Skandal büyüyor... Boeing dava edilebilir

Skandal büyüyor… Boeing dava edilebilir

ABD’li Yargıç Reed O’Connor, Boeing’in Ertelenmiş Kovuşturma Sözleşmesi (DPA) şartlarını ihlal etmesi durumunda kovuşturmaya tabi tutulabileceğini açıkladı.

ABD Teksas Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi Yargıcı O’Connor, Boeing’in DPA kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiğini belirterek, şirketin ABD dolandırıcılık yasalarının ihlallerini önlemek ve tespit etmek için uyum ve etik bir program oluşturmadığını, uygulamadığını ve yürürlüğe koymadığını ifade etti. O’Connor, Boeing’in DPA’nın şartlarını ve yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediği için ABD’nin kovuşturmaya tabi tutabileceğini vurguladı.

Açıklamalarında, Boeing’in durumunu ele almak ve düzeltmek için otuz gün içinde yazılı bir yanıt verme fırsatı bulunduğunu belirten Yargıç O’Connor, şirketin ihlalin niteliği ve koşulları hakkında bilgi vermesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, bu yanıtın ABD’nin Boeing’i kovuşturup kovuşturmayacağına karar verirken dikkate alınacağını dile getirdi.

O’Connor’un açıklamalarında ayrıca, Lion Air 610 ve Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçak kazalarında hayatını kaybedenlerin aileleri, havayolu müşterileri ve avukatlarıyla bir sonraki adımlar konusunda görüşmeye devam edileceği ifade edildi.

Alaska Havayolları’na Tazminat ve Southwest Havayolları’nda Olaylar:

Ocak 2024’te Alaska Havayolları’na ait bir Boeing 737-9 MAX tipi uçağın kapısının düşmesinin ardından, Nisan ayında Boeing’in Alaska Havayolları’na 160 milyon dolar tazminat ödediği belirtildi. Ayrıca, ABD’nin Colorado eyaletindeki Denver kentinden Teksas eyaletindeki Houston kentine sefer yapan bir Southwest Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçağın motor kapağının düşmesi olayı yaşandığı ifade edildi. Bu olayın ardından FAA’nın soruşturma başlattığı ve havayolu şirketlerinin filolarındaki benzer model uçakları detaylı denetimler için hizmetten çektiği belirtildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir