THY’DEKİ ŞAİBELİ ATAMALAR İLK DEĞİL. İŞTE BİR KAPTANIN YAKINIŞI…

THY’DEKİ ŞAİBELİ ATAMALAR İLK DEĞİL. İŞTE BİR KAPTANIN YAKINIŞI…

Bugünkü SÖZCÜ Gazetesinde çıkan “THY’DE ŞAİBELİ ATAMA” konusunu çok daha detaylı olarak 01 Aralık 2014 günü köşemde yazmıştım.(Tıklayın) Bu yazıdan sonra göreve gelen İlker Aycı nın göreve başladığı zaman da yine köşe yazımla uyarmış ve Uçuş işletme de yaşanan yanlışlar için acil önlem alınmasının şart olduğunu belirtmiştim. Ancak görülen odur ki, uçuş işletmenin başındaki zat-ı muhterem in torpili ile İlker Aycı nın torpilleri çakıştı ve bu konuda henüz hiç bir gelişme yok. Aşağıda bu konu ile ilgili yazdığım yazıdan alıntı yaptım. O zaman uyardığım konu şimdi manşetlerde 

BUYURUN OKUYUN

Değerli okurlarım; Geçen hafta köşe yazıma bir kaptanımızdan yorum geldi ve bu yorum üzerine araştırmaya giriştim. Önce bana gelen yorumu sizlerle paylaşayım, sonra araştırmamı anlatıp yorumlayayım istedim.

Sayın Sefa İNAN, Çok özet yazacağım. Tabii ki önce araştıracaksınız ve sonra yayınlayacaksınız. THY’yi çok yakın bir gelecekte büyük risk ve tehlikeler beklemektedir.

A.Yıllar önce THY den çıkartılmış, ancak ortam müsait olunca(!) tekrar bu şirkete gelerek Uçuş İşl. Bşk olmuş, ertesi gün de sadece adını yazmayarak ancak kendini tarif ederek derhal kendini geniş gövdeli uçağa atayan bir şahıs var. Kadir DOKUYUCU. Yıllardır bayram tebriki göndermekten başka bir görevi ve sorumluluğu olmayan, uçmaktan ve kul hakkı yediği mesai arkadaşlarından korktuğu için uçağa binmeden maaş alan bir Gn. Md.Yrd Asaf BORA var.

B. Yine bu iki zatı muhterem, işi gücü bıraktılar, 80 senedir uygulanan kıdem sırasını değiştirmeye, kaptanlar arasındaki sıralamayı alt üst etmeye çalışıyorlar. Nereden geldiği nasıl kaptan olduğu belli olmayan yabancı kaptanları( …boncuk olan) Türk pilotların önüne geçirmeye çalışıyorlar.

C. İhtiyaçtan dolayı dışardan direk giriş yapan bazı kaptanların hak hukuk tanımaksızın girişimleri nedeniyle şimdide teknik kıdemlilik diye bir şey çıkartarak bu dışardan giren kaptanları yıllarca THY de kaptanlık yapmış bu şirkette doğup büyümüş kaptanların önüne geçirmeye çalışıyorlar. Örneğin ben 8 sene THY de ikinci pilotluk yaptıktan sonra kaptan oldum. 2 sene önce bu şirkete dışardan doğrudan kaptan olarak giren bir şahıs şayet dışarda 2 senede kaptan olmuşsa, birde benden fazla uçmuşsa önümüzdeki günlerde kıdem olarak benim önüme geçecek. Bir diğer örnekle, askeriyeden bir takım sebeplerle erken ayrılıp daha sonra bu durumları düzelip gayet sağlıklı kesilen bir pilot yada hasbelkader (sivil yada asker kaynaklı) charter firmalarında onun bunun torpiliyle el bebek gül bebek kaptan olarak sonradan buraya direkt entry olarak gelen bu arkadaşlar THY de ikinci pilotluk ve arkasından kaptanlık yapan, bu şirketin terbiyesi (eskiden var olan) ile büyüyen kaptanların önüne geçecekler. THY içinde böyle bir düzenleme kokpit içindeki CRM i altüst edecek buda doğrudan UÇUŞ EMNİYETİNİ ETKİLEYECEKTİR. Saygılar.

Tabii ki bu yorumu alır almaz araştırmaya başladım.

Benim araştırmam sonucunda olay şöyle gelişiyor:

10 Kasım günü sonuçlanarak THY pilot odasına asılan üst tip çağrı sonuçları, THY Uçuş İşletme ’de kazan kaynatmaya yetmiş. Nasıl mı? Hakkında çok değişik spekülasyonlar yapılan ve siyasi yönü güçlü olarak bana anlatılan Zafer Başgöl kaptan, THY’ye dışarıdan direk kaptan olarak girmiş. Bu kaptanımız şirkete girdiğinden beri, sinyorite sıralamasını değiştirmeye çalışmış ve bir türlü başarılı olamamış.

Sinyorite listesine dâhil edilen bu direk kaptan girişli pilotlarımız, işe girerken imzaladıkları sözleşmede; “THY’ de çalışmaya başladıktan ve 3 senelerini tamamladıktan sonra, sinyorite listesine en aşağıdan dâhil olurlar” diye bir ibare varmış. Bu ibareyi değiştirmek için çok uğraşıldığı söyleniyor. Bu değişiklik isteğine, pilotların çoğu tarafından çok büyük bir defans yapılmış ve değişiklik gerçekleşmemiş.

Yukarıda yazdığım işe ilk girişte yazan ve işe giren pilotların imzaladığı “3 sene sonra sinyorite’ye dâhil olunur” ibaresine rağmen başka şirketlerde uçtukları seneleri kredilendirerek yeni bir teknik sinyorite yapılandırılmasını taslak haline getirip yönerge olarak çıkartmaya çalışmışlar, ama, yine başarılı olunamamış.

Bunlara rağmen;

Üst tipe geçen pilotların yayınlandığı liste bir anda THY Uçuş İşletmeye bomba gibi düşmüş. Neden mi? Çünkü hiçbir yasal dayanağa bağlı olmaksızın (bu konuda üst tipe geçiş yönergesi hala geçerli iken ve ek bir yönerge, talimat olmamasının yanı sıra duyuru bile yapılmamışken) 141 kaptan pilot, uçuş işletme tarafından pas edilerek (hepsi THY’nin eski çalışanı) sinyorite listesi ve yönergesi hiçe sayılarak iş bitirilmiş. Bu aşamadan sonra atamalara itiraz eden ve haklarının yendiğini iddia eden 141 pilot adına bir grup pilot, THY Genel Müdür İşletme Yardımcısı Asaf Kaptan’dan randevu almışlar ve yapılan görüşmede Asaf Kaptan; “BEN NE DERSEM O” diyerek sözcüleri püskürtmüş.

Durun olay daha bitmiyor.

Bu, yeni üst tipe geçiş yapan 52 kişinin ismi yazılı liste asılır asılmaz, pilotlardan hakkının yendiğini düşünen biri, bu sinyorite konusunda Asaf Bora’yı etkilediğini ve yanlış karar aldırdığını düşündüğü Zafer Başgöl kaptanın isminin önüne benim burada yazamayacağım kadar çok ağır hakaret içeren ibareler yazmış. Şüphesiz anlatılanlar hiç yakışık almayan davranışlar. Ancak yaşanmış işte.

Yorumum; Her şirketin bir kıdem sıralaması vardır, zaman içinde ihtiyaca göre kıdem sıralamasına bir takım girdiler yapılabilir. Ancak, bunlar çok şeffaf ve kimsenin kazanılmış hakkını geriye götürücü olmamalıdır. İsterseniz her değişikliği yapabilirsiniz, ama, unutmayın ki bu tür uygulamalar, çalışan memnuniyetine ve kurumsal kimliğinize zarar verir. Ayrıca, bir kaç kişi için değişiklik yapmak; adalet duygusunun yok olmasına, kaos, karışıklık ve dedikoduculuğun baş göstermesinin yanı sıra, şirketin uzun vadedeki hedeflerine ulaşmasına engel olur. Haklı veya haksız, menfaat kavgasına düşürülen pilotların uçuşlarında uçuş emniyeti kaçıncı sıraya düşer? SMS müdürlüğü bu olanların farkında değil mi acaba?

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
xy
4 yıl önce

Sefa bey senelerdir yazılarınızı takip ederim. linkini verdiğiniz yazıyı kaçırmışım. Kaptan arkadaşımız ne kadar da güzel yazmış. Sizin en son konuyu yorumlamanızı çok beğendim.İşte bu işte bu dedim. Yeni sitenizde başarılar dilerim. Binlerce takipçiniz var.

Torpilli Asaf
4 yıl önce

Asaf denilen şahsın gerçekten çok büyük torpili var yoksa bu kadar süre kalması mümkün degil bu beceriksiz adamın. Hayatı lay lay lom Asaf

my
4 yıl önce

Sefa İnan ilkeli habercilik anlayışına airlinehaber.com’da devam ediyor…

Mercek Altı
4 yıl önce

Sefa bey herseyden önce belirtmek isterim ki yazınız insanların içini dökmeleri için bir fitilin ateslenmesini sağladı. Gelin görün ki haksızlık yapan herkes bunun haksızlık olduğunu kabul etmeyen, kendisine bunu hak gören kişilik bozukluklarına sahip insanlar. Kimisi zamanında bana da yapmışlardı felsefesine sığınırken, kimisi gücü olan konuşur gün bugündür felsefesini benimser. Thy,her siyasi iradenin yaptığı gibi mevcut siyasi iradenin de kendi kadrosunu acemice oluşturması sonucu bu hale geldi. Zaman içinde hatasını anlayan ancak yaratılan yıkımı düzeltmeye artık gücü olmayan, son bir çaba ile birseyler yapmaya çalışan siyasi irade, İlker beyi yönetim kurulu başkanı olarak atadı. Hakkında olur olmaz çok şey söylenmesine… Devamını oku »

Dişarıdan Cpt.
4 yıl önce

Bu arkadaşlar önce meslek ahlakını öğrenmeleri ve bu meslekte çalışılan yılın değil toplam uçuş saatini değerlendirildiği ni bilmeleri gerekir deve kuşu gibi thy de başlarını gömüp diğer şerketlerde ki eğitim ve disiplini görmemezlikten gelmeleri kaptan olup binlerce saat uçarak kendilerinden kat be kat tecrübe sahibi olan meslektaşlarını kabul etmeme gibi bir kibir sahibi olmaları çok üzücüdür.arkadaşlar biz böyle ayrıştıkça kayıplarımız kazançlarımızdan daha çok olacaktır .unutmayın sizler pamuk işçisi değilsiniz .pilotsunuz ve sizden bir saat fazla uçan meslektaşınıza saygı duymayı öğrenmelisiniz .tüm eksiğimiz birbirimize olan saygı ve sevgidir .

İçeriden Kaptan
4 yıl önce

Sayın Kaptanım,

Uçuş saati palavrasını ihtiyacınız olunca çok güzel kullanmayı biliyorsunuz menfaatleriniz için! Kalkış ile iniş arasında çay kahve içerek veya lak lak ederek yazmış olduğunuz saatlerin hiç bir kıymeti olmadığını siz de bal gibi biliyorsunuz. Sizin istediğiniz bu kuruma girip bir an önce daha önce girenlerin önüne geçip, kısa yoldan geniş gövde, rahat rotalar ve daha fazla maaş ve boş güne sahip olma arzusudur. Boşuna aynı terraneyi okuyup durmayın. Delta Airlines veya Luftansa’da uçan bir Geniş gövde kaptanı sizin konseptinize göre girer girmez Air France’da 747’ye mesul kaptan olarak oturuyor! Var mı böyle yağma?

1saat alana 1 saat bedava
4 yıl önce

Sayın Kaptanım, Havacılık öncelikle bir disiplin mesleğidir. Bu disiplini sağlayan şey mesleğine ve meslektaşına duyduğun saygıdan geçer. Bu meslekte adam olup olmadığını göstermek ve adam yerine konmak için senden bir saat fazla uçana değil, bütün meslektaşlarına saygı duyman gerekir. Sanırım bunu düşünebilmek için yeterli tecrübeye sahip değilsin. Sürekli uçman ve sadece Uçuş saatinin fazlalığına dikkat etmen bazı şeyleri kaçırmana sebep olmuş. Aksi halde bir pilotun asla “kaynak” olarak görülmeyeceğini ve sende dahil hepimizin ayrı ayrı birer “değer” olduğumuzu anlardın. Ayrıca, bazı şeyleri yazmadan veya söylemeden önce biraz düşünmek ve empati yapmak gerekir. Geldiğin şirkette binlerce saat uçmuş ve içeriden Kaptan… Devamını oku »

İçeriden biri daha..
4 yıl önce

Yahu cahil adam. Sen dışarıdan gel şirkete sorun yok.
İstediğin kadar tecrüben olsun sorun yok ama neden üst tipe geçmiyorsun o sorun.
Üst tip bir ödüldür.
Şirkete hizmetin bir ödülü.
Sen çok uçtun çok saatin var diye değil o saatleri o şirkete hizmet etmek için harcadın diye.
Sen gir şirkete 15sene üç küçük uçakta.
Yok sen işine geldiğin gibi olsun kaymağını ye çabucak kaptan ol başka yerde bi de burada hemen üst tip.
Bir de kul hakkını savunursun Allah bilir bir yanda.
Hepinizden çıkacak o haklar. Hepsi haram edilen o haklar.
Korkum o ki sizden çıkmasa da çoluk çocuğunuzdan çıkmasın..

havaci26
4 yıl önce

Bende zamaninda shyo pilotaj mulakaina girdigimde pilot, general babam amcam dayim olmadigi icin elenmistim.olur boyle seyler belkide Allah in adaleti yerini buluyordur…

shmyo mezunu
4 yıl önce
Reply to  havaci26

senin adalet anlayışını taktir ettim . ben shmyo lu mezunuyum babam işçi ve devremde kileri incelersen tamamının babagı farklı iş kollarında ama general bakan veya rektör politikacı degil. giremediysen emin ol bu senin bu işe uygun olmadıgındandır bence kılıf arama.

Aviation
4 yıl önce

Saçma sapan yorumlar okumaktan bıkmıştım. TGS de alım var mı? diye her habere yorum atanların olmamasına sevindim. Seviyeli haber ve yorumcular okura çok şey katar. Sizden ricam yorumları elemeniz olacak. konu ile ilgisi olmayan argo tarzında yorum atanları yayınlamayın ki seviye düşmesin. .

CPT
4 yıl önce

tek yanlı bir yazı olmuş. Objektiflik iddianıza hiç yakışmadı.

Diğer taraf
4 yıl önce
Reply to  CPT

Diğer tarafını da siz anlatsanız. Direk giriş misiniz ?

Döktürmüşsün
4 yıl önce

Abi yine döktürmüşsün. Seni Airporthaber den beri takip ederim. Ne zaman bir uçak kazası olsa tek sen yorum yapabiliyorsun.Gerisi tırışka. İyi ki varsın abi başarılar

Meral Döşemeciler
4 yıl önce

“Ben ne dersem o “diyen kişinin güç aldığı bir kaynak olduğu aşikar.Genel Müdür İşletme Yardımcısından daha büyük merciler var. Acaba uyuyorlar mı, sıcaklardan yaz tatiline mi girdiler. Yönetim Kurulu toplanmıyor mu? Gazetelere kadar geçmiş bir şaibe söz konusu. Daha bir kaç ay önce önemli bir makam bir telefon görüşmesi ile yerinden oldu. Kimse dokunulmaz değil! Ulusal havayolumuzun teşekkürlerle anılması gerek,şaibelerle hiç değil!