BARSELONA HAVAALANINDA KRİZ VAR

BARSELONA HAVAALANINDA KRİZ VAR

İspanya’nın gözde turizm merkezlerinden Barselona havaalanında yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte artan düzensizlik turizmcileri harekete geçirdi.
Yolcuların uçaklarını kaçırmalarına neden olan uzun pasaport kuyrukları üzerine meslek örgütleri hem İspanya hem de Katalonya Özerk Hükümeti temsilcilerine mektup yazarak acil çözüm istedi. Özerk hükümet “eleman ve ekipman eksik” dedi. İspanyol hükümetinin Katalonya temsilcisi ise yolcuları suçladı.

Barselona havaalanında son haftalarda yolcuların pasaport kontrolü için 3 saatten fazla beklemesine yol açan kuyrukların oluşması üzerine İspanya Otelleler ve Turistik Konaklama Konfederasyonu (CEHAT), Katalonya Özerk Hükümeti başkan yardımcısı Soraya Sáenz de Santamaría, Katalonya içişleri bakanı Jordi Jané ve İspanya içişleri bakanı Juan Ignacio Zoido’ya duydukları rahatsızlığı bildiren bir mektup yazdı. Havaalanındaki durumun sık sık sosyal medyaya ve uluslararası basına konu olduğunun altını çizen sektör temsilcileri acil çözüm istedi.

“Eleman ve ekipman eksik

Katalan temsilcilerden mektuba ilk yanıt uzun kuyruklara eleman ve teknolojik ekipman eksikliğinin yol açtığı yönünde oldu. İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais’e göre İspanyol Otel Zincirleri Derneği (ACHE) başkanı Joan Molas bu yanıtı “grotesk” olarak değerlendirdi. Molas, “Uzun süredir önlem almaları gerektiğini biliyorlardı. Şimdi eleman ve teknolojik ekipman eksikliğinden söz etmelerinin nedenini anlamıyoruz. Çok şaşkınız” diye konuştu.

İspanyol hükümetinin Katalonya temsilcisi Enric Millo ise uzun kuyruklardan dolayı yolcuları suçladı. Millo havaalanındaki eksikliklere değinmeden uzun kuyrukların yolcu sayısındaki artış yüzünden olduğunu savundu.

Çoğu yolcunun uzun kuyruklardan dolayı uçaklarını kaçırması nedeniyle havayolu şirketleri yolcularını sms ve mail aracılığıyla havaalanına erken gelmesi konusunda uyarmaya başladı.

Hükümet kanadından gelen bu açıklamalara rağmen sektör temsilcileriyle hükümet yetkilileri arasında konunun çözümüyle ilgili toplantıların başladığı bildiriliyor.

Barcelona havaalanında kıtalararası aktarmalı Norveç uçuşlarının da başlamasıyla düzensizlik artmıştı.

Groteks, mimarlık terimi olarak “Roma yapılarında bulunan, insan, hayvan ve çiçek figürlerinin gülünç bir biçimde birleşmeleri biçimindeki abartılı süsleme tarzı”, tiyatro terimi olarak ise “Bağdaşmaz durumları, karşıt görüntüleri şaşırtıcı biçimde birleştiren, temelde ciddi ama görünüşte gülünç ve abartılı olan güldürü tarzı” anlamına geliyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments