102 yolcu ve 6 mürettebatla Peru Lima’dan Juliaca’ya LA-2213 uçuşu gerçekleştirecek LATAM Havayolları’nın CC-BHB tescil isimli Airbus A320-200N uçağı, kuleden kalkış izni almış, yerel saat ile 15:11’de Lima’nın 16 numaralı pistinden kalkış için hızlanıyordu.

Bu sırada yanıp sönen ışıkları ve sirenleri çalan çok sayıda itfaiye aracı, hızlanan uçağın önünden pisti enlemesine geçmeye başladılar. Pilotlar yüksek hızda (yaklaşık 125 deniz mili hızda) kalkıştan vaz geçme başlattı. Ancak, sağa dönerek (uçağın kalkış yönüne doğru) dönerek kaçmaya çalışmasına rağmen 3 nolu itfaiye aracı ile temastan kaçamadı. Aracı sağ kanat altına alarak sağ ana dikme ve sağ motor uçaktan koparak ayrıldı.

Çarpışma, uçağın pistin sağ kenarına doğru sapmasına ve pist başından yaklaşık 2500 metre aşağısında, pistin kısmen dışında durmasına neden oldu. Sağ taraftaki motorun (PW1127G) koptuğu yerde yangın çıktı, tüm yolcular ve ekip uçağın sol ön kapısından slide yardımı ile tahliye edebildi. 4’ü ağır, 36 yolcu hafif yaralandı. Uçakta büyük hasar oluştu, çıkan yangın diğer itfaiye araçları tarafından müdahale edilerek söndürüldü.

Çarpışmaya karışan itfaiye aracında bulunan iki itfaiyeci maalesef hayatta kalamadı, araçtaki üçüncü itfaiyeci ise ciddi şekilde yaralandı.

Lima Havaalanı Otoritesi, kayıtlara göre itfaiye araçlarının kulenin izni olmadan piste girdiklerini, İtfaiye araçlarının mekanik sorunlar yaşayan başka bir uçağa müdahaleye gittiklerini bildirdi. Havalimanı 20 Kasım 2022 Pazar öğle saatlerine kadar kapatıldı ve NOTAM yayınlandı.

Sağlık Hizmetleri, uçaktan 102 yolcu ve 6 mürettebatın tahliye edildiğini, 24 yolcunun yaralı olarak hastanelere kaldırıldığını bildirdi. Rakamlar daha sonra güncellendi ve 4 yolcunun ciddi ve 36 yolcunun hafif yaralandığını belirtti.

Lima Havalimanı İtfaiye Şefi, kazada iki itfaiyecinin hayatını kaybettiğini, üçüncüsünün ciddi şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldığını ve Yoğun Bakım Ünitesinde olduğunu bildirdi.

İtfaiye Şefi daha sonra, ağır yaralı itfaiyecinin kafa tasında bir kırık, beyin sapında morluklar ve yüz travması dahil olmak üzere ciddi kafa travması teşhisi konulduğunu, hayati fonksiyonların stabil olduğunu, nöroloji uzmanının durumu değerlendirilebileceğini, daha sonra önümüzdeki 24 saatin çok önemli olduğunu ekledi.

Yazılı bir ATC raporu, itfaiye araçlarının izinsiz olarak 16 numaralı piste B taksi yolundan girdiğini ve bunlardan birinin uçukla çarpıştığını belirtti. Acil durum prosedürleri başlatıldı ve Pist NOTAM ile kapatıldı.

Yerel savcılık ofisi, kazada iki itfaiyecinin öldüğünü, bir itfaiyecinin de ağır yaralandığını bildirdi. Ofis, gerçekleri ve olası suçluluğu belirlemek için bir soruşturma başlattı ve şu anda CCTV kayıtlarını inceliyor.

Peru Havacılık Kaza Araştırma Komisyonu (CIAA) kazayla ilgili soruşturma başlattı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir