakların imalatı ise Avrupa’da yapılacak. Ancak uçaklarda kullanılan parçalar giderek daha fazla oranda Çin’de üretiliyor. Geçen yıl üretilen 700 Airbus uçağından 50’si de Çin’de imal edildi.

Şi Cinping Merkel ile bir araya geldi

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping cuma ve cumartesi günü Hamburg’da yapılacak G20 zirvesi öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bir araya geldi.

İki lider görüşmede G20 Zirvesi’nin yanı sıra ticari konuları da ele aldı. Merkel, Şi Cinping’den Alman firmalarının Çin pazarına daha çok açılabilmesine izin verilmesini talep etti. Şi Cinping ise Pekin hükümetinin de ekonomi, ticaret ve mali konularda Almanya ile daha iyi bir işbirliği için çalıştığını vurguladı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı açıklamasında iki ülke arasındaki ilişkilerin “en yüksek seviyede” bulunduğu tespitine de yer verdi.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör