featured

Banka Promosyonu İşçilere ödenmek Zorunda mı?

 

Son zamanlarda banka promosyonların gündeme gelmesi üzerine AirlineHaber okurumuzdan gönderilen bu yazıyı siz okurlarımızla paylaşmak istedik.

Okurumuzdan tarafımıza gönderilen yazıda;

İş mevzuatında banka promosyonu ile ilgili düzenleme olup olmadığı, Kanunen banka promosyonunun işçilere ödenmesi zorunluluğunun bulunup bulunmadığı işçi ve işveren tarafından merek edilmektedir.

Bu yazımda işçi ve işverenlerin banka promosyonuna ilişkin merek ettikleri detayları açıklayacağım.

Bilindiği gibi 5 işçiden fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde işçi ücretlerinin banka aracılığıyla ödenmesi zorunludur.

Özellikle çalışan sayısının çok fazla olduğu özel sektör işyerlerinde promosyon ödemeleri önem arz etmektedir.

Hatta bazı işyerlerinde işveren ile işçi arasında sorun haline dönüşmüştür.

Banka promosyon ödemesi nedir?

Çalışanın ücretinin her ay belli bir bankaya yatırılması neticesince, banka ile imzalanan sözleşme gereğince banka tarafından bir defada veya belli periyotlarda çalışanlara yapılan ödemedir.

Kamu çalışanlarına banka promosyonun ödenmesi zorunlu mudur? Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu personeli açısından Banka promosyonlarının ödenmesine dair esaslar Başbakanlığın 20.07.2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2007/21 sayılı Genelgesi ile düzenlenmiştir.

Bu Genelge’nin 4. maddesinde banka promosyonlarının tamamının personele dağıtılması ilke olarak benimsenmesine rağmen 1/3’ünü geçmemek üzere komisyonca belirlenecek tutarın birim personelinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılabileceği hükme bağlandıktan sonra 6. maddesine göre Genelgenin yürürlüğünden önce yapılmış protokollerin süre bitimine kadar geçerli olacağı belirtilmiştir.

10.08.2010 tarih ve 2010/17 sayılı Genelge ile 2007/21 sayılı Genelgenin 4. maddesi değiştirilerek promosyonların tamamının personele ödeneceği düzenlenmiştir.

Anılan Genelge’nin 5. maddesi 05.08.2008 tarih ve 2008/18 sayılı Genelge ile değiştirilerek dağıtılacak promosyonların ilgili banka tarafından personel adına açılacak hesaba aktarılmak sureti ile ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Kamu çalışanlarına belli periyotlarla bu ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle özel sektör çalışanları da maaşlarının yatırıldığı bankalardan promosyon talep etmektedirler.

Banka promosyonu özel sektör işçilerine ödenmeli midir?

İşçi bankaya yatırılan ücret kendisine ait olduğu için banka promosyonunda kendi hakkı olduğunu düşünmekte ve bu nedenle promosyonun kendisine ödenmesini talep etmektedir.

işveren ise firma ile banka arasında yapılan anlaşma gereği promosyon ödendiğini, iş akdi ile alakasının olmadığı için promosyonun işverene ödenmesi gerektiğini, konuya ilişkin iş mevzuatında her hangi bir düzenlemenin yer almadığını, yasal olarak işverenin işçilere promosyon ödeme yükümlülüğü bulunmadığını belirtmektedir.

İş mevzuatında banka promosyonu ile ilgili herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

Bu durumda kanunen banka promosyonunun işçilere ödenmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Yargıtay Kararları da bu yöndedir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 25.05.2021 tarih ve 2021 /5266 Esas, 2021/9503 K sayılı ilamında;“…Yukarıda belirtilen ve dava konusu alacağın dayanağı olan genelgeler incelendiğinde genelgelerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu görevlileri bakımından düzenlendiği ve bu nitelikteki çalışanları kapsadığı anlaşılmaktadır.

Davacının kamu kurum ve kuruluşunda çalışan kamu görevlisi olmadığı dosya kapsamındaki personel hizmet sözleşmesi ve tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır.

Hal böyle olunca davacının belirtilen genelgeler kapsamında çalışan olmadığından dava konusu banka promosyon alacağı talebinin reddine karar verilmesi gerekli iken mahkemece yazılı gerekçe ile kısmen kabulüne karar verilmesi hatalıdır şeklinde belirtilmektedir.

Yargıtay kararından da görüleceği gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara banka promosyonu ödenirken, özel sektör çalışanlarına ödenmesinin zorunlu olmadığına karar verilmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  Thy Varlık Fonuna bagli değil mi ? Varlık Fonu Başkanı da Cumhurbaşkanı degil mi ? Neyin özel şirketi bu ? Şirket kar edince varlık fonuna aktar , ödemeye gelince biz özel şirketiz. Yatacak yeri yok bunların

20 Yorum

 1. 1 sene önce

  BİR GAKŞAM MESAJ GELİYOR VE İŞ BANKASINA GEÇTİNİZ DENİYOR.İHALE YOK DAHA ORTADA, YANGINDAN MAL MI KAÇIRILIYOR. OPET PİRİM ALDI, BİZİM PİRİMLERİ saf YÖNETİCİLERİ YİYECEK GÖZÜKÜYOR.31 ARALIKTA saf GİDERSE, İŞ BANKASI BU KOMİSYONLARI TAŞERONDAN ALABİLİR.HAKKIMIZI KİM SAVUNACAK.YETER ARTIK, saf YERİNE KONMAYALIM.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Helal diyenler için; şirket sana vermiyor da bankaya mı iade ediyor? Belki de yarın sana prim diye vereceği para promosyon parası olacak. O zaman nasıl rahat edeceksin? Saygı duyarım düşüncene ancak seninle aynı düşünmeyen insanlara da sen saygı duymalısın. Şirket bu promosyonu işçilere versin isteyen kendine kullanır hassasiyeti olan da fakir fukaraya verir.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  İlk senin maaşın nekadar söyle millet bilsin helal mi haramı aldıklarında hella, de puramasyon almak haramı artık yeterartık yalakalık yapacan diye kendini rezil etme helal,ci puramasyon verdiklerinde bizden önce gidiyorsu 2 ? yüzlü

  Cevapla
 4. Merhaba Galiba bizim promosyonlar Şampiyonlar ligine sponsor oldu.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Sayın okur bu yazıyı ben yazmadım. sefa bey diye ismimi geçirmişsiniz

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Anayasanın eşitlik ilkesi ile çelişmiyor mu ?

  Cevapla
 7. Okurunuzun ismini ve gorevini de paylasirsaniz

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Thy Varlık Fonuna bagli değil mi ? Varlık Fonu Başkanı da Cumhurbaşkanı degil mi ? Neyin özel şirketi bu ? Şirket kar edince varlık fonuna aktar , ödemeye gelince biz özel şirketiz. Yatacak yeri yok bunların

 9. 2 sene önce

  Haram diyen uyanık neden uçaklarında alkol satan, parasını faizde işleten bir şirkette çalışıyorsun. Madem banka promosyonu haram ve şirket kimseye vermesin diyorsun madem bu kadar dürüst bir müslümansın çalışma kardeşim bu şirkette. Utanmıyor musun maaşının faizde durmasına. Sizi iyi bilirim. Şekilci reklamcı insanlarsınız.

  Cevapla
 10. Thy yönetimi van da toplanıyor

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Burada boş yapan varsa kralı sensin, millet maaşı bankadan almak için kuralı kendi mi koymuş yoksa şirketler veya kuralı koyanlar yüzünden mi bankada alıyor? İmkan verilse biz bankadan almamaya son derece razıyız peki sen haram yeme konusundaki gevşekliğine ne diyeceksin peki? Öyle bir paraya el sürmeyecek olan sürmem diyor senin zoruna giden nedir? İnanmıyorum dersen keyfin bilir bizi bağlamaz ama inanan adama boş yapma işine bak…

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  2 senede bizden aldıklarınin yanında promosyon devede kulak kalır

  Cevapla
 13. 2 sene önce

  Devlet işçileri alırken özel sektör tabiki kendisi alması lazım. Çünkü,evvela özel sektör harzaman ALMA dibinde büyüdüğü için almaya daha layıktır (!). İkinci olarak çalıştırdığı işçiye devletten çok çok fazla maaş verdiği (!) İçin bütçesi zayıflıyor,onun için tabiki patronların alması daha evladır. Eh sürü ile avukatları da var,gariban işçi onları maglub edecek degilya kaderine boyun bükmek zorunda.

  Cevapla
 14. 2 sene önce

  şu helal değil diyene bir sorsanıza ayın 8’İnde maaşını almıyor mu ee peki ayın 8’ine kadar senin maaşına bankada ne oluyor kardeş dünyadan haberin varmı işine gelen madam işine gelmeyen haram

  Cevapla
 15. 2 sene önce

  Bir kere dinimizce uygun değil istemeyiz fakire fukaraya dağıtılsın

  Cevapla
 16. 2 sene önce

  bunu yazan ileri zekalı, daha önce bunu Mesut adıyla yorum olarak da attın. Madem hak değil, madem dayanağı yok, TGS. daha 3 gün önce niye verdi? Niye mahkemeyi göstermedi ? İşiniz gücünüz ortalığı karıştırmak. THY işbirlikçisi seni.

  Cevapla
 17. 2 sene önce

  Yöneticilerimiz yerinde bir karar alarak bu zamana kadar ödemedi.O parada faizle elde edilen bir kazanç vardır.Ben müslümanım diyen birisine helal olabilir mi?. Ben öyle paraya el sürmem.

  Cevapla
 18. 2 sene önce

  Sefa Bey okur değilde sendika deseniz daha doğru olurdu. Kendilerine baskı gelmesin diye ön almaya çalışıyorlar. Akılları sıra çalışanları kandıracaklar. Seni sendika diye seçen bizlere her şey mübah. Tgs e verilecek olan promosyon en alaka o zaman?

  Cevapla
 19. 2 sene önce

  Aklın yolu birdir…Hukuki dayanağı olmayan bir talepte bulunmak ve hatta bu konuyu meclise kadar taşıtmak, ileride bu yönde bir karar için etkili olabilir ama o zamana kadar akıl karıştırmaktan başka bir şey değildir

  Cevapla
 20. 2 sene önce

  Özçelik işde bunu sorgulayacak cesaret var mı? Yoksa aman tadımız kaçmasın partiye laf gitmesin diyip susmaya devam mı? Ailenizden çıksın :)

  Cevapla