Boeing’in yeni yolcu uçağı: 787-10 Dreamliner

Boeing’in yeni yolcu uçağı: 787-10 Dreamliner

Amerikalı uçak üreticisi Boeing, Donald Trump’ın katılımıyla 787 Dreamliner modelinin geliştirilmiş hali olan yeni Boeing 787-10 Dreamliner yolcu uçağının tanıtımını gerçekleştirdi.

1916 yılında kurulan ve şu anda dünyanın en büyük uçak ve helikopter üreticilerinden birisi olan Boeing, 2009 yılında gökyüzü ile buluşan 787 Dreamliner’ın yeni modeli 787-10 Dreamliner’ın tanıtımını gerçekleştirdi.

Boeing’in Güney Karolina eyalatinde bulunan tesisinde Donald Trump‘ın katılımıyla tanıtımı gerçekleştirilen Boeing 787-10 Dreamliner, bugüne kadar yaklaşık 870 sipariş olan 787 serisinin üçüncü ve en yeni üyesidir.

Boeing 787-10 Dreamliner ne tür avantajlar sunuyor?

Daha önce üretilen modeller ile benzer bir şekilde yüksek yakıt verimliliğine, keskin bir buruna ve kompozit malzeme ile kaplı kanatlara sahip olan 787-10 Dreamliner, 787-9’dan 5.5 metre daha uzun bir yapıda.

Bu sayede 787-9’a göre 40 ek yolcunun yanı sıra yüzde 15 daha fazla yük taşıma imkanı sunan yeni uçak, aralarında British ve Singapore Hava Yolları’nın da yer aldığı toplamda 9 hava yolu şirketinden 149 sipariş aldı.

Montajı Charleston’da gerçekleştirilen ve ilk teslimatların gelecek yıl yapılacağı Boeing 787-10 Dreamliner için, dünyanın dört bir yanında bulunan parça tedarikçileri çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar.

Trump, Boeing 787-10’un tanıtım törenine katıldı

Tesisi gezdikten sonrasında yapmış olduğu konuşmada Trump yeni uçağı “görkemli bir sanat eseri” şeklinde tanımlarken, “Bugün burada Amerikan mühendisliğini, Amerikan sanayisini ve Amerikan istihdamını kutlamak için buradayız” ifadelerini kullandı.

ABD’nin ithal ürünler yerine yerli üretime yönelmesi icap ettiğini vurgulayan Trump, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Başkanınız olarak Amerikan ruhunun enerjisini özgür bırakmak ve çok büyük insanlarımıza iş imkanı sağlamak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Sloganımız, ‘Amerikan malı satın al, Amerikan işçisi çalıştır’. ABD’da Amerikalıların elleri tarafınca üretilen ürünler istiyoruz. Amerikan istihdamı için sonuna kadar savaşacağız.”

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.