Yerli savaş uçağı KAAN'da nefesler tutuldu. Beklenen ilk uçuş için hazırız

Yerli savaş uçağı KAAN’da nefesler tutuldu. Beklenen ilk uçuş için hazırız

Yerli savaş uçağı KAAN’da nefesler tutuldu ve beklenen ilk uçuş için geri sayım başladı. Milli Muharip Uçak KAAN’ın bugün gök vatanla buluşması bekleniyor. Yerli savaş uçağı geçtiğimiz aylarda piste çıkmış ilk ilk taksi testini başarıyla tamamlamıştı.

Takvimlendirmeye göre Milli Muharip Uçak’ta ilk teslimatın 2028 yılında yapılması planlanıyor.

Milli Muharip Uçak projesindeki çalışmalarına hız veren Türkiye kısa süre içerisinde kendi yerli savaş uçağını üretmeyi başardı.

2028 yılında 20 yerli savaş uçağının Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanırken proje kapsamında bir kritik gelişme daha yaşandı.

Türk savunma sanayisi için de tarihi bir dönüm noktası olarak tanımlanan KAAN’da ilk uçuş için geri sayım başladı.

İlk test uçuşu için konuşulan tarih ise bu hafta. Bu çerçevede kesinleştirilmese de 16 Ocak tarihi dile getiriliyor.

Sorunsuz bir kalkış için hazırlıklar titizlikle sürerken ilk uçuş testini başarıyla tamamlaması sonrasında da KAAN’ı yıl içinde yeni uçuş testleri bekliyor.

KAAN’da Faz-1 Aşama-1 kapsamında 2018-2022 yılları arasında ön dizayn faaliyetleri icra edildi. Faz-1 Aşama-2 kapsamında ise 2022-2029 döneminde detay tasarım ve kalifikasyon faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Bu doğrultuda KAAN, geçen yıl mayıs ayında hangardan çıkış yaptı. 2026 yılına kadar 3 adet prototip KAAN üretilmesi hedefleniyor. Halihazırda TUSAŞ tesislerinde 2’nci ve 3’üncü prototiplerin montaj faaliyetlerinin devam ettiği biliniyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Blok-10 konfigürasyonunun ise 2029 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet KAAN Blok-1 savaş uçağı, 2030-2033 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecekti. Ancak Türk Hava Kuvvetleri tarafından açıklanan bu tarih, TUSAŞ tarafından geriye çekilerek 2028 olarak revize edildi.

KAAN’ın, bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri gerçekleştirildi.

KAAN, insanlı, insansız uçakların takım olarak hareket edeceği konseptte çalışacak bir uçak olarak tasarlanıyor.

Yerli savaş uçağı ANKA-3, AKSUNGUR, ANKA ve ŞİMŞEK’le konuşacak, onları kontrol edecek ve beraber görev icra edebilecek. Kaan, gelişmiş uçak üstü sensörler ve diğer harekât unsurları arası hızlı veri aktarımı ile desteklenen yüksek durumsal farkındalığa da sahip. Böylece uçak, harekât alanındaki resmin anlık ve etkin şekilde görev unsurlarına aktarımını sağlayabiliyor.

Kaan, etkin insan-makine takımlaşması ve bütünleşik pilot arayüzleri ile karmaşık harp ortamlarında pilotun ihtiyaç duyduğu karar desteğinin sağlanması, sensör füzyonu ve arttırılmış otomasyon ile pilotların iş yükünü de hafifletiyor. Harekât alanında muharebe esnasında oluşan hasarı gelişmiş sistemler sayesinde tespit ederek pilota da bilgi verecek uçak, etkili sorti sayısını arttırabilmek üzere iki görev arasında kısa süre içerisinde göreve de hazır olabilecek.

Diğer taraftan yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranı hedeflenen uçakta yerli motor için de çalışmalar başlatıldı. Milli Muharip Uçak radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretiliyor. Kokpiti tek kişilik olarak tasarlanan milli savaş uçağı; çift motorlu, radara karşı düşük görünürlük, gövde içi silah taşıma özelliği, gelişmiş uçuş ve atış sistemleri, çift fonksiyonlu radar ve elektronik harp kabiliyetine sahip olacak.

Milli Muharip Uçak, çift kuyruk, çift motor ve köşeli yapısıyla dikkat çekiyor. Üstün özellikleriyle tam bir savaşçı olan uçak, 21 metre uzunluğa, 6 metre yüksekliğe, 14 metre de kanat açıklığına sahip bulunuyor. 55 bin feet irtifaya çıkabilecek uçak, sesten 1.8 kat daha hızlı da uçabilecek. Öte yandan uçağın burun kısmına ASELSAN tarafından üretilecek radar yerleştirilmesi planlanıyor. ASELSAN ayrıca milli muharip uçakta kullanılacak elektronik harp sistemi ve elektro optik 360 derece gözetleme sistemini de geliştiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 ay önce

  Allah kolaylık versin. Yolunuz açık olsun. Başarılarının devamını dilerim.

 2. 4 ay önce

  Rabbim kolaylıklar versin onlar gercek mücahitler bizleri gayri müslimin ellerinden kurtarıyorlar rabbim ayaklarına taş degdirmesin türk halkının gururları görünmez askerlerimiz bu vatan için gece gündüz ugraşan askerlerimiz sizler varolun

3 Yorum

 1. 4 ay önce

  Rabbim kolaylıklar versin onlar gercek mücahitler bizleri gayri müslimin ellerinden kurtarıyorlar rabbim ayaklarına taş degdirmesin türk halkının gururları görünmez askerlerimiz bu vatan için gece gündüz ugraşan askerlerimiz sizler varolun

 2. 4 ay önce

  Allah kolaylık versin. Yolunuz açık olsun. Başarılarının devamını dilerim.

  • 4 ay önce

   Gercek mücahitler rabbim nemıradınız varsa versin inşaallah sizler bu milletin gururusunuz rabbim sayılarınızı cogaltsın inşaallah sizler vesizin gibi mühendisler bu ülkenin en zor yükünü taşıyan askerlerısınız sizlerle bumillet gurur duyuyor nemutlu türküm dıyene

   Cevapla