Yunanistan’ın yeni gelir kapısı: Vize ihracı

Yunanistan’ın yeni gelir kapısı: Vize ihracı

Yunanistan AB vatandaşı olmayan yatırımcılara, yatırım şartı ile verdiği ‘altın vize’ ile milyarlarca euro kazanıyor.

AB vatandaşı olmayıp Yunanistan’da en az 250 bin Euro gayri menkul yatırımı yapan herkese oturum veriliyor. Altın vize adı verilen bu yöntemle oturumla birlikte Schengen bölgesinde vizesiz ziyaret imkanı da doğmuş oluyor. Altın vizeyle milyarlar kazanan Yunanistan vize sistemini değiştirerek, daha fazla yatırım ve yatırımcı kazanmak için yeniliklere gitti.

Ülkedeki bir çok hukuk bürosu AB vatandaşı olmayan kişilere oturum ve AB’de serbest dolaşım hakkı konusunda hizmet veriyor. Bu bürolar yaptıkları hizmeti sosyal medyada “Yunanistan’da bir gayri menkule sahip olmanız durumunda Avrupa vatandaşı olmadan da AB’de özgür seyahat edebilirsiniz’’ şeklinde duyuruyor. Yunanistan karlı bir yatırım kapısı haline gelen bu servisi daha da geliştirmek istiyor.

MİLYARLAR KAZANDILAR

Sistem uygulamaya sokulduğu 2013 yılından beri Yunanistan için önemli gelir kapısı oldu. Bu güne kadar altın vize 8 bin kişiye verildi. Sadece bu yıl için de AB dışı yatırımcılara verilen altın vize sayısı 3 bin. Bu vizeyi alanların başında zengin Rus ve Çinliler geliyor. Son yıllarda altın vize başvurusunu yapanlara Türkler, Suriyeliler ve Iraklılar da dahil oldu. Atın vize yoluyla Yunanistanın devlet kasasına , ülkeye yapılan yatırımlar hariç, 1 milyar euro girdi.

SİSTEM GELİŞTİRİLİYOR

Yunanistan Avrupa’da bu yolla gelir elde eden yegane ülke değil. Benzeri sistemler Avusturya, Belçika, Malta, Portekiz, ve Güney Kıbrıs’da da bulunuyor. Ancak diğer ülkelere kıyasla Yunanistan’da yatırım miktarı şartı daha düşük. Yunan hükümeti bu hizmetin boyutunu ve asgari yatırım miktarını değiştirmek istiyor. Buna göre sadece gayri menkul değil zaman sınırlı banka yatırımları, Yunan borsanındaki hisse senetleri, devlet tahvillerine yatırım yapanlar merkezi Yunanistan’da bulunan bir şirket kuranlar da altın vize hakkından yararlanacak.

400 BİN EUROYA DAHA FAZLA HAK

Avrupalı rakiplerine karşı bir hayli‚ “ucuz” olan Yunanistan, vize için yatırın alanlarını geliştirirken, asgari yatırım miktarınıda 400 bin euroya çıkaracak. Yunanistan zam yaptığı vizeye artı bir hizmet daha koyarak yatırımcılara ayrcı Yunan vatandaşlığı imkanı da sunuyor. Yeni onaylanan bir yasayla bu vizeyi alıp 7 yıl Yunanistan’da bir ikametgah gösterenlere Yunan vatandaşlığı verecek.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.