United Airlines: Boeing'e 200 Milyon Dolarlık Zararın Faturası

United Airlines: Boeing’e 200 Milyon Dolarlık Zararın Faturası

United Airlines, bu yılın ilk üç ayındaki 200 milyon dolarlık kazanç kaybını Boeing’e bağladı. Havayolu şirketi, Ocak ayında Alaska Havayolları uçuşunda havada meydana gelen kabin patlamasının ardından Boeing 737 MAX 9 filosunu üç hafta boyunca uçuşlardan çekmek zorunda kaldı.

United, ilk çeyrekte 164 milyon dolarlık zarara uğradığını, aksi halde üç ayda bir kar beklendiğini söyledi. Ancak, bu zarar Wall Street’in beklentilerinden daha küçüktü ve duyurunun ardından United’ın hisseleri yüzde 5’ten fazla arttı.

United’ın filosunda 79 adet Boeing 737 MAX 9 bulunuyor, bu rakam rakiplerinden daha fazla ve Alaska Havayolları’ndan sonra ikinci sırada yer alıyor. United ve Alaska, ABD havacılık düzenleyicisinin uçakların uçuşa devam etmesine izin vermeden önce Ocak ayında yapılan denetimler nedeniyle binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

Boeing, bu ayın başlarında havayolunun uğradığı zararları telafi etmek için Alaska’ya 160 milyon dolar ödedi. 5 Ocak’ta Alaska Airlines’ın 737 MAX 9 uçağının kapı tıkacının kalkıştan kısa bir süre sonra patlamasıyla yaşanan son olay, Boeing uçaklarının güvenliği konusunda yeni soruları gündeme getirdi. Şirket, 2018 ve 2019 yıllarında 737 Max 8 yolcu jetinin 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki ölümcül kazasının ardından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir