YUNAN SAVUNMA BAKANI : TÜRK HELİKOPTERLERİ YAKIN UÇUYOR OLACAKLARDAN SİZ SORUMLUSUNUZ

YUNAN SAVUNMA BAKANI : TÜRK HELİKOPTERLERİ YAKIN UÇUYOR OLACAKLARDAN SİZ SORUMLUSUNUZ

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan çıkışıyla başlayan tartışmalara dair açıklama geldi. Türkiye’ye ait helikopterlerin, Yunanistan adaları çevresinde yerden 70 metre yüksekten uçtuğunu bu durumun kazalara sebep olabileceğini söyledi. Yunanistanlı bakan, “Eğer böyle bir şey yaşanırsa tüm sorumluluk tamamen Türkiye’ye aittir” dedi.

Yunanistan’da yayın yapan Vimatisko sitesinin bugün yayınladığı habere göre, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasında Ege adaları konusunda yaşanan gerginliğe dikkat çekti.

Kammenos’un Kardak kayalıkları ile birlikte fotoğrafının yayınlandığı haberde Yunan Bakan’ın, “Ege’de olası bir kaza için endişe duyuyorum” sözlerine yer verildi.

Atina’nın müttefiklerini ve uluslararası camiayı bilgilendirdiği belirtilen haberde Kammenos’un, “Yunanistan sürekli yaşanan olaylar nedeniyle Ege’de gerginliğe, sıcak gelişmelere hatta kazaya yol açmak isteyenlerin kim olduğunu biliyor. Bu konuyu NATO ile görüştüm. Türk helikopterlerinin insan bulunan Yunan adalarında yaklaşık yerden 70 metre yükseklikten uçtuğunu izah ettim. Bu veriler karşısında kaza yaşanmasının muhtemel olduğuna açıklık getirdim. Eğer böyle bir şey yaşanırsa tüm sorumluluk tamamen Türkiye’ye aittir. Yunanistan’ın normalleşme talep ettiğini her zaman açıkladım. Bu tehlikeli oyunun durması için müttefik güçlerinin de müdahalesini istedim. Ulusal egemenliğimizi sorgulama çabalarını da cevapsız bırakmayacağımızı ilettim” dediği belirtildi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.