Ukrayna Büyükelçisi:

Ukrayna Büyükelçisi: “Ukrayna, Türkiye’nin Milli Savaş Uçağı Kaan’ı Kullanacak”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, CNN TÜRK’e verdiği özel röportajda, Rusya ile yaşanan savaşın son durumunu değerlendirdi ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Büyükelçi Bodnar, Ukrayna’nın Türkiye ile derinleşen savunma sanayi işbirliğine vurgu yaparak, milli savaş uçağı Kaan ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bodnar, Kaan savaş uçağıyla ilgili sorulan “Sizce gelecekte Ukrayna Kaan satın alır mı?” sorusuna, “Sadece satın almakla kalmayacağız, kullanacağız da. Nerede kullanacağımızı da biliyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Bayraktar TB2 ve Ukrayna Savaşı: Ukrayna Büyükelçisi, Türkiye ile savunma sanayi işbirliği kapsamında özellikle Bayraktar TB2’ye vurgu yaparak, “Bayraktar TB2 Ukrayna savaşının gazisi oldu. Ukrayna topraklarının savunucusu olarak Ukrayna toplumunda çok popüler hale geldi” ifadelerini kullandı. Bodnar, Haluk ve Selçuk Bayraktar’ı Ukrayna’nın kahramanları olarak nitelendirirken, onların hala çalışmaya devam ettiğini ve yeni ekipmanların tedariğine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Türkiye-Ukrayna Savunma İşbirliği: Bodnar, Türkiye ile savunma sanayi alanında gelişen işbirliğini değerlendirerek, “Türkiye ile işbirliği, hem Ukrayna hem de Türkiye için daha fazla savunma kabiliyeti getiren ve Karadeniz’deki bölgesel işbirliğimizi güçlendiren stratejik gelişmelerden biridir” dedi. Türkiye’nin milli muharip uçağı projesi Kaan için Ukraynalı ekiplerin motor üzerinde çalıştığını ve projeye büyük bir ilgi gösterdiklerini belirtti.

Bodnar, Türkiye’nin savunma sanayisinde kendi endüstrisine sahip olmanın önemine vurgu yaparak, “Dışarıdan gelen kaynaklara bağımlı olmak iyi bir örnek değil ve Ukrayna örneği, kendi endüstrilerine sahip olmanın çok daha iyi olduğunu gösteriyor” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir