Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, küresel havacılık sektörünün mevcut durumu, Türk Hava Yolları’nın büyümesi ve yeni uçak içi mutfak menüsünün lansmanı hakkında açıklama yaptı.

Türk Hava Yolları, bir önceki yılın 148 milyon Avro olan net kârını 214 milyon Euro ya çıkararak şimdiye kadarki en yüksek ilk çeyrek gelirini elde etmesinin ardından yeni rekorlara doğru uçmaya devam ediyor. THY geçtiğimiz Eylül ayında 2022 Skytrax Dünya Havayolu Ödülleri’nde Avrupa’nın En İyi Havayolu seçildi. Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, bunun ‘zamanla inşa edilen bir başarı’ olduğunu bildirdi.

“Türk Hava Yolları 20 yıl önce 65 uçağa sahipti ve sadece 10 milyon yolcu taşıyorduk ve gelirimiz 1,6 milyar Euro idi. Geçen yıl 395 uçakla yaklaşık 72 milyon yolcu taşıyarak 16,5 milyar Euro ‘dan fazla gelir elde ettik. Bu yıl ise şu anda 414 uçağımız var,” dedi

Ahmet Bolat, havayolu şirketinin İstanbul’dan çıkan ilk Michelin yıldızlı havayolu şirketi olarak konumlandırmayı umduğu yeni uçak içi ikram menüsünün lansmanında açıklamalarda bulundu.

“İkram servisimiz gerçekten dünyada bir numara. Bunun arkasında pek çok sır var. Öncelikle %80 oranında Türkiye’de yetişen taze ürünler kullanıyoruz. Ayrıca yüksek nitelikli şefler kullanıyoruz. Tabii ki son dokunuş için uçan şeflerimiz var. Ama yemekler yerel olarak ve her gün taze olarak hazırlanıyor. İşin sırrı bu,” dedi.

Pilot sıkıntısı büyük bir zorluk

Havacılık sektörünün karşı karşıya olduğu küresel zorlukları yorumlayan Bolat, tedarik zinciri, motor sorunları ve pilot açığının en önemli endişeler olacağını söyledi. Türk Hava Yolları, talebi karşılamak için kendi pilot eğitim tesisine yatırım yaptı.

“Yılda 200 pilota kadar eğitim verebiliyoruz. Şu anda bunu yılda 2000 pilota çıkaracağız çünkü tüm sektörün pilota ihtiyacı var. Dolayısıyla Türkiye de dünyaya pilot sağlayabilecek ülkelerden biri olabilir” dedi.

İleriye dönük olarak Türk Hava Yolları, Orta Doğu pazarlarında konumlanmanın yanı sıra ABD, Çin ve Kore’den gelen ve bu ülkelere giden turizmi hedeflemek için yatırım yapacak.

“İlk üç ay için yaz seyahati [2023] çok iyi ve özellikle iki milyon Amerikalıyı İstanbul’a getirmek için Amerikalı turistlere odaklanıyoruz. Geçen yıl bir milyon Amerikalı geldi ve geçen yıl Çin kapalıydı, şimdi açılmaya başladı… Buna odaklanacağız,” diyerek sözlerini tamamladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. 7 ay önce

  siz once mezun olanlarla ilgilenin kac yildir aramiyonuz arkalarini biraktiniz onlari bir yolunu acin gorelim sonra hava atip durmayin hic kimse artik okulunuza gitmek istemiyo

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Bye bye thy siz önce elinizdeki yetişmiş insan gücüne değer verin . Ama balık baştan kokar demişler :) hadi yetiştirin köle bulursanız çalıştırırsınız

  Cevapla
 3. 7 ay önce

  Sektörde hala çok sayıda olan işsiz ve tecrübesiz lisans sahibi vatandaşlarınızı neden düşünmüyorsunuz ? Haksız yere hem süreçleri uzun sürdü hem de nedeni bilinmeden elendiler ! Lütfen bu konuda açıklama bekliyoruz sizlerden.

  Cevapla