TEKNİK A.Ş ÇALIŞANLARI TASARRUF ANKETİ DOLDURMAYACAK

TEKNİK A.Ş ÇALIŞANLARI TASARRUF ANKETİ DOLDURMAYACAK

Bu hafta yazdığım,”THY KÖR GÖZE PARMAK SOKUYOR” (Yazıya buradan ulaşabilirsiniz) başlıklı köşe yazım etkisini göstermiş olsa gerek ki Çelik İş sendikası anket yapmayacağını ve kararın kendileri tarafından verileceğine yönelik bilgiler,çalışanların haber sitesi olan Airlinehaber’e ulaşmaya başladı.

Hava-İş in yapmış olduğu ve fişlenme ihtimalini akla getiren “Katılıyorum-Katılmıyorum” seçenekli ve kimlik numaralarınızı afişe eden uygulamadan vazgeçilerek uygulamanın genel merkez kararı ile yapılmasının daha doğru olacağını ilgili köşe yazımda ifade etmiştim.

İş barışını bozacak olan bu fişlenmeli anket uygulaması yerine Çelik İş in tasarrufa katılma veya katılmama konusunda kararı kendisinin vermesi gerektiğini belirterek, üyenizi fişletmeyin verin kararınızı ve verdiğiniz karar ne olursa olsun göğüslemeyi bilin diye de tavsiyede bulunmuştum. Çalışanları birbirine düşman ettiler. THY anketinden sonra, kimi ben katılıyorum,kimisi ise ben katılmıyorum dedim diyor. Biri diğerine yalaka diğeri de ona korkak tavuk diyor. Zaten yaralı olan iş barışını tamamen mahvettiniz. 

Tarafıma gelen bilgilerde, toplu iş sözleşmesi kazanımları gereği yapılması gereken zammın eksilterek verilip verilmemesine genel merkez olarak karar verecekleri söyleniyor.

Öncelikle Çelik İş in Hava-İş gibi saçma, sapan ve fişlenme ihtimalli anket sistemine girmemeleri ve verecekleri kararın sonucunu kendilerinin göğüsleyeceğini ifade etmeleri olması gerekendi. Doğrusunu yaptılar.

Şimdi ise sırada THY’nin her birimine yapılacağı iddia edilen uygulamanın Çelik İş tarafından kabul edilip edilmeyeceği hususunda vereceği kararı bekliyoruz. Gönlüm Çelik İş in THY’nin bu isteğine ret cevabı vermesi ve THY’nin bugün düştüğü ekonomik krizden, üyelerinin sorumlu olmadıkları nedeniyle geri çevirmesinden yana.

THY’de çok farklı gruplar var. Bu gruplar arasında ücret dengeleri altüst olmuş durumda. Çalışanlar arasında olması gereken, tavan-taban arası 1/7 lik oran inanılmaz artmış durumda. Benim zamanımda yapılan ve üstünde emeğim olan ücret taslağı artık üstüne yama yapıla, yapıla kendi özünü kaybetmiş durumda.

THY’de iş barışı tamamen kalkmış durumda. Herkesin gözü diğerinin aldığı ücrete kilitlenmiş. Çünkü ücret bazında taban –tavan arası inanılmaz açılmış vaziyete getirilmiş. Çözüm çok kolay ama çözümü görebilecek yönetici lazım.

Köşe yazımda örnek olarak en düşük iş grubunu vermiş ve THY’nin 2000 Lira maaş alan işçisinin 2107 için alacağı 100 TL zammını vermemeyi düşünmesini kınamıştım. Gerçekten bu rakamı gören işveren ve sendika yönetimlerinin mutlaka vicdanı(!) sızlamıştır.

Çelik İş’in bu tasarruf uygulamasına her ne kadar genelde HAYIR demesi gerekir desem de aksi oluşursa, yani, B planı olarak en düşük ücret gruplarının kapsama alınmaması için uğraşması gerekir diye düşünüyorum.

Köşe yazımda da belirttiğim üzere 2000TL lik çalışan grubuna bu enflasyonist baskıların arttığı bu dönemlerde, hak ettiği 100TL zammı vermemeyi düşünecek kişilerde VİCDAN olamaz.

Hadi bakalım THY ve Çelik İş yönetimi verin kararınızı da görelim. Ancak karar verirken, cüzdanınız kadar vicdanınızda devrede olsun. 

 

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sefa Bey~ 1 yıl önce

Keşke çok düşük ücret alan grupların yanında düşük ücretli teknisyenleride yazsaydınız. Baksanıza sizin 2000 liralık dediğiniz gruptan kesmemişler. Onlar %5 alacak yani.

teknik~ 1 yıl önce

Evet aynen öyle, A0 olan teknisyenin maaşı da zaten 2000 lira düzeyinde. Bizim de mi 100 liramızı çok gördüler? İnanın zam yapılıp da bahsettiğiniz gibi bir uygulama ile çalışandan zarfla para toplansa her ay 100’er lira verirdik.

Hasan~ 1 yıl önce

Cekilis sendikasi da bu zor zamaninda iscinin yaninda olup aidatlardan feragat edecek mi?

Boyle birseyi kabul ederlerse olmeyiz ama ederlerse istifayi basarim. Sebep Morgan Freeman a verilen reklamdan tut yoneticilerin ooh kaymak luks passat cc lerle ise gelip har vurup harman savurmasi

Karsida oturan bir yonetici Passat ile ise gelirse , gunde 60-70 lira olmak uzere ayda 1200 lira masrafi olur sirketin.

10 kisinin zammi demek…

Acep ?~ 1 yıl önce

Acaba bize de AO da olduğu gibi şu kadar kar olursa maaşlar geriye dönük ödenecek diye bi madde koyacaklar mı. Koyamazlar ki. Şirket zaten zarar etmiyor. Maaşı yüksek olan kesimden hala da adam çıkartıyor. Ama çelik iş de bunları anlayacak kadar akıl yok ki. Çelik iş senden nefret ediyorum.

Zihniyet~ 1 yıl önce

Herkes fedakarlik istiyor ama nedense sendika fedakarlik yapmiyor, ne masrafi varsa bu paraya fena halde ihtiyaci var demek.

Benzine de zam yapılmasın bu sene fedakarlık zamanı~ 1 yıl önce

Bu durumdan kaçarımız yok anlaşılan.alın 100 liramı kurtarın şirketi.çelikiş den birileri okuyordur elbet. sendika aidatını almayın yada indirim yapın bi zahmet %3 iyi para.sizde elinizi taşın altına koyun ki bu şirketi el birliğiyle KURTARALIM !!!!
hep tek taraflı olmuyor.

SAW~ 1 yıl önce

Şimdi iş kolaylaştı.Çomak iş Hava iş ağabeyime katılıyorum der aynı kararı verir kurtulur.Bekle gör.