UTED 52 yaşında - Airline Haber

UTED 52 yaşında

UTED, Uçak Teknisyenleri Derneği bundan 52 yıl önce, 5 Aralık 1968 tarihinde Dernekler Masasının onaylaması ile resmen faaliyete başlamıştı. Bugün 5 Aralık 2020, UTED tam 52 yaşında. Bu tarih yani 5 Aralık, aynı zamanda Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanımasının yıldönümü. UTED kuruluş yıldönümümüz ve Kadın Hakları günümüz kutlu olsun.

10 kişiden oluşan UTED Kurucu Üyelerinden bugün hayatta kalan sadece 2 kişi, biri ben, diğeri de Necati Yüce. Rahmet-i Rahman’a kavuşan 8 meslektaşımızı (Fahrettin UÇARLAR, Aykut GÜNTEKİN, Basri ÇEKİCİ, Süleyman PİŞKİNOĞLU, İsmail DÖRTER, Hakkı ÇOKER, Ayhan YANIK ve Kurucu Başkanımız İlhan ACAR) rahmet ve minnetle anıyoruz.

Yarım asır önce UTED’in nasıl, hangi şartlarda kurulduğu hakkında kısa bilgi almak isteyenler UTED Web Sitesinin www.uted.org adresinde “UTED TARİHÇE” bölümüne girip bakabilirler.

UTED bir sivil toplum kuruluşu olarak yarım asır boyunca üyeleri olan uçak teknisyenlerine unutulmaz hizmetler sunmuştur. 90’lı yıllara kadar ülkemizde sivil havacılık olarak tek kuruluş durumundaki THY’nin Teknik biriminde çalışan üyelerinin işveren ve sendika tarafından yapılan Toplu İş Sözleşmelerinde (TİS) uçak teknisyenlerinin sorunlarının ve haklarının neler olduğunu hatırlatarak sorunların çözülmesinin ve haklarının temin edilmesinin takipçisi olmuştur. UTED Dergi, 70’li yılların sonlarında üyelerini bilgilendirmek ve mesleki gelişmelerine, eğitimlerine katkıda bulunmak için çıkarılmaya başlanmıştı. Bir diğer deyişle UTED Dergi, 40 yıllık geçmişe sahip, bir mesleki yayın organıdır.

Bütün bu ve benzeri faaliyetlerin üyelerinin varlığı ve destekleri ile yapıldığını biliyoruz. Üye olmazsa veya dernek yöneticileri üyelerinin maddi ve manevi desteğini göremezse dernek bir hiçtir.

Son yıllar hariç, üye desteği hep varken, bir tarihten sonra üyelerin dernekleri ile olan ilişkisi zayıflamaya, bozulmaya hatta çürümeye başladığını görüyoruz. Dernek yönetiminde görev alacak üyeler bu işten bir maddi menfaat sağlamaya sapmadan, kendi istirahat zamanlarını toplum için harcamayı kabul etmiş olmalıdırlar. Toplum için sağlanacak bir menfaat, elbette birey için de geçerlidir. Dernek için çalışmak özveri ister, toplumu kendinden daha öne almayı gerektirir. Üye, böyle idealist bir sorumluluk altına girmekten, toplumuna hizmet etmekten mutlu olmalı, haz duymalıdır.

“Ait olduğum toplumun menfaatleri beni ilgilendirmez, ben iş dışında kalan zamanımı ailem ve kendim için kullanacağım” diyenlerin dernek yönetimine aday olmamaları gerekir. Yönetimde görev alan herkes verilen görevi azimle ve eksiksiz olarak yapmak durumundadır. Bunun böyle olduğuna inanan ve öyle davranan üye kaldı mı? Dernek birey için değil ait olduğu toplum için çalışır, birey zaten o toplumun bir elemanıdır.

Üyeler toplumun değil, bireysel menfaatlerinin peşinden gitmeye başladıklarında, toplumsal dayanışma tükenmiş, toplumsal dayanışmanın tükendiği bir toplumda dernekçilik de bitmiş demektir.

Bu yılın ilk çeyreğinden itibaren küresel Covid-19 salgını nedeniyle havacılık nasıl diz çöktüyse, dernekçilik de diz çöktü. Uzun yıllardan beri yayın hayatında olan UTED Dergi bu yılın Mart ayından sonra yayınlanamadı. UTED’in üyeleri olan uçak teknisyenlerinin maaşlarında kesintiye gidildi, gelirleri kısıldı, bazıları işini kaybetti. Sanıyorum, dernek aylardır üyelerinden aidat almıyor. Çıkmayan dergi reklam alamadığı ve üyelerinin maddi ve manevi desteği de kesildiği için, dergi çıkarmak için gerekli olan gelirden mahrum kaldılar. Hiç olmazsa elektronik ortamda yayına devam edebilirlerdi ama, ne yazık ki, onu da yapamadılar. Neden yapılamadı? Bilmiyoruz.

Yönetim Kurulu ne durumda olduklarını bildirmiyor. UTED Web Sitesinde bilgi verilmeyince dedikodular çıkıyor. Dedikodulara inanırsak, yönetim kurulunun bir kısmı istifa etmiş. Yerlerine yedekler çağırıldı mı? Bilmiyoruz. Yönetim kurulu olarak periyodik toplantıları yapılıyor, sorunlara çözüm bulunuyor mu? SAW’daki üyelerin yararlanması için Kurtköy’de bir lokal açılmıştı. Halâ faal mi, kirası ödenebiliyor mu? Bilmiyoruz. Hani bir söz vardır; “üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi”

Yarım asırı devirmiş UTED güncel tabir ile yoğun bakımda entübe edilmiş gibi. Hayatta kalan kurucu üyeler olarak UTED’in bu entübe edilmiş durumundan çok üzüntülüyüz. Biz yaşamasından ümidimizi kesmedik ama ilgisiz üyeler ve maddi manevi desteği kaybetmiş yönetim kurulu ile, yaşasa bile akciğerlerinde kalıcı hasar oluşmadan kurtulursa ne mutlu UTED’e.

Sevgili Kadir Ural abinin dediği gibi, “UTED’i biz kurduk, büyüttük, bugün 52 yaşına geldi, gençlerin yaşatıp büyütmeye devam edeceklerine inanmak istiyoruz”

Doğum günün kutlu olsun UTED, nice sağlıklı yıllara..

Erhan İnanç (5 Aralık 2020)

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (6)
 • Alexxxx
  4 0

  Ah be erhan abim…sefa inanin bile onursal baskan olarak ne yemeklere cagrildigi nede insan yerine konuldugu bir dernek le teknisyenin ne isi olur..kaldiki baskani bile lisansi 1990 larda askiya aldigi aktif lisansini kullanmayan thy de bir birimde kendini guvenceye almis birisi olan bir dernegin teknisyen sorunlarina cozum bulacagini dusunmek tamamiyle hayal…52 yasindaki uted entube degil mefta ..sadece cenazesi ortada..kaldirilmayi bekliyor…teknisyeni degersizlestiren insanlarin dernekte olmasi kimseye ne yarar saglar..kaldiki lisanslandirma calistaylarinda bile o masada utedin yumrugunu vurup haklari korumasi gerekirdi..yapmadi yapamadi..yapmayacak..emin olun..allah rahmet eylesin demek gerek..kendi adima hakkimi helal etmiyorum.

 • Tech
  3 0

  Kargadan başka kuş Sefa inan dan başka başkan tanımam. Bugün evet desin en az 6000-7000 üyeli dernek olur

 • Emekli Tek.
  1 1

  Kalemine yuregine saglık Erhan agbi UTED bukadar guzel anlatılmaz uyelere ve yonetimlere uyari ikaz ve oneriler de var isteyen kendine uygun olacak ovguyu ve uyariyi almalidir.

 • TKUTED
  2 0

  Başlık çok güzel oldu. Türk Havayolları Uçak Teknisyenleri Derneği. Nasıl ama. Yönetimi TK çalışanları olan özel sektör sorunlarını ile ilgilenmeyen bir dernek.

 • efe
  0 0

  Ben bir havacılık eğitmeni olarak ülkemizde yayınlanan en güzel havacılık dergisi olarak beğenerek okuyordum. Sağolsunlar benim adıma okulumuza ücretsiz her ay bir tane geliyordu. Şimdi bu yazıyı okuyunca cidden üzüldüm. İnşallah tez zamanda toparlanır ve aramıza dönersin UTED.

 • Emekli teknisyen
  0 1

  Sefa Başkan her yıl 5 Aralık ta Günay restoran da program tertip ederdi Mutlaka dansöz de olurdu Dansöz Gn Md ile YK başkanının masasına çıkıp oynar, onlar da dansözün göğsüne bahşiş sıkıştırıverirlerdi ?hey gidi günler hey!Sıradaki haber:

Pentagon’un UFO raporu sızdı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.