Seyahat Etmek İnsanın Yanında Taşıdığı Psikoloğudur

Seyahat Etmek İnsanın Yanında Taşıdığı Psikoloğudur

İnsan yetiştirmek zor derler, sen kendini nasıl yetiştiriyorsun?

Gezdiğim gördüğüm yerlerden, tanıştığım insanlardan bana kalan en önemli tecrübe, değer kavramının önemini öğrenmek oldu. Kendime, çevreme, kısaca herkese. Beklentisiz değer vermenin ne kadar çabuk karşılığı olduğunu, gezip gördükçe, farklı insanlarla etkileşimde olunca daha iyi anladım, daha iyi hissettim.

Seyahat etmek insanın yanında taşıdığı psikoloğudur aslında. Mesleğim sayesinde tanıştığım psikoloğum, benim en iyi yoldaşım. Göz açıp kapatma aralığında içeri girecek anlar, yolculuğunda karşına çıkan tanrı misafirin olur, o an içinde keşfedilmeyi bekleyen bir şeyin saklı olduğunu fark edersen ve hissedersen yüreğinde, hiç unutmak istemeyeceğin tecrüben oluverir. Her aklına geldiğinde düşündürür, fikir verir, çözüm üretirsin. Sonra paylaşırsın başkalarına dokunur, ilhamı olursun. Kim bilir.

Hareket halinde olan hiçbir duygu ve düşünce kirlenmez, genişler, gördüklerinden, bildiklerinden öteye gider dünyan. Sana başka bir gözle bakmayı öğretir, anlamazsan, gösterir. Bazen tanımadığın bir insanla kesişir gözlerin, yaşamının bir anına denk gelmişsindir, sebebini bilmezsin gülümsersin, o da gülümser, yanında geçtiği andan sonra çoktan birbirinizin hatırası olmuşsunuzdur. Yürümeye devam edersin, fark edersin hala gülümsemesi seninledir, iyi hissedersin.
Birbirinize değerli olduğunuzu hatırlatmış olduğunuzu fark edersin.

Seyahat etmek beden ve zihnin yolculuğudur. Zihnindeki güzellik algısı içinde bir şeyler aradıysan, bulamadığında gözüne takılan her bir resim sana sıkıntı verebilir. Ya göremediklerimiz? Olduğu gibi görmeyi öğrenmek, iyi, kötü algını değiştirmek elinde. Seyahat eden beden ve zihin, karmaşa dediklerinin ne kadar basit olduğunu öğretir. Her şey sadece vardır, hepsi o kadar. Yaşam budur. Doğanın da rüzgarlı, yağmurlu, güneşli, açık, kapalı günleri olur. Dağlar taşlar yerinden oynar ama birbirini suçlamaz, küsmez, alınmaz olağan akışında yaşam devam eder. Olduğu gibidir.

Seyahat et, uzak mesafelere gitmen de şart değil. Zihnini aç, kendine değer ver, etrafına yayılsın, kelebek etkisi yapsın. Ve en önemlisi de gülümsemek. Gülümsemek bulaşıcıdır, çekinmeyin gülümseyin, yolunuza hiç kimse çıkmasa da kendi yolunuza gülümseyin.

 


Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Dr. Muzaffer Çetingüç

Bu yazıda çok sayıda anlatım hatası var. Anlamlandırmakta zorlandığım devrik cümleler… Sanki İngilizce bir metin bilgisayar tarafından çevirilmiş gibi…

Arzu Aydın

Haklısınız, yazım hatası olmuş,düzeltme yapıldı. Teşekkür ederim.

seyahat

Güzel yazı ama ekonomik sebeplerden dolayı artık seyahat etmek de zorlaştı. Görünüşe göre daha da zorlaşacak maalesef.

Arzu Aydın

Teşekkür ederim. Herkesin gönlünce gezebileceği günler yakın olsun umarım.