GEÇ KALDIN BE İLKER BEY…

GEÇ KALDIN BE İLKER BEY…

Sendika yönetimi bugün temsilciler toplantısı yaptı. Ali Kemal Tatlıbal başkanlığında yapılan toplantıda işveren tarafından THY’de çalışan personele bir kaç seçenekli teklif götürülmesi kararlaştırılmış. Ali Kemal Tatlıbal’ın İlker Aycı ile yaptığı toplantıdan sonra temsilcilerine,Taşın altına bizlerde elimizi koymalıyız dediği iddia ediliyor.

2017 için getirilmek istenen tasarruf tedbirleri şöyle;  (Bu seçeneklerden birisinin uygulanması isteniyor.)

1- 3 ay müddetince maaşlardan %10 kesinti

2-2017 için hiç zam yapılmaması

3-2017 nin dört ikramiyesinden ikisinin alınmaması.

Tasarruf tedbirleri adına yapılması istenilen bu uygulama 2001 yılında Amerika’daki ikiz kulelere yapılan saldırıdan sonra krize giren THY’nin krizden çıkılabilmesi için çalışanlardan istediği %10 kesilmesine benzetilmek istenmiş. Yusuf Bolayır lıda bu kararı almadan önce sendika ve dernek yöneticileri ile toplantılar yapmıştı. Yusuf Bey bu toplantılarda sendika ve derneklere hitaben ya işten çıkartmalar yapmak zorunda kalacağını veya tüm THY çalışanlarının maaşlarından %10 kesmek zorunda kalacağını söylemişti.

Ancak farklılık şu; Yusuf Bolayırlı bu uygulama başlamadan önce tüm şirkete tasarruf tedbirleri adı altında bir genelde yayınlayarak demirbaş alımlarını ve her türlü gereksiz harcamaları kestirmişti Bunla da yetinmeyen Yusuf Bolayırlı, makam arabalarını kaldırarak yöneticilerin makam araçlarını kullanmalarını kısıtlamış ve yöneticilerin eve gidiş gelişlerinde makam araçları ile değil şirketçe tahsis edilen minibüslerle toplu taşımacılık yapılmasını sağlamıştı. Üstelik 2001 krizindeki bu uygulama sonrası bir tek kişi bile atılmamıştı.

Siz ne yapıyorsunuz

Siz tasarruf tedbirleri ile ilgili bir genelge yayınlamadan direk çalışanların tasarruf yapmasını istiyorsunuz. Ayrıca her yılın başında Antalya’da müdür ve üstü yöneticilere yönelik yaptığınız lüks otel keyiflerinden de geri kalmıyorsunuz. Aldığım duyum olarak 2017 Ocak ayında Antalya Titanic otelde yine toplanılacakmış.

Kısaca,bu teklifte geç kalındı. Bu teklif işten çıkartmalar,zoraki emeklilik veya ikale anlaşmaları öncesinde yapılsa idi son derece mantıklı ve çalışanlar olarak hoş görülebilirdi. Ancak siz hem işçi atıyorsunuz hem de çalışanların maaşlarından kesinti talep ediyorsunuz. 

2001 de Yusuf Bey bu teklifi getirdiğinde hiç kimse atılmadı veya emekliliğe zorlanmadı. Bir nevi çalışanların gönüllü olarak her ay için %10 kesinti diğer arkadaşlarını kurtarmıştı.

THY yönetimi olarak çalışanlardan istediğiniz tasarruf tedbirlerini uygulamaya soktuğunuzda aldığınız emekli veya ikale sözleşmelerini, verimsizlik iddiası ile savunma istediğiniz diğer çalışanların verdikleri savunma ve dilekçelerini yırtıp atmalısınız.

İşte, ancak o zaman THY çalışanı gönüllü olarak bu yukarıda sunduğunuz seçeneklerden birini kabul edebilir. 

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (41)

 1. İşsiz   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 22:18   - Cevap Yazın

  Allah büyük. Allah onları bildiği gibi yapsın.

  0

  0
 2. cpt   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 22:22   - Cevap Yazın

  bravo, çok güzel bir analiz. çok haklı bir eleştiri.

  0

  0
 3. Ülkü   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 22:31   - Cevap Yazın

  Satılık Sendika! Hem de lüks içinde.

  0

  0
 4. Bravo   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 22:36   - Cevap Yazın

  Sendika başkanı olacak adamsın sefa bey

  0

  0
 5. Old technician   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 22:43   - Cevap Yazın

  Eski sendikayı beğenmiyorlardı Alın size sendika

  0

  0
  • Ülkü   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 00:31   - Cevap Yazın

   Eskiden sendika vardı,adam gibi adamlardan oluşurdu.Yeni Parttime olmaktan sözleşmeli olmuştuk o İnsanlar sayesinde,iyi biliriz. Şimdilerdeki, alnı secde görmüş sahtekarlar, ne sendikası.

   0

   0
   • Anonim   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 17:36   - Cevap Yazın

    Greve çıktınızmı

    0

    0
    • Ülkü   - Tarih: 26 Aralık 2016 - Saat 15:50   - Cevap Yazın

     Tabiki çıktım. tam 219 gün Grev de kaldım. Sonuçta,şimdiki sendika yönetimi bizi 2 saatte sattı.

     0

     0
 6. Misafir   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:01   - Cevap Yazın

  Okuduğum en güzel haberlerden biri çok güzel laflar sokulmuş. Bravo kim yazdıysa bu haberi.

  0

  0
 7. amele   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:04   - Cevap Yazın

  şimdi basacağım thy yönetimine küfürü ama bu site yayınlamıyor. Neyse anlayan anladı.

  0

  0
 8. THY   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:08   - Cevap Yazın

  Bu haberde bir hata var. 2001 yılında Mayıs ve Ekim aylarında kokpit,kabin ve yerden çok insan çıkarıldı. Sadece çıkarılan pilot sayısı 100’un üzerindeydi.

  0

  0
  • Ülkü   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 00:28   - Cevap Yazın

   Hayır, kimse işden çıkarılmadı. Sadece, işinden ayrılmak isteyene, yani istifa etmek isteyene kıdem taz.verilecek dendiği için insanlar istifa edebildi. Malum, o yıllarda, iş kanunu, sigortalılık süresine bakılmaksızın, kendi isteği ile istifa edenlere kıdem taz.ödenmesini sağlamazdı.

   0

   0
   • Arşiv   - Tarih: 24 Aralık 2016 - Saat 10:48   - Cevap Yazın

    Toplamda 900 e yakın kişi çıkarıldı.Pilotlardanda 100 den fazla idi.İsteyip istemediğine bakmadılar.Yanıltmayın.

    0

    0
    • emekli   - Tarih: 29 Aralık 2016 - Saat 12:08   - Cevap Yazın

     saçmaladın iyice zaten 2001 yılında pilot sayısı 300 ün üstünde değildi. trolleme kimse atılmadı sadece part time lar ücretsiz izne çıkarıldı ve sonra tekrar başlatıldı. çalışmadığın dönemler için ahkam kesme. hiçbir zaman böyle kötü yönetilmemişti thy yazık güzelim şirkete.

     0

     0
 9. Soru   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:14   - Cevap Yazın

  Acaba şirketin diğer tasarruf önlemleri arasında neler var ? Sadece çalışandan tasarruf değildir heralde ?

  0

  0
 10. xxx   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:37   - Cevap Yazın

  Çok güldüm ya bu manset resmi özellikle mi seçilmiş allasen. İlker Bey ne yapayım elim mecbur der gibi. Komik resim

  0

  0
 11. Anonim   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:41   - Cevap Yazın

  Cok guzel
  Tesbit kaleme alanin eline saglik zatan amac uzum yemek olsa bunlari daha once dusunuerdir hepsi okumus cocuklar
  Tercubeleri yeterde artat. Yine. Istihdam sikintisi olacak ise
  Bendende bir oneri kamu kurumkarina gecis saglayin!!!!
  Tabi uzim
  Yemek ise amac ??????

  0

  0
 12. ayhan uygun   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:47   - Cevap Yazın

  Sevgili kardeşim..adım ayhan uygun..o dönemlerde thy teknigin sendika baştemsilcisi, en son dönemde de atilay beyle birlikte sendikanın genel egitim sekreteri olarak görev yaptım..sizin bahsettiğiniz işten çıkartmalar ile ”maaşlardan izin karşılığı üçer yevmiye kesilmesi” ile ilgili protokol arasında bir yıldan fazla zaman var..ayrıca o dönemdeki işten çıkarılan arkadaşlarımızın sayısı ve gerekçelerinin 11eylül saldırıları sonrasında ortaya çıkan krizle hiçbir ilgisi yoktu..kaldı ki thy yönetimi masaya bu protokol teklifini masaya getirdiginde sendika yönetimi bu gerekçeyle ilgili işten çıkarmalar varsa onu da masaya koymuştu..anlayacağınız meselenin zamanları ve konuları çok farklıydı..yazar; yıllarca bize muhalefet etmiş bir kişidir..buradaki cevabım asla savunmak amaçlı değildir..o dönemleri çok sıcak yaşayan eski bir sendikacı olarak, konular birbirine karışmasın istedim..saygılarımla..

  0

  0
 13. Koyun!!!!   - Tarih: 22 Aralık 2016 - Saat 23:49   - Cevap Yazın

  Yaziyi kaleme alana tesekkurler. Sendika sadece kendi cociuklarina yardimci olur yonetimin kankiler. Thy yonetiminin amaci uzum yemek olsa idi perosnelin moralini keyfini bozacak mail atmazlardi. O kadar tercubeli calisanlari yoneticileri var
  Vurun gariban 2003 oncesi calisana. Kul hakki ile gelme der rabbim. Bende oneri size personel azaltilmasi gerekiyor ihtiyav olan diger kamu kurum ve kuruluarina. Transfer saglayin. Tabi amac uzum yemek ise !!!!!!

  0

  0
 14. Anonim   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 00:11   - Cevap Yazın

  Önce devlet en üstten en aşağıya kadar meclis dahil maaşlarından kesinti yapsın ve lükslerinden vazgeçsin . Ozaman alınteri ile çalışanlar da işsiiz kalmaz,çalışmasının karşılığını alır. Kemeri devletin tüm kademeleri sıksın.Başka söze gerek olmaz!

  0

  0
 15. Halk   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 00:15   - Cevap Yazın

  Önce devlet en üst makandan en alt makama ve meclise kadar lüxlerinden feragat etsın,!Alınteri ile çalışanlardan fedakarlık istemeye ne hakları var .???

  0

  0
 16. Bye bye   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 01:01   - Cevap Yazın

  Yusuf Bolayırlı gibi bir insanı bunlarla kıyaslamayınız ne olur. Gerçek yönetici başarısı Yusuf Bey’in stratejisidir. Yusuf Bolayırlı ve Cem Kozlu 2010’da bu şirketin başına geçseydi şuan bu durumda gelinmezdi zaten . Ama yönetimde fazla kalamazlardı tabiki o kesin. Alttan kazarlardı hemen. Şimdikilerin tek yaptığı personel üzerinden tasarruf edip nasıl olmuş abi diye büyüklerine sormaktır sadece. Bir tarafta tanzanya hattını aç. Mesela tanzanya açacağına Sydney aç. , Wellington aç. En çok nerede zarar ederiz der gibi saçma sapan noktalara hat açıyorlar. Eğer gerçekten kar etmek istiyorsan yurtdışı müdürlüklerini çekirdekten yetişen adamlara teslim edersin. Bu insanlar şirketten çıkan 1 doların hesabını yapar.Ya senin uzman diye tepeden getirdiğin müdürler? sadece kendi çıkarını gözetir. Hiç kusura bakmayın. Gerçek bu. Yurtdışı müdürlerinin yaptığı harcamalar birbiryle kıyaslanmalı ve fazla harcama yapan istasyonlara bunun nedenleri sorulmalıdır. Kim olduğunu bilmediğiniz insanlara sırf referansı var diye müdürlük teslim ediyorsunuz, ve o adam sağlam biri değilse bunu maalesef çok farklı şekilde kullanıyor. Bunları ben tespit edip bildirmek durumunda değilim. Bu insanları müdür yapanlar bu şirketin kaybettiği her kuruştan sorumludur. Ve en kötüsü de akıllanılmıyor. O olmadı başka uzman bu olmadı onu oraya bunu buraya… ya böyle bir sistem olmaz, yazık günah . Personele o kadar yatırım yapıyorsun. 10 yıllık bir personelin bugüne kadar aldığı satış,harekat, yolcu hizmetleri sertifikalarının değeri kaç dolar yapıyor hiş hesap ettiniz mi? Otel masrafı ve diğer masralar da cabası. Bunları atınca ne olacak, yeni getirdiğin adamları tekrar sil baştan eğitimlere göndereceksin. Ama anlamadığınız şu. Havacılıl sadece kurstan ibaret değil. Adamı ilk 6-7 ay kursa gönder ne olur? İşi öğrenir mi? Sen 10-15 yıllık bir personeli işten atarak kar edeceğini düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Bunu çok geç olmadan anlayın bence. Olaylara hep işveren gözüyle görmek istedim. Ancak o açıdan bakınca da özellikşe havacılıkta tasarruf edeceğin son nokta personel olmalıdır sonucuna vardım. Neyse daha çok şey yazılır ama ne fayda.. herkese geçmiş olsun. En çok da THY’mize

  0

  0
  • Tebrikler   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 15:35   - Cevap Yazın

   Helal olsun kardesim cok guzel bir yorum olmus.

   0

   0
  • Bilmeyen   - Tarih: 28 Aralık 2016 - Saat 02:03   - Cevap Yazın

   Cuma günleri namaz için öğleden sonraları ofisten ayrılan müdürler veya nerede olduğunu,nereye gittiğini söylemeyenler acaba bu süreleri izin mi göstermektedir yoksa zaten otomatik olarak izinlimi sayılırlar!!!!

   0

   0
 17. Zihniyet   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 01:10   - Cevap Yazın

  Zamanında siyasal islamcılar yönetime kızınca “kızıl koministler” der hakkı hukuku tanımayanlara bu sıfatla serzenişte bulunurlardı.Naber ” yeşil koministler”

  0

  0
 18. Aycı   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 01:16   - Cevap Yazın

  Sen tut bağıra bağıra gelen kirize işçilerini haksız yere atarak tedbir almayla başla sonra personeline fedakarlık yapmasını teklif et.Eeee şiracının şahidi bozacı nede olsa aynı yalaktan su içiyorsunuz.Sen anladın pos bıyık.

  0

  0
 19. Ltai   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 06:19   - Cevap Yazın

  2001 yılında parti time lara kasım-nisan döneminde ücretsiz izin verildi , ücretsiz izin dönüşü bazıları tekrar işe alınmadı.bilgilerinize.

  0

  0
 20. Cok Dusunceliler...   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 07:47   - Cevap Yazın

  Tasarrufdan bahsediliyor ama Özel Kalem onayli YK onayli promosyon biletler iade edilip America ucuslarinda B/C upgradeler yapılıyor. Hani Ortaklık kazancı hani esitlik bırakın bu işleri ne %10 u calisan personeliniz %1 e bile evet demez.

  0

  0
 21. Anonim   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 09:16   - Cevap Yazın

  77.4 milyon dolara Tunus devrik bşk uçağını almak için para var sanki devlet büyüklerinin 15 uçaği az geldi bunu anlamakta ğüçlük cek,yoruz.

  0

  0
 22. tech   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 09:41   - Cevap Yazın

  Emekli dedeleri masa basinda cop kutusuna basket atan muhendisleri ve issiz gucsuz mudurleri cikarsalar hepsi cozulur.

  0

  0
 23. Rx/98 Mustafa   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 14:46   - Cevap Yazın

  Ben o zamandan beri buralardayım çok iyi hatırliyorum,kimse hak arama konusunda korkmazdı herkesde ayrıca aidiyet duygusuda vardı bunlar kendi elleriyle herşeyi bitirdiler ve lütfen bize geleceklerine kadar şef ve asıl yalayıcı müdür(badem bıyıklılara baksınlar) geçen sene yanlış hatırlamiyorsam beyazi cikartip 700 bintl civarinda vermişlerdi’bu senede artik kim gelir bilmiyorum tek bildigim 12 ay sonraki sendika seçimi…

  0

  0
 24. Gündem   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 15:20   - Cevap Yazın

  Airlinehaber gündemi siz belirlediniz takip eden siteler arttı. Tebrikler.Her zaman bir sıfır öndesiniz.

  0

  0
 25. Sendika   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 15:32   - Cevap Yazın

  meşhur thy sitesi sendikaya gitmiş safa beyciğim. Sizi okuyup soru yönelttiler sanırım. Sendika yerine neden ilker beye gitmemişler anlayamadım. Konu İlker beyin konusu sendikanın değil ki. Randevu alamamışlardır belki de. bu habercilik kötü ya düne kadar küfür ettiğin insanların makamına gitmek zor olmalı.

  0

  0
  • Randevu   - Tarih: 28 Aralık 2016 - Saat 01:55   - Cevap Yazın

   ilker Bey çok yoğun olsa gerek sendikayla ilgilenmiyordur. Malum Alem Fm deki showa katılmak daha önemli personelden.

   0

   0
 26. Thy   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 16:11   - Cevap Yazın

  Teknikteki emekli olup calisanlari cikarin

  0

  0
 27. Çok önemli   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 16:32   - Cevap Yazın

  Sendika airzorthaberle yaptığı ropörtajı kendi mailinden tüm üyelerine yolluyor. Link hava-İş in ama tıklayınca airzorthaber çıkıyor. Sanırım bu bir ortak çalışma ve sendikada mail attıklarının IP leri olduğundan kim ne demiş görüyorlar ve gerekirse fişliyorlar veya nabız ölçüyorlar. Çok önemli bir konu bu. Airline yönetimi Lütfen el koyun.

  0

  0
 28. Bir kaptan   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 20:58   - Cevap Yazın

  Personele tasarruf diyorsunuz. Zaten doğru dürüst zam aldığımız yok ve kaç yıldır maaşlar pul oldu. Ama bir taraftan da sponsorluk ödemeleriniz devam ediyor. Bu bir haksızlık be bir çelişki.
  Aldığımız maaş döviz karşısında zaten eridi. Rekabetçi bir maaşınız da yok. Bugün yurt dışında hangi şirkete gitsek THY den 3-4 misli fazla maaş veriyor. Bu gidiş iyi gidiş değil.

  0

  0
 29. vah ki vah...   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 22:20   - Cevap Yazın

  iş bilmez…havacılık nedir bilmez … ve ne bildiğini bilmez birisini niye Türkiye’nin en büyük şirketinin başına getirirler ki… batırmak için mi…. fetöcü olduğundanmı … nedir … nedir bir türlü çözemedim. Son çare Bilal dendi ama bu aşamadan sonra Bilal’ler gelse ne yazar…

  0

  0
 30. El-bab   - Tarih: 23 Aralık 2016 - Saat 23:17   - Cevap Yazın

  İlker bey, öncelikle kurban bayramında makam aracı ile et taşıyıp sonra 500-600 liraya temizletip bu parayıda şirkete ödeten başkanı bulun daha sonra benim odamda ki tv X başkanın odasındaki tvden niye kücük benim ondan ne eksiğim var diyerek fuzuli 3000-4000 lira harcama yaptıran başkanı daha sonrada ben oda da kablo istemiyorum diyerek bir projeksiyon için kablosuz ağ kurduran bunun için +2000 dolar harcatan başkanı bulun etti mi size +10000 lira. benden 3.5 yılda kesmek istediğiniz para çıktı. Üstelik bunlar sıradan benim bildiğim bilgiler benim bilmediğim neler var kim bilir. Belki Allah bile bilmiyor öyle götürüyor götüren.

  0

  0
 31. aptal ata binince   - Tarih: 24 Aralık 2016 - Saat 00:04   - Cevap Yazın

  yahu siz tasarruftan bahsederken evet Yusuf Bolayırlı zamanında kesinti oldu ama onun karşılığında izin verildi her ay 3 gün izne çıkıldı böyle kesinti oldu yaptım oldu diye bir şey yok binmeyin efendim audilere

  0

  0
 32. temel temelli   - Tarih: 22 Şubat 2017 - Saat 21:35   - Cevap Yazın

  ele verir talkını kendi yutar salkımı olmasın

  0

  0