Yangın Söndürme Uçağı Teknik Arıza Nedeniyle Suya Battı

Yangın Söndürme Uçağı Teknik Arıza Nedeniyle Suya Battı

Aydın’ın Didim ilçesinde orman yangınına müdahale eden uçak, Bafa Gölü’nden su aldığı sırada burun kısmı suya battı. Muğla Valisi İdris Akbıyık, TRT Haber’e yaptığı açıklamada, ekiplerin çalışmasıyla uçakta bulunan 3 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Muğla’da devam eden orman yangınlarına havadan müdahale eden Türk Hava Kurumu’na (THK) ait yangın söndürme uçağı, su alırken Bafa Gölü’ne sert iniş yaptı. Su üstünde asılı kalan uçaktaki pilot ve diğer personelin kurtarılması için bölgeye çok sayıda AFAD ve UMKE ekibi gönderildi.

3 Kişi Kurtarıldı

TRT Haber’e konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, “Uçak Bafa Gölü’ne teknik bir arıza nedeniyle düşmekten ziyade battı diyebiliriz. Uçakta 2 pilot ve bir memur olmak üzere 3 kişi vardı. Jandarmamız ve sivil vatandaşlarımızla birlikte kurtarıldılar,” dedi.

Bakan Yumaklı’dan Açıklama

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından Bafa Gölü’ne kırıma uğrayan uçağa ilişkin açıklama yaptı. Yumaklı, “Aydın’ın Didim ilçesinde meydana gelen orman yangınına müdahale etmek için çalışmalarını yürüten, Orman Genel Müdürlüğünce kullanılan THK’ye ait CL-215 tipi yangın söndürme uçağı Bafa Gölü’nde henüz bilinmeyen nedenle kırıma uğramıştır. Uçakta görev yapan 3 personelimiz sağlıklı şekilde kurtarılmıştır. Fedakar mürettebatımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, orman yangınlarıyla mücadele eden orman teşkilatımıza, destek veren bütün kurumlarımıza ve personellerine teşekkür ediyorum,” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hava Kuvvetleri’ne ait keşif uçağının göl üzerinde faaliyetlerine devam ettiğini açıkladı. Bakanlık, “Bugün saat 16:27’de Türk Hava Kurumu’na ait TC-TVK kuyruk numaralı yangın söndürme uçağından Kurtarma Koordinasyon Merkezimizce, uydu sistemimizden tehlike sinyali alınmıştır. Yapılan araştırmada uçağın Aydın’da orman yangınına müdahale sırasında Bafa Gölü’ne düştüğü anlaşılmıştır. Acil bir şekilde SAR operasyonu başlatılarak, İzmir ve Dalaman’dan Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan hava unsurları bölgeye sevk edilmiştir. Uçağın göle burun üstü sert iniş yaptığı, uçakta 3 personelin olduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Hava Kuvvetleri’ne ait keşif uçağı göl üzerinde faaliyetlerine devam etmektedir,” ifadelerini kullandı.

“Herhangi Bir Sıkıntıları Yok, Durumları İyi”

Hastane çıkışında gazetecilere açıklama yapan Vali Akbıyık, “Bugün Muğla’nın yanı sıra Aydın’ın Didim ilçesinde de bir orman yangını vardı. Su almak için Bafa Gölü’ne gelen Türk Hava Kurumu’na ait bir uçak nedeni belli olmayan bir şekilde su alırken battı ve burada 2 pilot ve bir personel vatandaşların ve ekiplerin yardımıyla kurtarıldı. Şu an Milas Devlet Hastanesi’ndeler ve herhangi bir sıkıntıları yok. Durumları iyi,” dedi.

Muğla’nın Menteşe ve Milas ilçelerinde bugün orman yangınları çıktığını ve yangınların söndürüldüğünü belirten Akbıyık, Milas ilçesindeki yangına ekiplerin 10 dakika içerisinde havadan ve karadan müdahale ettiklerini ve 14 haneyi boşalttıklarını kaydetti. Milas’taki yangına 10 hava aracı, 64 arazöz, 184 işçi ile müdahale edildiğini ve 48 hektarlık tarım arazisi ve ormanın zarar gördüğünü dile getirdi.

Kurtarma Anını Anlattı

Uçaktaki mürettebatı teknesiyle kurtaranlardan Yalçın Kocakaya, olay anını anlattı. Göl kenarında tesis işlettiğini belirten Kocakaya, “Uçağın düştüğünü görür görmez oğlum ve kardeşimle birlikte bizim gezi teknemizi alıp olay yerine gittik. Sonuçta bizim ormanlarımız yanmasın diye mücadele eden insanlar. Biz de onların canları için mücadele etmeliyiz. Suyu bildiğimiz için elimizden geldiği kadarıyla onları çıkardık getirdik. Allah’a çok şükür ölüm olmadı. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşanmaz,” diye konuştu.

Teknedekilerin mürettebatı kurtarması cep telefonuyla kaydedildi. Görüntülerde Kocakaya ve beraberindekilerin su üzerindeki uçağa gitmesi, Kocakaya’nın suya atlayarak iple tekneyi uçağa yanaştırması, tekneye alınan mürettebatın daha sonra kıyıya çıkarılması ve AFAD ile UMKE ekiplerine teslim edilmesi yer alıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Öncelikle geçmiş olsun ki bu olayda en azından can kaybı ya da yaralanma olmamış. Ancak çok yazık, bu uçak ya pert olacak ya da uzun süreli bir bakım onarımdan geçirileceği için görev yapamayacak. (THK’nun elindeki, revizyon görüp tekrar uçabilir hale getirilmiş 4 Canadair CL-215’lerden birisi olsa gerek…) Kurtarmaya acilen müdahale eden vatandaşlara da minnettarız.