TAV Havalimanları, Dünyanın En Değerli 20 Havalimanı İşletmecisi Arasında

TAV Havalimanları, Dünyanın En Değerli 20 Havalimanı İşletmecisi Arasında

TAV Havalimanları Holding, dünyanın en değerli 20 havalimanı işletmecisi arasında yer alıyor.

Pandemi Sürecinde Havacılık Sektörüne Etkisi

2019’da başlayan pandemi süreci, sivil havacılık sektörünü derinden etkiledi. Küresel yolcu trafiği dramatik bir şekilde azalarak, 2020’de 3 milyara kadar düştü. Ancak 2022’de bu rakamın 6.5 milyara ulaştığı gözlemlendi. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin verilerine göre, pandemi sürecinde sektör günlük 113 milyar dolarlık zarara uğradı.

TAV Havalimanları Holding’in Değeri ve Yer Aldığı Sıra

TAV Havalimanları Holding, 2.01 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli havalimanı işletmecileri arasında 19. sırada yer alıyor. Türkiye’den bu alanda temsil edilen tek şirket olma özelliğini taşıyor.

Global Havalimanı Hizmetleri Pazarının Değeri ve Büyüme Oranı

2022’de global havaalanı hizmetleri pazarının değeri 158.71 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2023’ten 2030’a kadar yıllık ortalama yüzde 13.67’lik bir büyüme oranı öngörülüyor. Tahminlere göre, 2030’da bu pazarın değeri 440 milyar doları aşacak.

Dünyanın Önde Gelen Havalimanı İşletmecileri

Listenin ilk sırasında 29.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle İspanyol Aena KOBİ SA bulunuyor. Onu Taylandlı Airports of Thai Public Company Limited ve Fransız Aeroports de Paris SA takip ediyor.

TAV Havalimanları Holding’in Ortakları ve Diğer İşletmeciler

TAV Havalimanları Holding’in ortakları arasında Fransız Aeroports de Paris SA da bulunuyor. Ayrıca, listenin ilk 20 havalimanı işletmecisi arasında Çinli, Meksikalı, Yeni Zelandalı, İsviçreli, Danimarkalı, Hindistanlı, Malezyalı, Japonyalı, Arjantinli, Avusturyalı ve Kuveytli şirketler yer alıyor.

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan SON DAKİKA HAVACILIK HABERLERİ kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir