Teknik A.Ş. den sonra Hava İş zam talebini % 75’e çekti… Özçelik İş en düşük ortalama %60 ile %85 arasında iş guruplarına göre zamlar aldı…

Teknik A.Ş. den sonra Hava İş zam talebini yüzde 75’e çekti… Özçelik İş en düşük ortalama yüzde 60 ile yüzde 85 arasında iş guruplarına göre zamlar aldı…

 1. THY ocak ayında hem borsada hem havada rekorlar kırarak büyüdü…
 2. Sözleşme görüşmelerine THY’den sonra başlayan Teknik A.Ş. daha kısa sürede süreci bitirdi.
 3. Teknik A.Ş. den sonra Hava İş zam talebini % 75’e çekti…
 4. Özçelik İş en düşük ortalama %60 ile %85 arasında iş guruplarına göre zamlar aldı…
 5. 2 sendika 2 toplu sözleşme 1 yüksek zam eder mi?

Değerli Okurlarım, 

THY hislerinin değeri son beş yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. Ocak ayı yolcu sayısı ve kargo taşımacılığı doluluk oranları büyük yükseliş trendi yakaladı. Bu olumlu tablonun ilk perdesi THY Teknik A.Ş. deki toplu sözleşme ile aralandı. Şimdi gözler Hava İş ile imzalanacak sözleşmede. Yıllardır alışıla gelmiş önce THY ardından Teknik A.Ş. de benzer şartlarda toplu sözleşme imzalarken son dönemde bu silsileler sanki terse dönmeye başladı.

Daha önceki dönemde Teknik A.Ş. de yapılan ek protokollerde Teknik Destek ve Teknisyene ilave zamlarla farklı rakamlarda iyileştirmeler olmuştu. Bu toplu sözleşme sürecinde de THY A.O. dan sonra görüşmelere başlayıp onlardan önce sürecin bitirilmesi açıkçası herkesi çok şaşırttı. Taslaklarını incelediğimizde Hava İş tarafı uçucu personel için ek taleplerde bulunurken, Özçelik İş de teknisyen, teknik destek ve boya personelleri için öncelikli taleplerle masaya oturmuştu. Bazı iş gruplarında %100’leri aşan talepler, seyyanen iyileştirme ve %82’lik bir zam oranı talebinde bulunulmuştu. Hava İş tarafı ise sosyal yardımlarda %100’leri aşan taleplerin yanı sıra % 92’leri aşan bir zam oranıyla görüşmelere başlamıştı. 

Açıkçası halen kamu şirketi anlayışıyla yönetilen THY için bu yüksek oranların çok gerçekçi olmadığını başından beri görüyor ve önceki yazılarımda da açıkça belirtiyordum. Her ne kadar çoğu kimse tarafından inandırıcı ve gerçekçi bulunmasa da son 6 aylık enflasyonun 37,57 olarak ilan edildiği bir ortamda asgari ücrete yapılan % 49’luk zamdan sonra, üzerine en fazla 10-15 puanlık bir refah payı ile %60-65 arasında sözleşmelerin sona ereceği beklentisi hakimdi. Hatta öyle ki Ahmet Bey’in ek prim ve sözleşme ücretleri ile gizli zamlar verip, çalışanlara yıl sonunda toplamda %100 üzerinde destek olacağı düşüncesi her yerde konuşuluyordu. 

Esasen Teknik A.Ş. de imzalanan %56 ücret zammı, sosyal yardımlardaki %100 ile %150 arasındaki iyileştirme ve 50 bin TL’lik sözleşme parası ile yine ortalama zammın en düşük %60-85 arasında olduğu, bazı iş grubu ve ücret kalemlerinde %200’lerin üzerinde artışlara ulaşıldığı söyleniyor. Aldığımız duyumlara göre bizzat Mikail Beyin talimatı ile işveren tarafının da sendika dışında çalışmalar yaparak hangarların nabzı tutulmuş hatta sendikaya tekliflerde de bulunulmuş. Şayet çalışanını bu denli düşünüp, sendika dışında beklenti ve talepleri şirkette bu denli detaylı çalışılmışsa sürecin bu kadar hızlı ilerlemesi yadırganmayabilir. 

Günümüz enflasyon koşulları ve hayat pahalılığı şartlarında her ne kadar yetersiz görülse de zamlar kamu mantalitesindeki bir kurum için çok da küçümsenecek oranlarda değil. Açıkçası ben en çok vergi dilimindeki yüksek kesintiler karşısında ücretleri koruyacak bir adım bekliyordum. Sözleşmenin imzalanmasından sonra sendika tarafının işverenle net maaş ödenmesi üzerine bir çalışması olacağı belirtilmiş. Ayrıca Teknik yönetimi tarafından düşük ücretli grupları da kapsayacak şekilde Teknik Destek ile Yetkisiz ve Yetkili Teknisyenler içinde yeni bir unvan ve skala çalışması olacağı da konuşulmuş.

Daha önceden uzman ve mühendislerdeki ücret intibak kayıpları ve ücret ilerlemesi için konulan ağır şartlar tepki aldığı için sendika tarafının buna çok sıcak bakmadığı, yüksek sayıda teknisyeni karşısına almak istemediği de kulisler arasında. Bence de asla böylesi bir hayati konuda hata yapılmamalı zaten üyelerinde olumlu imaj ve hoş bir intiba yerleşmemişken daha da zora sokacak radikal değişimlere mutlaka dikkat edilmeli. Onların aleyhine hiçbir teklif ya da uygulama asla kabul edilmemeli. Zaten sektör ortalamasına bakıldığında THY’deki teknisyenlerin ücret ortalamaları çok da iç açıcı değil. Ücret rakamları birbirine yakın bile olsa günümüz ağır vergi kesintisi ile her çalışan maaşı neredeyse hep bir yıl geriden gelen vergi kesintisiz ücret ortalamasına denk gelen rakamlarla yaşama tutunmaya çalışıyor. İlk aylardan itibaren vergi dilimine giren çalışanların bence en büyük sorunu bu konuydu. 

Bir de özellikle sitemizde ve başka haber kaynaklarının altındaki çirkin rekabet ve birbirini aşağılayan yorumlara da değinmek istiyorum. Özellikle ücret artışlarında şunlara bu kadar alındı, bunların yaptığı iş daha değerli, şunların işleri daha değersiz tarzında çok çirkin yorumlarla birbirini suçlayıcı bir ortamın olması açıkçası beni çok şaşırttı. Herkes aldığı zamdan çok yanındakinin ne kadar aldığına bakarak, kendini başkaları ile karşılaştırıp hem kendini hem de çevresini mutsuz etmesi doğru değil.

Bence bunlar havacılığın ne kültürüne ne de havacıların kalitesine yakışan bir tavır değil. Yetkili teknisyenler bu şirketin bel kemiği, bunu uçakta, komponent tarafında ve hat operasyonunda çok büyük azim ve fedakarlıkla gösterdikleri üstün gayret ve büyük başarılarla zaten ispatlıyorlar. Teknik A.Ş. on 10 yılda personel sayısını 3-4 kat arttırmış vaziyette. Kar eden, büyüyen ve gelişen bir kuruluş. Burada da haliyle farklı unvan ve nitelikte binlerce insan çalışıyor. Her birinin aldıkları eğitim, yıllarca süren çaba ve emekle edindikleri yetkileri ve üstlendikleri sorumluluklar gerçekten çok önemli. Bunları birbiri ile yarıştırmak ya da tartmak asla doğru olmaz.

Bir departmanda çalışanların koşulları iyileşince oraya sevinmek yerine, oranın üzerinden kendini değersizleştirmek bence herkese büyük haksızlık olur. Ben bunu lokal ihtiyaçlar üzerinden yapılan müdahaleler olarak görüyorum. Mutlaka sendikalarınıza beklentilerinizi ve eleştirilerinizi iletin ve tabii ki ihtiyaç duyduğunuz konularda destek ve çalışmalar isteyin. Ama asla kendi içinizde bölücü bir tepkiyle birbirinizin üzerinden bir ücret rekabetine girmeyin, inanın sonunda hep beraber kaybedersiniz.

Ahmet Bey’inde ilerleyen süreçte verdiği sözleri tutarak kâr payı dağıtacağını ve yine çalışanları ara ara motive eden haberlerle sevindireceğini düşünüyorum. Umarım %92’lerden zam talebini %75’e çeken Hava İş de bir an evvel üyelerini memnun edecek bir neticeyle süreci tamamlar. Herkesin zamlı maaşını bir an evvel almaya ihtiyacının olduğu bir dönemdeyiz. Onlarda beklentileri fazla yükseltmişlerdi, umarız şimdi düşürdükleri bu çıtayı Teknikten bir parça daha yükseğe çıkaracak oranda zam alırlar. Nasılsa her iki tarafa da bu farkların aynı biçimde yansıtılacağının sözleri verildiği için inanıyorum ki bu rekabetin sonunda iki sendikanın da çabasıyla en yüksek zam oranı sağlanır. Bu maçların sonunda kazanan her iki tarafın değerli emekçi üyeleri olur. 

Sağlık ve huzurla kalın…

İyi çalışmalar…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 ay önce

  Ahmet Bey THY’nin borsa performansını paylaşacağına çalışanların TİS döneminde Teknik AŞ için hiç kayda değer bir iyileştirme yapılmamasına ve AO’nun sözleşmesinin neden bu kadar geciktiğine odaklansa daha iyi olmaz mıydı?

  Vergi oranlarının sabitlenmesi, diğer firmalardaki gibi Teknik’e iyi bir zam ile aradaki farkın kapatılması, Pass bilette en az 1 garanti koltuk biletine geçilmesi, kıdemli B yetkili teknisyenlere doğru düzgün bir ek zam yapılması gibi konular yine başka bahara kaldı.

  Tek umudumuz AO’ya %65-70 arası zam gelip, Teknik AŞ’nin de ek protokol ile bundan faydalanması…

 2. 2 ay önce

  Uçak üzerinde çalışan On-Wing personele artık yeni bir skala gelmeli. 10.4 mü olur ne olur bilemem.

  İsmi Teknik AŞ olan firmada Teknisyen (Aslında Uçak Bakım Mühendisi ama neyse) ünvanlı uçak üzerinde çalışan ve işin belkemiği olan bu gruptaki çalışanların maaşı düzelirse, sırf şirkette 10.000 personel var diye ve sözde devlet kurumu olmasıyla üst mertebelere açıklayamazlarmış…

  E o zaman siz de diğer firmada çalışan ve aynı işi yapanlar en az 2 kat fazla maaş alıyor, hat bakıma koltuktan ve atelyeden adam çekmeye çalışıyoruz, yıllarca yatırım yapıp emek verdiğimiz tecrübeli ve düzgün elemanları tek tek diğer firmalara ve yurt dışına kaptırıyoruz, bir şeyler yapmamız lazım diye cevap veremiyor musunuz?

  Belli ki veremiyorsunuz.

 3. 2 ay önce

  Ek protokol ile Teknik AŞ zammı’nın AO’ya eşitlenmesi,Vergi oranı sabitlenmesi ve Pass,Ced bilette garanti koltuk.Bu üç maddeyi halletseler yeterli olacaktır.

30 Yorum

 1. 2 ay önce

  Merhaba, ben gittim. Öyle giderim falan diyenlerden değilim. Kalanlar inşallah daha iyi duruma gelir. Fakat bu sözleşeme sürecinde şunu gördüm. TSS ve tgs için ne kadar kçtü konuşuyorsunuz kardeşim. Adamlar %45 almışta bilmem ne? Adam 20 bin tl maaş alıyor adam sus diyorsunuz? Sizin vicdanınıza söylecek çok şeyim varda neyse. Sen halim kötü diyorsun adam senşn kötü haline gelmek için dua ediyor. Okulunu mokulunu bırakın. Adam %100 alsa bile sana yaklaşamayacak. Bence ben demeyi bırakıp etrafınızı gördün. Yanındaki adamı görmezden gelip yanında çalışan adamın seni görmesini beklemek de nebileyim… sen tss için ne düşünüyorsan yönetim de senin için aynısını düşünüyor. İlk önce kafanı değiştir

 2. 2 ay önce

  Eski çalıştığım şirket pahalı araçları ile ünlü bir markaydı. Bize sürekli yalvar yakar müşterilerden ankete 5 yıldız vermelerini istememiz söylenirdi. Sonra bir baktım biz memnuniyet primlerinden 10 lira alırken birileri 10bin lira alıyormuş. Tabi bir süre hiçbir şekilde anket ile ilgili bir talepte bulunmadım müşterilerden. 3. Ayın sonunda müdür neredeyse ağlamaklı bir dille ilk defa anketlerde böyle bir düşüş olduğunu söyledi. Tabi tüm maddi planları bozulmuş beyefendilerin. Teknikte de buna benzer bir dönüş olacak. Bu kin ve nefret rakamlara yansidiginda şirket için iş işten geçmiş olacak. Örneğin şuan elimde 2500$ değerinde hasarlı bir parça var. Normalde kapı kapı gezer el altından yaptirirdik bunu, ama umrumda bile değil artık. Geçmiş olsun herkese…

 3. 2 ay önce

  Yönetim verdiği karar ile bize 2 yıl kaybettirir ama bizim Mart’ta vereceğimiz karar yönetimi 5 yıl geri atar. Bir 5 yıl da geçen dönemden var. Emeğini çaldığınız her haneden 3 oy kaybı olsa kaba taslak, baya bir zarara sebep olacak bu yanlış maaş stratejileri. Siz daha kim ne iş yapar kimin şirkete ne katkısı var onu bilmiyor sunuz. Kim gideriz diye tehdit ediyorsa onun dediği oluyor. Sesi çıkmayan sürünsün. Elbet bize de birilerinin kaderini belirleme sırası gelir göreceğiz ağalar göreceğiz… March is coming!

 4. 2 ay önce

  Şirkette İngilizce bilmeden CS olan arkadaşlar var amm okumayı bilmiyor nasıl CS oldu demeden ben açıklayım bu CS arkadaşlar sanki bütün modülleri kendi hakkıyla vermiş gibi konuşuyor hepsini şirkette herkes gibi parayla aldıklarını dil sınavı da dahil bu arkadaşlar biz 10.4 grup istiyoruz diyorlar şirket tüm yetkili arkadaşlardan eskiler dahil YDS den 65 alması gerekiyor modüller için ise TÜM Easa belgeli arkadaşlardan KARMA sınava tabi tutulması ve sonrasında tüm şartları geçenlerin 10.4 geçmesi gerekiyor şirkette çalışanlara tüm kurallar Malesef eşit olmuyor inşallah bu kural gelir o zaman hak eden hakkını alır.

 5. 2 ay önce

  Uçak üzerinde çalışıyorum 10 yıllık personelim aldığım para 35000 lisansim gelince de çalıştığım komple silinecek ilk işe girecek personel maaşı alacağım sizce de yazık değil mi şu anda ev kiram 16000 2 çocuğum var hiç bir şey demiyorum verdiğim emeğe yazık.Keske boyacı olsaydım 2 katı maaş alırdım hiç bir hakkımda yenmezdi

  • 2 ay önce

   Niye kabul edip girdiniz ?
   İlk işe girecek personel maaşı almayacaksınız. İlk giren tdp sizin alacağınızdan çok daha düşük alacak.
   Ha siz teknisyen olarak girenlerle kendinizi kıyaslamayacaksınız. Başvuru şartlarını sağlamak için onlar da hayatlarından bir bölümü okumaya feda ediyor. Zamanla lisans alıp bir skalaya oturmanız, bir meslek grubuna sizi dahil etmez. Aynı işi yapan iki kişi denk, eşit olmaz. Okuduğunuz okuldan, beraber yetistiginiz insanlardan networkunuz olur. Sizin networkunuz bu şirket. Tek kapınız da burası. Bunu kabul edip hareket etmeniz sizi daha mutlu eder

 6. 2 ay önce

  Teknik Aş deki 10.3 yetkili teknisyen grubu tamamen çorbaya döndü. İK iş ortağı ile bu durumu görüşüp sorunu İK ya ilettik. Uçak üzeri yetkili teknisyenler olarak 10.4 diye farklı bir skala talep ediyoruz. Aksi halde bu kargaşadan dolayı hiçbir yetkili teknisyen memnun olamayacak belli oldu. Herkesin gözü 10.3 iş grubunda. İK dan acil çözüm bekliyoruz.

  • Hersey cozuldu bide siz ciktiniz.Durun durdugunuz yerde

  • 2 ay önce

   On wing deyip uçakların bakıma girip çıkmasından mesul olmayan birimleri dahil etmesinler de. Şu şirkette bakım girişi, hangara alınıp uçağın emniyetle bakımının devam etmesi ve bakım çıkışından mesul tek birim var mekanik. Bu birimde de beş yıl çalışan başka birimlere , imkanı varsa başka şirkete kaçıyor. Vereceksin hakkını boşa sinir olmayacak adam. Beraber aynı servisle geliyor, gün boyu apronda motor çalıştırıp içeride başka birimler çalışmaya başlasın diye uçak çekiyor. Yetmiyor sistem bazlı tüm işleri de bu arkadaşlar yapıyor. Ay sonu boardından, atölyesinden çıkmayan adamla aynı maaşı alıyor.

 7. 2 ay önce

  SEFA TOLGA BEY. Yazdığımı okuyun lütfen diğerini…

  Cevapla
 8. 2 ay önce

  Sefa tolga bey %100 iştirak kuruldu TSS biliyorsunuz %40 zam aldı herkes kimse %45 almadı bırakın %40 45 yüksek zamlada yüksek zam yapıp düşük maaşlara düşük zam nedir %40la 21 net maaş %20 kıdem paraları birde yalandan yan haklar %100 denildi bi inceleyin şu Tekniğin üstüne düştüğünüz kadar TSS üzerine düşün biz kargo olarak ayrı firma kurulsak daha iyiydi demekki tss hizmet güvenlik olarak görüyolar…

 9. 2 ay önce

  Yazınız çok güzel olmuş ve imza parası dağıtırken neden 2023teki çalışma gününe bakılıyor anlayamadik bu gelecek 2 yıl için sözleşme değil mi?

 10. 2 ay önce

  Bazi is gruplarina %85 zam yapıldı demişsiniz ama o iş grupları sirketin %0,1lik kismina yapildi, algi olarak yuksek zam alınmış gibi görünüyor boyle soyleyince de, ayrica imza parasi da maaşa eklenip hesap yapilmamali çünkü sonraki 6 aylardaki enflasyon zammını etkilemiyor tek seferlik oldugu için, CSler memnun degil.

  • 2 ay önce

   İcra kurulunun kararı ile attığınız personeli neden tekrar işe almıyorsunuz önce onu aciklayin

   Cevapla
 11. 2 ay önce

  Ek protokol ile Teknik AŞ zammı’nın AO’ya eşitlenmesi,Vergi oranı sabitlenmesi ve Pass,Ced bilette garanti koltuk.Bu üç maddeyi halletseler yeterli olacaktır.

  • 2 ay önce

   Oldu sirketi de ustunuze yapsinlar mi? Garantili koltugu kim bulmus da siz oturuyorsunuz?

 12. 2 ay önce

  Neden hiç TSS ye değinmediniz?

  • 2 ay önce

   Tss nin neyine değinecek kardeş? Tis nedir ? Tis ne için yapılır? Tss bir sendikaya sahip mi ? Sendikasızlık nasıldır ? Bunların cevabını arayıp bul önce

 13. 2 ay önce

  Eytli çalışanlar için bir değerlendirme var mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 14. 2 ay önce

  Aslına bakarsanız iyi bir b1 yetkili teknisyen için iyi bir tis, şirkette kıdemi arttıkça maaşı dışarıyla kıyaslanabilir, yeni gelecek zam oranlarıyla da tatmin edebilecek bir dizaynı var .

  Cevapla
 15. 2 ay önce

  CS olunmayan bölümlerdeki teknisyenler için (10.0A) ünvan yapılanması güzel olur en azından terfi sistemi hayata geçirilmiş olur. Memurlar terfi ile uzman oluyor. teknik destek terfi ile teknisyen/ teknisyen terfi ile bi üst ünvan geçse güzel olur.

 16. 2 ay önce

  Uçak üzerinde çalışan On-Wing personele artık yeni bir skala gelmeli. 10.4 mü olur ne olur bilemem.

  İsmi Teknik AŞ olan firmada Teknisyen (Aslında Uçak Bakım Mühendisi ama neyse) ünvanlı uçak üzerinde çalışan ve işin belkemiği olan bu gruptaki çalışanların maaşı düzelirse, sırf şirkette 10.000 personel var diye ve sözde devlet kurumu olmasıyla üst mertebelere açıklayamazlarmış…

  E o zaman siz de diğer firmada çalışan ve aynı işi yapanlar en az 2 kat fazla maaş alıyor, hat bakıma koltuktan ve atelyeden adam çekmeye çalışıyoruz, yıllarca yatırım yapıp emek verdiğimiz tecrübeli ve düzgün elemanları tek tek diğer firmalara ve yurt dışına kaptırıyoruz, bir şeyler yapmamız lazım diye cevap veremiyor musunuz?

  Belli ki veremiyorsunuz.

  • 2 ay önce

   Yeni skala da açılamıyorsa daha önceki tislerde olduğu gibi yetkili teknisyene 3 4 harf kademe ilerleme verin.Yeterki verilmek istensin

  • 2 ay önce

   Hemen senin için özel bir skala yapıp müdürlük başkanlık tahsis edelim paşam olur mu ? Geçmişinde muhtemelen havacilikla alakalı olmayan bir bölümden typ vy benzeri bir kurs ile bu şirketin kapısından adım attığina dua et

   Cevapla
 17. 2 ay önce

  Ahmet Bey THY’nin borsa performansını paylaşacağına çalışanların TİS döneminde Teknik AŞ için hiç kayda değer bir iyileştirme yapılmamasına ve AO’nun sözleşmesinin neden bu kadar geciktiğine odaklansa daha iyi olmaz mıydı?

  Vergi oranlarının sabitlenmesi, diğer firmalardaki gibi Teknik’e iyi bir zam ile aradaki farkın kapatılması, Pass bilette en az 1 garanti koltuk biletine geçilmesi, kıdemli B yetkili teknisyenlere doğru düzgün bir ek zam yapılması gibi konular yine başka bahara kaldı.

  Tek umudumuz AO’ya %65-70 arası zam gelip, Teknik AŞ’nin de ek protokol ile bundan faydalanması…