ABD, F-35 İçin 2029'da Yeni Turbofan Motorunu Planlıyor

ABD, F-35 İçin 2029’da Yeni Turbofan Motorunu Planlıyor

ABD merkezli Pratt&Whitney şirketi, F-35 Lightning II savaş uçağı için modernize edilmiş F-135 Turbofan Motoru’nu 2029 yılında servise sunma planları yapmakta. Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35, Pratt&Whitney’in F-135 Turbofan Motoru’nu kullanmakta, ancak motorun artan güç ve soğutma ihtiyaçlarına cevap vermesi amacıyla tasarım değişiklikleri yapılacak.

Pratt&Whitney’in F135 programından sorumlu Başkan Yardımcısı Jennifer Latka, Mayıs ayında motor güncellemesi için bir ön tasarım incelemesi (PDR) planladıklarını ve tasarım aşamasını 2025’in ortasında kritik bir incelemeyle tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Motor Çekirdeği Yükseltmesi (ECU) olarak adlandırılan programın ilk testini 2026’ya kadar yapmayı planlayan şirket, 2029’da sahaya çıkarmayı planlamakta.

Bu motor güncellemesi, F-35’in güç ihtiyacını karşılamak ve daha fazla soğutma kapasitesi sağlamak amacıyla yapılacak. Ayrıca, hayalet savaş uçağının alt sistemlerine gereken soğutmayı sağlamak için tasarım özelliklerinin ötesinde kullanılmasından kaynaklanan maliyetli bakım riskini azaltmayı hedeflemekte.

.

ABD yetkilileri, F-35’in Hava Kuvvetleri’nin Adaptif Motor Geçiş Programı (AETP) aracılığıyla geliştirilen yeni bir güç ünitesiyle yeniden tasarlanıp tasarlanmayacağını değerlendirdikten sonra ECU programına onay verdi. ECU’nun F-35’in Blok 4 yükseltme turuna geçerken motorun performansını artırması beklenmekte.

Bu hamle, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından ABD’nin, savaş uçağına alternatif çözümler üretebilme çabasını göstermekte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir